Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vesmírne technológie budúcnosti

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 03.02.2011

Pri dnešnej rýchlosti napredovania technológii určite nebude dlho trvať, a uvidíme napríklad lietajúce roboty...
Vesmírne technológie budúcnosti
Zdroj obrázku: NASA
 

Rakety na antihmotu

Palivo, ktorým sú poháňané rakety je príliš ťažké a raketu spomaľuje, preto je výhodnejšie použiť antihmotu. Keď sa antihmota dostane do kontaktu s obyčajnou hmotou, vytvorí sa reakcia, ktorá uvoľní obrovské množstvo energie, oveľa viac ako je vyprodukovanej obyčajným spaľovaním rovnakého množstva tradičného raketového paliva. Nevýhodou antihmoty je, že ročne je počas experimentov vyrobené iba minimálne množstvo tejto látky. Pre potreby rakiet je potrebný oveľa väčší zdroj antihmoty.
 

Rakety poháňané lasermi a mikrovlnnými lúčmi

Konvenčné rakety spaľujú palivo, čím vytvoria horúci vzduch ktorý ich tlačí vpred. Čím je teplejší, tým je raketa rýchlejšia. Alternatívnou metódou by mohlo byť vystrelenie lúču mikrovlnnej energie zo stanice na Zemi. Ten by zohrial palivo v rakete na čo najväčšiu teplotu, čím by rapídne zvýšil jeho účinnosť.
 

Lietajúci robot

Na Medzinárodnej vesmírnej stanici sa vždy hodí pár očí naviac, a to najmä pri prehliadke vonkajších častí stanice. NASA pre túto funkciu testovala robota vybaveného niekoľkými kamerami už v roku 1997. V súčasnosti vyvíja jeho menšiu verziu zvanú Mini AERCam pre použitie na ISS (Medzinárodná vesmírna stanica). „Tento robot sa dokáže sám vydať na prieskum, vyhýbať sa prekážkam, poskytnúť požadované snímky, vrátiť sa do základne a dobyť sa,“ povedala NASA.
 

Suitport

Táto myšlienka vychádza z predstavy spojiť únikový poklop a skafander. Skafandre budú pripojené k vonkajšej strane lunárneho vozidla. Astronauti sa dostanú do skafandrov skrz otvory vzadu, ktoré sa uzavrú keď sa budú chcieť vydať na prieskum. Ten istý proces bude platiť aj pri ich návrate. V kontraste s obyčajným poklopom alebo vzduchovým zámkom dochádza k menšej výmene vzduchu. To znamená, že do vnútra vozidla sa dostane menej prachu usadeného na skafandroch a tiež sa zmenšuje šanca, že astronauti vdýchnu potenciálne nebezpečné látky. NASA práve testuje prototyp tohto vozidla.
 

Kovový vodík

Keď sa vodík nachádza pod enormne veľkým tlakom, aký je napr. ten na Jupiteri, premení sa na pevnú kovovú látku. Nie je isté či tento kovový vodík zostane pevný aj po znížení tlaku, ak by však zostal, dal by sa využiť ako efektívne raketové palivo. Jeho zohriatie by ho premenilo na obyčajný vodíkový plyn, ktorý by dodával niekoľkonásobne viac energie ako rovnaké množstvo plynu spaľovaného v rakete.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
S dokonalou spoľahlivou ochranou pasažierov.
pred 8 rokmi
....a netradičným nástrojom
pred 4 rokmi
3. ročník komunitného bežeckého podujatia Beh Susedov sa uskutoční 19. septembra 2015.
pred 4 rokmi
V KINÁCH OD 1. OKTÓBRA 2015 SO SLOVENSKÝM DABINGOM AJ V 3D
pred 10 rokmi
Pivo je nízkoalkoholický nápoj pripravený kvasením z vody, sladu a chmeľu. Podľa farby sa rozlišuje svetlé a tmavé, podľa chuti sladké a horké...
pred 8 rokmi
Austrálsky herec Russell Crowe si zahrá protivníka svojho krajana Hugha Jackmana vo filmovej adaptácii muzikálu podľa slávneho románu Bedári.
pred 8 rokmi
Premena akéhokoľvek 2,5” SATA HDD na externý disk bude pre vás hračkou.
pred 6 rokmi
Vedci došli k záveru, že populárna hudba učí mladých ľudí, aby boli sexuálne agresívni a aby zaobchádzali so ženami ako s objektmi.