Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 05. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

V lete padajú hviezdy častejšie než inokedy

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 07.08.2012

Dôvodom častejšie padajúcich hviezd je aktivita niekoľkých meteorických rojov, z ktorých najhojnejším je roj Perzeíd.
V lete padajú hviezdy častejšie než inokedy
Zdroj obrázku: Goodfon
 

V letných mesiacoch možno na nočnej oblohe vidieť omnoho viac padajúcich hviezd než inokedy. Dôvodom je aktivita niekoľkých meteorických rojov, z ktorých najhojnejším je roj Perzeíd. "Maximum činnosti roja nastáva každoročne okolo sviatku svätého Vavrinca, mučeníka upáleného v Ríme 10. augusta v roku 258. Preto sa Perzeidám v minulosti hovorilo slzy svätého Vavrinca," objasňuje Zuzana Kaňuchová z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV).

Ak malé teliesko Slnečnej sústavy, ktoré nazývame meteoroid, vletí veľkou rýchlosťou do atmosféry Zeme, silne sa zahrieva a postupne taví. Nastáva takzvaná ablácia materiálu, ionizujú a excitujú sa tiež atómy okolitej atmosféry aj samotného meteoroidu. Týmito procesmi dochádza k žiareniu a pozorujeme úkaz nazývaný meteor. Pri prelete veľmi jasných meteorov, bolidov, je dokonca možné počuť detonáciu. Ak sa Zem na svojej dráhe okolo Slnka stretáva s hustejším prúdom meteoroidov, ktoré majú rovnaký pôvod a podobné dráhy, hovoríme o činnosti meteorického roja.

Roj Perzeíd tvoria pozostatky postupne sa rozpadajúcej kométy 109P/Swift-Tuttle a je jedným z najaktívnejších meteorických rojov už dlhé stáročia. Radiant roja, teda miesto na oblohe, z ktorého zdanlivo vylietavajú, je v súhvezdí Perzea, podľa ktorého dostal roj svoje meno. Toto súhvezdie je v aktuálnom období pozorovateľné v našej zemepisnej šírke počas celej noci na severovýchodnom obzore. S postupom noci vychádza stále vyššie a vyššie nad východný obzor.

Roj Perzeíd je aktívny približne od 27. júla do 24. augusta. Maximum sa ten rok očakáva 12. augusta. Pozorovateľov na Slovensku nepoteší, že to bude počas dňa od 14:00 do 16:30. Počas nocí okolo maxima bude Mesiac vstupovať do novu (v poslednej štvrti bude 9. augusta, nov nastane 17. augusta), a tak bude pozorovanie rušiť len málo. Perzeidy majú hojné zastúpenie jasných meteorov, a to vďaka ich vysokej rýchlosti pri vstupe do zemskej atmosféry až 59 kilometrov za sekundu. Za dobrých pozorovacích podmienok, pod bezoblačným nebom a mimo pouličného osvetlenia možno spozorovať v priemere jeden meteor každú jednu až dve minúty. Astronómka Kaňuchová dodáva, že okrem Perzeíd je stále dosť aktívnych sporadických meteorov, ktoré sú v auguste činné. Bohatšie sú napríklad Kappa Cygnidy, Severné a Južné delta Aquaridy. Stačí teda zájsť niekam za mesto, kde svetlá civilizácie nebudú rušiť a zadívať sa na oblohu.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 12 rokmi
Garmin Forerunner 50 je nový model z fitness série Forerunner, s ktorým prichádza Garmin koncom roka na trh.
pred 5 rokmi
Skupina A-HA vydáva v reedícii slávny debutový album Hunting High And Low.
pred 7 rokmi
Šesťdesiatjedenročný muž mal diabetickú gangrénu ľavej nohy. Lekári sa však namiesto amputácie rozhodli pre autotransplantáciu kmeňových buniek.
pred 8 rokmi
Rodičia deťom v provincii Šan-si platia drahé čítanie z dlaní, ktoré má predpovedať ich inteligenciu a potenciál.
pred 11 rokmi
Pre stály rast svalov je potrebné stále ich preťažovať a nútiť používať čoraz väčšiu váhu a dávať im viac fyzickej práce.
pred 8 rokmi
Thomas Beatie, ktorého zo ženy na muža oficiálne zmenili v roku 1998, porodil v rokoch 2008 až 2010 tri deti.
pred 8 rokmi
"Pred časom som pocítil potrebu napísať rozprávky určené pre dospelého čitateľa. Na prvý pohľad je to žáner, ktorý nie je až taký obvyklý...
pred 6 rokmi
Herečka posledný raz vydýchla v jednej z pražských nemocníc.