Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Tmavá energia nie je ilúzia

Zdroj: NewScientist, redaktor: neuvedený, pridané: 03.04.2011

Nové merania explodujúcich hviezd útočia na teóriu, podľa ktorej je tmavá energia iba ilúziou vyvolanou pozíciou Zeme vo vesmíre.
Tmavá energia nie je ilúzia
Zdroj obrázku: SXC/free
 

V roku 1998 astronómovia oznámili, že na základe meraní explózií supernov v blízkych aj vzdialených galaxiách predpokladajú, že vesmír sa rozpína rýchlejšie ako v minulosti. To, že rýchlosť rozpínania sa zvyšuje bolo prekvapením, pretože gravitácia by mala brzdiť rozpínanie, postupne ho spomaľovať. Najpopulárnejšie vysvetlenie tohto javu je existencia tzv. tmavej energie, ktorá zrýchľuje rozpínanie. Avšak niektorí vedci prišli s inou teóriou. Zrýchlenie je ilúzia spôsobená nerovnomerným rozložením hmoty vo vesmíre.

Súhlasia s tým, že miera rozpínania v okolitom vesmíre je vyššia ako v jeho vzdialených častiach. Tvrdia však, že rozpínanie nenarástlo časom, ale naznačujú, že je spôsobené tým, že obsah hmoty v našej časti vesmíru je podpriemerný. Keďže gravitácia je závislá na hmotnosti a v našej časti je menej hmoty ako vo vzdialenom vesmíre, pôsobí tu nižšia gravitácia.

Výsledky nových presnejších meraní supernov sú v rozpore s týmto modelom. Ten by sedel, avšak iba pri miere rozpínania asi 60 kilometrov za sekundu megaparsekundy, alebo menšej. (Jedna megaparsekunda je 3,26 milióna svetelných rokov). Nové merania však udávajú rýchlosť 74 kilometrov za sekundu megaparsekundy, plus mínus 2,4.

„Zdá sa že príčinou tohto rozpínania je tmavá energia,“ hovorí Adam Riess, vedúci projektu. Avšak Subir Sarkar z Oxfordu, zástanca teórie o prázdne vo vesmíre tvrdí, že výsledky štúdie nie sú také jednoznačné. „Astronómovia odviedli dobrú prácu, avšak nemali by zabúdať na flexibilitu alternatívnych modelov, v ktorých je možné dosiahnuť vyššiu rýchlosť rozpínania,“ tvrdí. Poukazuje na štúdiu Tirthabira Biswasa z univerzity v Minnesote, ktorý spolu s tímom testoval rôzne modely. Niektoré odôvodňovali hodnoty podobné Reissovým existenciou ,,prázdna v prázdne,“ kde hustota hmoty nie je konštantná, ale klesá v priamej úmere smerom k centru.

Hoci tento model sa môže zdať nepravdepodobný, jeho alternatíva v podobe tmavej energie, ktorej pôvod je veľmi ťažko vysvetliť je na tom podobne. „Radšej by som veril v to, že vesmír je o niečo komplikovanejší ako predpokladáme,“ vraví Sarkar
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Anglická hviezda Adele na domácej pôde ovládla udeľovanie Brit Awards.
pred 9 rokmi
Tvária sa ako mrchy, sú to však mrchy geniálne.
pred 3 rokmi
Pomerne krátko po uvedení skladby Na život a na smrť do rádiového éteru, predstavuje kapela novú skladbu Medzitým.
pred 8 rokmi
Príbeh obyčajných ľudí, ktorí sa priplietli do cesty dejinám
pred 6 rokmi
Kedysi sme sa smiali starým rodičom, že si odkladajú peniaze na truhlu. Dnes si musíme odkladať na zuby. Nový chrup vám môže riadne načrieť do peňaženky.
pred 8 rokmi
Nebezpečne vzrušujúce a tajomne romantické dobrodružstvo Padlých anjelov pokračuje.
pred 5 rokmi
Napriek ťažšiemu rozbehu, keď sa chalani (zrejme, kvôli vysokým teplotám) nedokázali zladiť, po prvej pesničky nabehli na ten istý vlak a doviezli svoju skvelú šou až do veľkého finále. Koncert samozrejme vyvrcholil novou skladbou Battle Cry.
pred 5 rokmi
Ako hovoria na margo svojho aktuálneho 15. výročia, veľmi dobre si uvedomujú, že udržať stabilnú dlhoročnú kapelu nie je samozrejmosť.