Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Tmavá energia nie je ilúzia

Zdroj: NewScientist, redaktor: neuvedený, pridané: 03.04.2011

Nové merania explodujúcich hviezd útočia na teóriu, podľa ktorej je tmavá energia iba ilúziou vyvolanou pozíciou Zeme vo vesmíre.
Tmavá energia nie je ilúzia
Zdroj obrázku: SXC/free
 

V roku 1998 astronómovia oznámili, že na základe meraní explózií supernov v blízkych aj vzdialených galaxiách predpokladajú, že vesmír sa rozpína rýchlejšie ako v minulosti. To, že rýchlosť rozpínania sa zvyšuje bolo prekvapením, pretože gravitácia by mala brzdiť rozpínanie, postupne ho spomaľovať. Najpopulárnejšie vysvetlenie tohto javu je existencia tzv. tmavej energie, ktorá zrýchľuje rozpínanie. Avšak niektorí vedci prišli s inou teóriou. Zrýchlenie je ilúzia spôsobená nerovnomerným rozložením hmoty vo vesmíre.

Súhlasia s tým, že miera rozpínania v okolitom vesmíre je vyššia ako v jeho vzdialených častiach. Tvrdia však, že rozpínanie nenarástlo časom, ale naznačujú, že je spôsobené tým, že obsah hmoty v našej časti vesmíru je podpriemerný. Keďže gravitácia je závislá na hmotnosti a v našej časti je menej hmoty ako vo vzdialenom vesmíre, pôsobí tu nižšia gravitácia.

Výsledky nových presnejších meraní supernov sú v rozpore s týmto modelom. Ten by sedel, avšak iba pri miere rozpínania asi 60 kilometrov za sekundu megaparsekundy, alebo menšej. (Jedna megaparsekunda je 3,26 milióna svetelných rokov). Nové merania však udávajú rýchlosť 74 kilometrov za sekundu megaparsekundy, plus mínus 2,4.

„Zdá sa že príčinou tohto rozpínania je tmavá energia,“ hovorí Adam Riess, vedúci projektu. Avšak Subir Sarkar z Oxfordu, zástanca teórie o prázdne vo vesmíre tvrdí, že výsledky štúdie nie sú také jednoznačné. „Astronómovia odviedli dobrú prácu, avšak nemali by zabúdať na flexibilitu alternatívnych modelov, v ktorých je možné dosiahnuť vyššiu rýchlosť rozpínania,“ tvrdí. Poukazuje na štúdiu Tirthabira Biswasa z univerzity v Minnesote, ktorý spolu s tímom testoval rôzne modely. Niektoré odôvodňovali hodnoty podobné Reissovým existenciou ,,prázdna v prázdne,“ kde hustota hmoty nie je konštantná, ale klesá v priamej úmere smerom k centru.

Hoci tento model sa môže zdať nepravdepodobný, jeho alternatíva v podobe tmavej energie, ktorej pôvod je veľmi ťažko vysvetliť je na tom podobne. „Radšej by som veril v to, že vesmír je o niečo komplikovanejší ako predpokladáme,“ vraví Sarkar
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Najväčšou výhodou tohto tabletu je okrem vysokého výkonu tiež výstup HDMI pre prenos obrazu až 1080p na veľkoplošnú televíziu a mini USB.
pred 4 rokmi
Skupina NO NAME má nový singel! Skladba s názvom „Povedz mi“ je prvou novinkou z pripravovaného albumu.
pred 5 rokmi
Filmové štúdiá MGM a Sony prinášajú do kín remake úspešnej akčnej snímky RoboCop. Tentoraz budete svedkami príbehu novej generácie, v ktorom si prídu na svoje aj fanúšikovia pôvodnej filmovej série.
pred 8 rokmi
Medzinárodný tím výskumníkov sa zameral na prípady takzvanej superinfekcie, keď človek už nakazený maláriou sa infikuje jej iným kmeňom.
pred 7 rokmi
Po vypredaných českých divadlách sa Richarda Müllera konečne dočkali aj slovenskí fanúšikovia. Vo štvrtok, 10. mája ho v Bratislave privítal 2x po sebe vypredaný Istropolis.
pred 6 rokmi
Tuningový špecialista na vozidlá švédskej automobilky Volvo - Heico Sportiv, predstavuje kompletný individualizačný program pre typ V40.
pred 7 rokmi
Notebook Samsung Série 3 300V je rovnako mobilný ako dnešná generácia študentov. Vyznačuje sa štýlovým displejom s tenkým rámčekom, takže ho ľahko zbalíte.
pred 11 rokmi
Podľa aspektu, z akého sa trénovanosť posudzuje, rozlišuje sa trénovanosť všeobecná a špeciálna, trénovanosť celková a lokálna.