Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 06. augusta 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Teória paralelných svetov - fikcia či skutočnosť?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: kiara, pridané: 16.12.2011

O tom či paralelné svety naozaj existujú je nekonečne veľa teórii. Kvantoví fyzici sa touto otázkou zaoberajú roky.
Teória paralelných svetov - fikcia či skutočnosť?
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

O tom či paralelné svety naozaj existujú je nekonečne veľa teórii. Kvantoví fyzici sa touto otázkou zaoberajú roky. Hypotéza paralelných svetov bola navrhnutá, aby sa vyriešili paradoxy, ktoré vzišli z kvantovej fyziky, opisujúcej realitu výrazmi z oblasti pravdepodobnosti. Táto interpretácia sveta, kde mnohé udalosti nemôžu byť presne predpovedané, iba jednoducho opísané ako pravdepodobné, sa nepáčila ani géniovi Albertovi Einsteinovi. Až rakúsky fyzik Erwin Schrödinger prišiel neskôr s nasledujúcou historkou o mačke v krabici s kyanidom, aby ukázal hranice pravdepodobnostných ideí.

V prvom rade je dôležité vedieť, že vesmír je päť-rozmerný: výška, šírka, hĺbka, čas a pravdepodobnosť a všetky tieto rozmery sú priestorové. Náš mozog vesmír v tejto podobe nie je schopný spracovať, a tak jeden z rozmerov takmer nevníma( čas), respektíve len v obmedzenej forme a ďalší rozmer ( pravdepodobnosť) nevníma vôbec.

Z kvantového hľadiska všetky možné vesmíry, koexistujú.

Kvantová mechanika zdôrazňuje úzke spojenie medzi duchom a hmotou. Hypotézu mnohonásobných svetov kvantovej mechaniky navrhol v 80. rokoch okrem Schrödingera aj mladý fyzik z Princestonskej univerzity, Hugh Everett. Kvantový stav podľa neho poukazuje na svet za ľudským svetom, kde by mali koexistovať nespočetné virtuálne riešenia, potencionálne paralelné svety. Z tohto hľadiska možno súhlasiť, že „paralelné vesmíry“ existujú iba v kvantovej oblasti, čiže vo virtuálnom svete.

Analogicky môžeme predpokladať, že náš vesmír je výsledok rozplynutia akejsi „univerzálnej vlnovej funkcie“, rozplynutia vyvolaného zásahom vonkajšieho pozorovateľa. Vedec Jean Gitton zase tvrdí, že paralelné vesmíry, alternatívne reality neexistujú. Sú iba virtuálne reality, ktoré zanikajú a uvoľňujú miesto našej realite.
 

Teória paralelných svetov v skratke

Premiestňovanie sa v paralelných svetoch je vlastne cestovanie v čase, takže ak sa vrátime do minulosti, rozdelíme časovú líniu, čím vzniknú dva paralelné svety. Jeden s pôvodnou verziou a druhý pozmenený naším zásahom.

Časové paradoxy paralelných svetov

Čas má zvláštnu zotrvačnosť, ktorá všetky nepodstatné zmeny maskuje, takže budúcnosť sa zdá aj po drobných zásahoch nezmenená.

Aj nepatrný zásah do minulosti môže spôsobiť nepredvídateľný chaos v budúcnosti. Aj závan motýlích krídel môže na druhej strane Zeme vyvolať tornádo.

Minulosť je nezmeniteľná, pretože sa už raz v určitej podobe realizovala. Keby sme v nej pri ceste časom chceli niečo zmeniť, vonkajšie okolnosti nám v tom zabránia.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Z festivalu Žákovic Open sa za 13 rokov jeho existencie stáva neoddeliteľná súčasť letnej festivalovej scény na Slovensku.
pred 9 rokmi
Ak si nie ste istí, či ju máte aj vy, čítajte ďalej.
pred 8 rokmi
Ako reakciu na potenciálne nebezpečnú zraniteľnosť niektorých smartfónov s Androidom vydala antivírusová spoločnosť ESET špeciálnu bezplatnú aplikáciu ESET USSD Control.
pred 5 rokmi
Máš rád autá? Tak sa pripútaj a prevez sa spolu s nami s tými najúžasnejšími autami na svete! Spoznaj nebezpečné dragstery, silné monster trucky, rýchle superšportové autá a veľa iných! Nakuknido zákulisia pretekov F1 alebo Rely Dakar.
pred 7 rokmi
Toyota i-ROAD je účinne a agilné dvojmiestne vozidlo určené pre dopravu dvoch osôb v centrách veľkomiest a aglomeráciách.
pred 8 rokmi
Kapela Tučnolist vydáva po siedmich rokoch svoj prvý album do.popu.ku.
pred 8 rokmi
Som presvedčený, že táto Špička zachutí úplne každému.
pred 6 rokmi
Ak ste prívržencami lietania na Mesiac, toto si jednoducho vychutnáte. Tucet zhruba hodinových častí, v ktorých Tom Hanks sleduje jednotlivé etapy prostredníctvom astronautov, ich rodinných príslušníkov, manželiek a spolupracovníkov.