Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. septembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Slovenský satelit sa bude volať Samuel

Zdroj: SITA, redaktor: neuvedený, pridané: 26.01.2012

Jeden zo satelitov európskeho navigačného systému Galileo sa bude volať Samuel.
Slovenský satelit sa bude volať Samuel
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Jeden zo satelitov európskeho navigačného systému Galileo sa bude volať Samuel. Pomenovanie dostal podľa 10-ročného školáka Samuela Petríka z Partizánskeho, ktorý zvíťazil v národnom kole celoeurópskej súťaže na tému Vesmír a kozmonautika. O triumfe jeho diela rozhodla trojčlenná porota, ktorú tvorili moderátorka Adela Banášová, astronóm Juraj Tóth atlačová tajomníčka zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ingrid Ludviková. Porotcovia si vyberali zo 764 prihlásených kresieb detí zcelého Slovenska. Samuel Petrík vo svojej kresbe Môj satelit Galileo zobrazil slovenského kozmonauta asvoju predstavu vesmírneho sveta
 
Víťazný obrázok porotu presvedčil svojou pestrosťou, pozitívnosťou, výtvarným spracovaním acelkovým dojmom, akým na porotu pôsobil. "Samkov obrázok nesie vsebe bonus očného kontaktu so samotným autorom, ktorý sa takto vkusne sám vystrelil do vesmíru, nezabúdajúc na potrebu národnej hrdosti vpodobe slovenského znaku,“ zhodnotila Adela Banášová. Motív, ktorý si víťaz zvolil, vyzdvihol aj astronóm Juraj Tóth. "Okrem vesmírnych objektov, raketoplánov a satelitov zobrazoval aj slovenského kozmonauta budúcnosti, ktorý mal detskú tvár. Pre mňa to symbolizovalo, že aj naše deti sa budú môcť vbudúcnosti priamo zúčastniť kozmického výskumu, čo sa už vlastne tak trošku deje aj prostredníctvom programu Galileo,“ uviedol Tóth.

Súťaž v maľovaní, ktorá trvala od 1. septembra do 15. novembra 2011, organizovala Európska komisia. Zúčastniť sa na nej mohli deti vo veku od 9 do 11 rokov žijúce na Slovensku, ktoré nakreslili obrázok na tému Vesmír a kozmonautika. Deti mohli použiť ľubovoľný materiál a techniky kreslenia, maľovania či farbenia azobraziť mohli planéty, satelity, kozmonautov, či vesmír. Okrem toho, že podľa víťaza pomenujú slovenský satelit systému Galileo, získal Samuel Petrík aj niekoľko vecných cien a ako poznamenala Adela Banášová, mohol sa dnes tiež uliať zo školy.

Prvé dva satelity systému Galileo vypustili do vesmíru 21.októbra 2011. Pomenovali ich podľa víťazov súťaží v Bulharsku aBelgicku - Natália a Thijs. Ďalšie dva budú nasledovať tento rok. V súčasnosti sú už známe aj mená ďalších satelitov, napríklad grécky sa bude volať Anastasia, holandský Tijmen, slovinský Tara aestónsky satelit dostal meno Milena. Mená ďalších satelitov postupne zverejnia.
Galileo umožní užívateľom určiť ich presnú polohu v čase a priestore, rovnako ako GPS, avšak s väčšou presnosťou a spoľahlivosťou. Bude kompatibilný a pre niektoré z jeho služieb súčinný s americkýmsystémom GPS, či ruským systémom Glonass, bude však od nich nezávislý.

V roku 2014 bude Galileo pozostávajúci minimálne z 27 satelitov obiehajúcich vo výške približne 23-tisíc kilometrov nad povrchom Zeme ponúkať tri služby: Otvorená služba (zdarma), Verejne regulovaná služba (zabezpečí, že kľúčové služby, ako je polícia, či záchranná služba, budú fungovať aj včase krízy), aZáchranno-pátracia služba (v časoch núdze, napr. pri strate námorníka v mori). Ďalšie služby, ktoré budú nasledovať, budú obsahovať rôzne komerčné využitia aslužby zaistenia životnosti pre vyššiu presnosť dát afunkčnosť životne dôležitých aplikácií.

Link: ESA
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 10 rokmi
Tri roky fanúšikovia austrálskej krásky čakali na jej nový hudobný materiál. Za ten čas stihla obísť celý svet, navštívila Viedeň i Prahu, zdá sa, že sa už celkom popasovala s chorobou a pripravila aj celkom nový materiál.
pred 9 rokmi
Miro Jaroš prichádza s tanečným singlom Kým máme seba
pred 7 rokmi
Nový album Lady Gaga pomenovaný “ARTPOP“ je konečne tu! Jeden z najočakávanejších albumov tejto jesene vychádza 8. novembra pod hlavičkou Universal Music.
pred 9 rokmi
Peter Nagy: Hudba je jediná ženská, ktorá so mnou vydržala
pred 8 rokmi
Keďže marec je stále prezentovaný ako mesiac knihy, pozrieme sa počas štyroch marcových utorkov na fenomén zvaný audiokniha.
pred 16 rokmi
Pri koncertných DVD je asi najlepšie skočiť rybičku do vody. Vodou je v tomto prípade záznam koncertu Pearl Jam v Madison Square Garden z ich posledného turné.
pred 8 rokmi
Motor PureTech VTi 82 je prvým členom rodiny trojvalcov a má prispieť k zníženej spotrebe paliva a obsahu škodlivých CO2 emisií vo výfukových plynoch.
pred 7 rokmi
Mafia Corner a Rytmaus posielajú odkaz všetkým česko-slovenským raperom. Zlúčili nezlučiteľné! Nahrali spolu singel Neslop a už prvé reakcie potvrdzujú, že tento featuring prevalcuje všetky party.