Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 01. júna 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Slovenský astronomický systém získal ocenenie

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: red, pridané: 02.09.2013

Modulárny automatický systém na monitorovanie nočnej oblohy AMOS Cam (All-sky Meteor Orbit System), získal Zlatú medailu na pražskom veľtrhu vynálezov a inovácií INVENTO 2013.
Slovenský astronomický systém získal ocenenie
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Univerzita Komenského v Bratislave (UK) sa môže pochváliť ďalším úspechom. Modulárny automatický systém na monitorovanie nočnej oblohy AMOS Cam (All-sky Meteor Orbit System), ktorého autorom je RNDr. Juraj Tóth, PhD., z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK, získal Zlatú medailu na pražskom veľtrhu vynálezov a inovácií INVENTO 2013.

Systém AMOS Cam slúži na monitorovanie nočnej oblohy. „Sleduje prítok medziplanetárnej hmoty na Zem vo forme meteorov a meteoritov, ktoré sú „správami vo fľaši“ o stave slnečnej sústavy na jej počiatku, ako aj v jej ďalšom vývoji,“ vysvetľuje autor systému Juraj Tóth, ktorý ho vyvinul spolu s kolegami na Astronomickom a geofyzikálnom observatóriu UK v Modre (AGO). „Odhliadnuc od vedeckých výsledkov je pre verejnosť dôležitá vedomosť, že to, čo sa deje nad ich hlavami, je systematicky sledované a v prípade mimoriadnej udalosti vieme vypočítať dráhu a prípadné miesto dopadu telesa,“ dodáva astronóm.

AMOS Cam, ktorý ocenila odborná porota výstavy vynálezov v Prahe Zlatou medailou, aktuálne čaká na zaregistrovanie na patentových úradoch, kde je už podaná prihláška úžitkového vzoru. Na margo úspechu na pražskom veľtrhu Juraj Tóth hovorí: „Je to pre nás povzbudenie a veríme, že naša práca na vývoji a prevádzke systému ako vedeckej monitorovacej siete nájde aj širšie uplatnenie.“

Systém AMOS Cam pozostáva z celooblohového objektívu typu rybie oko, zosilňovacej optoelektronickej jednotky a zobrazovacej časti s digitálnou videokamerou. „Celý systém je chránený vnútorným a vonkajším obalom a monitorovaný snímačmi teploty, dažďa a osvetlenia,“ vysvetľuje astronóm.

Prvý prototyp je v prevádzke od roku 2007 v observatóriu UK v Modre (AGO) a slúži na vedecké účely. Kamery AMOS Cam tvoria základ slovenskej videometeorickej siete na monitorovanie meteorickej aktivity na staniciach AGO Modra, Arborétum Tesárske Mlyňany a Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste. „Obsluha takéhoto systému je poloautomatická, prevádzka vyžaduje elektrickú energiu a prístup na internet,“ dodáva Juraj Tóth. V tomto a budúcom roku je plánovaná inštalácia kamier na strednom a východnom Slovensku – v súčasnosti sa testujú kamery pre stanice Važec a Rimavská Sobota. Jedna kamera ročne zaznamená približne 10 000 meteorov, 50 atmosférických svetelných úkazov a iných udalostí.

Systém AMOS Cam je prenosný, jeho hmotnosť je 6,5 kg a rozmery 50 x 25 cm. Systém je teda možné využiť okrem stabilného umiestnenia aj na mobilné použitie – pri vedeckých expedíciách na zemi alebo vo výskumných lietadlách.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Opustený ostrov, odhalené tajomstvá a milostný pár, podrobujúci sa prvým skúškam ich vzťahu.
pred 7 rokmi
Nie je to len ochorenie starších osôb po šesťdesiatke, nejakou formou je prítomné približne u dvoch percent ľudí do šesťdesiat rokov.
pred 3 rokmi
Či vyrážate na cesty každé ráno alebo ste len sviatočný vodič a svojho tátoša prevetráte iba v piatky a sviatky, bez povinnej výbavy jazdiť nesmiete.
pred 8 rokmi
Hey Now s pozitívnymi ohlasmi v rádiách aj u fanúšikov už má svoj videoklip.
pred 9 rokmi
Americká kapela Red Hot Chili Peppers dnes predstavila videoklip ku skladbe The Adventures of Rain Dance Maggie, ktorá je prvým singlom z ich očakávaného albumu I'm with You.
pred 7 rokmi
Nekonečná túžba po uznaní, pochopení a láske privedie talentovanú umelkyňu na pokraj ľudskej spoločnosti.
pred 6 rokmi
Toyota Verso sa najnovšie bude dodávať aj s úsporným vznetovým motorom 1,6 D-4D, novou generáciou multimediálneho systému Toyota Touch a ďalšími modifikáciami.
pred 7 rokmi
Komédiu režisérky a scenáristky Alice Nellis si počas uplynulého víkendu pozrelo v slovenských kinách takmer 5500 divákov.