Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Slovenský astronomický systém získal ocenenie

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: red, pridané: 02.09.2013

Modulárny automatický systém na monitorovanie nočnej oblohy AMOS Cam (All-sky Meteor Orbit System), získal Zlatú medailu na pražskom veľtrhu vynálezov a inovácií INVENTO 2013.
Slovenský astronomický systém získal ocenenie
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Univerzita Komenského v Bratislave (UK) sa môže pochváliť ďalším úspechom. Modulárny automatický systém na monitorovanie nočnej oblohy AMOS Cam (All-sky Meteor Orbit System), ktorého autorom je RNDr. Juraj Tóth, PhD., z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK, získal Zlatú medailu na pražskom veľtrhu vynálezov a inovácií INVENTO 2013.

Systém AMOS Cam slúži na monitorovanie nočnej oblohy. „Sleduje prítok medziplanetárnej hmoty na Zem vo forme meteorov a meteoritov, ktoré sú „správami vo fľaši“ o stave slnečnej sústavy na jej počiatku, ako aj v jej ďalšom vývoji,“ vysvetľuje autor systému Juraj Tóth, ktorý ho vyvinul spolu s kolegami na Astronomickom a geofyzikálnom observatóriu UK v Modre (AGO). „Odhliadnuc od vedeckých výsledkov je pre verejnosť dôležitá vedomosť, že to, čo sa deje nad ich hlavami, je systematicky sledované a v prípade mimoriadnej udalosti vieme vypočítať dráhu a prípadné miesto dopadu telesa,“ dodáva astronóm.

AMOS Cam, ktorý ocenila odborná porota výstavy vynálezov v Prahe Zlatou medailou, aktuálne čaká na zaregistrovanie na patentových úradoch, kde je už podaná prihláška úžitkového vzoru. Na margo úspechu na pražskom veľtrhu Juraj Tóth hovorí: „Je to pre nás povzbudenie a veríme, že naša práca na vývoji a prevádzke systému ako vedeckej monitorovacej siete nájde aj širšie uplatnenie.“

Systém AMOS Cam pozostáva z celooblohového objektívu typu rybie oko, zosilňovacej optoelektronickej jednotky a zobrazovacej časti s digitálnou videokamerou. „Celý systém je chránený vnútorným a vonkajším obalom a monitorovaný snímačmi teploty, dažďa a osvetlenia,“ vysvetľuje astronóm.

Prvý prototyp je v prevádzke od roku 2007 v observatóriu UK v Modre (AGO) a slúži na vedecké účely. Kamery AMOS Cam tvoria základ slovenskej videometeorickej siete na monitorovanie meteorickej aktivity na staniciach AGO Modra, Arborétum Tesárske Mlyňany a Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste. „Obsluha takéhoto systému je poloautomatická, prevádzka vyžaduje elektrickú energiu a prístup na internet,“ dodáva Juraj Tóth. V tomto a budúcom roku je plánovaná inštalácia kamier na strednom a východnom Slovensku – v súčasnosti sa testujú kamery pre stanice Važec a Rimavská Sobota. Jedna kamera ročne zaznamená približne 10 000 meteorov, 50 atmosférických svetelných úkazov a iných udalostí.

Systém AMOS Cam je prenosný, jeho hmotnosť je 6,5 kg a rozmery 50 x 25 cm. Systém je teda možné využiť okrem stabilného umiestnenia aj na mobilné použitie – pri vedeckých expedíciách na zemi alebo vo výskumných lietadlách.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Stajňa F1 Vodafone McLaren Mercedes predstavila 01.02.2012 vo Wokingu svoj nový monopost MP4-27
pred 9 rokmi
Nemecká metalová skupina Rammstein predstavila novú skladbu s názvom Mein Land, ktorú ich fanúšikovia nájdu na pripravovanej výberovke Made In Germany 1995-2011.
pred 8 rokmi
Najnovší film žijúcej legendy svetového filmu, výnimočného rakúskeho tvorcu M. Hanekeho je jedným z divácky najúspešnejších európskych filmov minulého roka.
pred 9 rokmi
....alebo prečo viac ako 40% žien nedokáže schudnúť?! Prečítajte si jednoduché tipy, ako bojovať proti zadržiavaniu vody
pred 10 rokmi
Po celosvetovom úspechu posledného štúdiového albumu Love Is The Answer, ktorý vyšiel v septembri minulého roka, ponúka Sony Music exkluzívny výber tých najlepších a najznámejších skladieb, ktoré kedy Barbru Streisand preslávili.
pred 10 rokmi
Skupina Hex zverejnila videoklip k titulnej piesni albumu Ty a ja
pred 8 rokmi
S projektom Nebuď lenivý jeho realizátori počas školského roka 2012/2013 navštívia osem škôl (v každom kraji Slovenska jednu).
pred 9 rokmi
Britská kapela The Prodigy na bratislavskom koncerte odpremiérovala úplne novú skladbu Dogbite.