Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. októbra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Simulovaná misia na Mars zajtra končí

Zdroj: SITA, redaktor: neuvedený, pridané: 03.11.2011

Šesť dobrovoľníkov po 520 dňoch vystúpi v piatok (4. novembra 2011) z modulu, v ktorom simulovali misiu na Mars.
Simulovaná misia na Mars zajtra končí
Zdroj obrázku: Internet
 

Šestica účastníkov experimentu Mars-500 vystúpi v piatok o 14:00 moskovského času (11:00 SEČ) z modulu, v ktorom boli zatvorení od 3. júna 2010 na simulovanej misii na Mars. Vedci na nich počas 520 dní dlhého experimentu skúmali, ako sa dokážu vyrovnať s izoláciou, čo má v budúcnosti pomôcť pri plánovaní skutočnej misie na Mars.

Experiment sa skladal z 250 dní cesty na Mars, 30 dní pobytu na ňom vrátane výstupov na jeho povrch a nakoniec 240 dní simulovanej cesty na Zem.

Rusi Alexej Sitev, Alexander Smolejevskij a Suchrob Kamolov, Francúz Romain Charles, Talian kolumbijského pôvodu Diego Urbina a Číňan Wang Yue boli v module nachádzajúcom sa v Inštitúte biomedicínskych problémov Ruskej akadémie vied v Moskve vystavení podmienkam čo najpodobnejším podmienkam astronautov pri misii na Mars. "Myslím, že majú veľmi dobrú náladu. Uvedomujú si, že dokázali niečo veľmi významné. Stráviť 520 dní s ľuďmi iných národností a s rôznymi povahami nie je vôbec jednoduché," uviedol Mark Belakovsky, zástupca vedúceho experimentu Mars-500.

Podmienky v izolácii

Posádka mohla počas experimentu konzumovať iba obmedzenú ponuku jedál, pričom všetky zásoby do modulu naložili ešte pred začiatkom misie. S vonkajším svetom mohli komunikovať iba prostredníctvom e-mailu, ktorého odozva bola 40 minút. Účastníci experimentu mali každý deň presný harmonogram rozdelený na osem hodín spánku, osem hodín oddychu a osem hodín práce, pričom dva dni v týždni mali účastníci pokusu voľno. Výnimkou boli prípady simulovaných pohotovostných alebo iných situácií.
Mars-500 zdroj IBMP
Posádka misie Mars-500 počas izolácie oslávila aj príchod nového roku 2011.

Zdroj foto: IBMP
 
Počas posledných dní experimentu posádka simulovala špirálovitú trajektóriu letu počas návratu na Zem. Po piatkovom výstupe z modulu strávia účastníci misie ďalšie štyri dni v karanténe, pretože vedci sa obávajú, že by po takej dlhej izolácii mohli byť náchylnejší na choroby a to aj napriek tomu, že sú všetci v dobrom zdravotnom stave. Po ukončení karantény sa 8. novembra spolu s vedúcimi projektu zúčastnia na tlačovej konferencii. V Moskve však všetci šiesti zostanú až do oficiálneho ukončenia projektu 4. decembra, pričom počas tohto obdobia absolvujú množstvo zdravotných testov. Belakovsky si nemyslí, že "astronauti" budú mať po ukončení misie problém vrátiť sa do normálneho života. "Naši psychológovia s nimi pracovali veľmi intenzívne a preto si myslím, že ich adaptácia bude rýchla a bezproblémová," dodal Belakovsky.

Člen posádky Diego Urbina predstavuje simulačný modul, v ktorom 6-členná posádka strávila 17 mesiacov.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Hľadáte si prácu v IT? Chcete dosiahnuť úspech, ale neviete, ako začať? IT nie je synonymom len pre programovanie. K dispozícii máte 4 možnosti, akou cestou sa vybrať - analytická, testerská, vývojárska a manažérska.
pred 10 rokmi
Vaječný likér nie je likér ako všetky ostatné.
pred 9 rokmi
Vo štvrtok, 16. februára vyvrcholí v hlavnom meste Rakúska plesová sezóna známym viedenským Opernballom.
pred 12 rokmi
Čoraz viac ľudí potrebuje na svoje „naštartovanie“ sa do nového dňa svoju rannú dávku kávy.
pred 7 rokmi
Zúčastnite sa aj vy na benefičnom rockovom festivale Rock for art. Hráte o 5x2 VIP lístky na túto jedinečnú akciu. Stačí odpovedať na jednoduchú súťažnú otázku.
pred 9 rokmi
Snímka Jozefa Paštéku získala vo svojej kategórii Platinovú REMI Award.
pred 8 rokmi
Nigella Lawsonová je asi najslávnejšia kuchárka na svete, ktorá priniesla do našich kuchýň šarm, smiech a množstvo chutných receptov.
pred 7 rokmi
Oslava českej krajiny a prírodných živlov, ktoré čelia agresivite miest.