Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 10. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Simulácia pristátia na Marse zahájená

Zdroj: Yahoo, redaktor: neuvedený, pridané: 18.02.2011

Po 257 dňoch strávených v oceľovej kapsuly sa astronauti vydali do miestnosti naplnenej pieskom za cieľom konečne zapichnúť vlajku do simulovaného Marsu.
Simulácia pristátia na Marse zahájená
Zdroj obrázku: NASA
 

Po 257 dňoch strávených v oceľovej kapsuly sa astronauti vydali do miestnosti naplnenej pieskom za cieľom konečne zapichnúť vlajku do simulovaného Marsu.

Mužská posádka skladajúca sa z troch Rusov, Francúza, Taliano-kolumbijca a Číňana vstúpila do simulačných modulov v Moskovskom vesmírnom centre v júni minulého roku. Ich úlohou je simulovať 550-dňový let a zistiť, ako sa budú vyrovnávať so stiesnenými izolovanými podmienkami vesmírneho cestovania a stavom beztiaže.

Niekoľko astronautov si oblieklo 30-kilogramové skafandre a opustili kapsu. Zozbierali vzorky pôdy, vykonali zopár vedeckých experimentov a zapichli vlajky Ruska, Číny a Európskej vesmírnej agentúry (ESA). „Všetky systémy pracujú normálne. Posádka sa cíti výborne,“ povedal Vitaly Davydov, riaditeľ Ruskej vesmírnej agentúry.

Psychológovia tvrdia, že dlhodobý pobyt v uzavretom priestore, naviac pod stresom spôsobí, že posádka si začne liezť na nervy.

Psychologické podmienky na simulovanej misii môžu byť dokonca náročnejšie ako na tej skutočnej, pretože posádka nemá možnosť zažiť žiadne pocity eufórie, alebo nebezpečenstva spojené so skutočným vesmírnym cestovaním.

Martin Zell z Európskej vesmírnej agentúry dohliadajúci na experiment tvrdí, že misia je naozaj silným prínosom pre budúce kroky vo vesmíre, a to konkrétne ambíciu konečne pristáť na Marse.

Zariadenie v západnej Moskve pozostáva obytných oddelení o veľkosti autobusu, ktoré sú spojené s niekoľkými ďalšími oddeleniami určenými na cvičenie a experimenty. Video-záznam z ,,pristátia,, bol premietaný na veľkoplošnú obrazovku v Ruskom kontrolnom centre v Korolyove pri Moskve, ktoré je používané pri misiách spojených s medzinárodnými vesmírnymi stanicami.
Organizátori povedali, že experiment bude prerušený len zo zdravotných, alebo technických dôvodov, alebo ak si to vyžiada niektorý z účastníkov.

Zatiaľ posádka spolupracovala. „Po niekoľkých týždňoch pracovali ako tím, samozrejme s nejakými výhradami medzi účastníkmi,“ povedal Zell, „obrovskou výzvou je absencia slnečného žiarenia, čiže chýba vizuálne vnímanie. Taktiež musia žiť iba s jedlom a vzduchom, ktorý majú na palube.“

Posádka komunikuje s rodinou a organizátormi prostredníctvom internetu, samozrejme oneskoreného a miestami prerušovaného, s cieľom napodobniť efekty vesmírneho letu. Jedia jedlo z plechoviek, ktoré je podobné tomu na ISS (Medzinárodná vesmírna stanica).

Christer Fuglesang, astronaut pracujúci pre ESA, ktorý sa zúčastnil dvoch vesmírnych misií a uskutočnil 5 skutočných výstupov do vesmíru mimo stanice tvrdí, že 18-mesačný experiment je skutočne silná záťaž. „Som si istý, že to čo im chýba najviac je rodina a priatelia.“

Posádku tvoria Rusy Alexey Sitev (38), Sukhrob Kamolov (37) a Alexander Smoleyevesky (33), Francúz Romain Charles, Taliano-kolumbijec Diego Urbina a Číňan Wang Yue. Organizátori tvrdia, že každý účastník dostane za experiment asi 97 000 USD.

Experiment je organizovaný Moskovským inštitútom pre zdravotné a biologické problémy spolu s Európskou vesmírnou agentúrou a Čínskym vesmírnym tréningovým centrom. Riaditeľ, Igor Ushakov, povedal, že členovia posádky sa vo voľnom čase učia jazyky svojich kolegov, pozerajú filmy a hrajú šach.
 
Podobný experiment sa uskutočnil v rovnakom zariadení v rokoch 1999-2000, pričom zlyhal. Kanaďanka, členka posádky sa sťažovala, že ju bez dovolenia pobozkal ruský kapitán. Taktiež povedala, že 2 ruskí členovia posádky sa pobili, pričom ich krv zostala postriekaná na stenách. Ruskí úradníci nadľahčili incident, pričom za vinu mu prisudzovali kultúrne rozdiely a stres.

Ushakov poprel, že toto zakopnutie spôsobilo, že v súčasnosti sa v experimente nenachádza žena, pričom tvrdí, že bude zahrnutá do najbližšej simulácie.

Skutočný let na Mars sa neuskutoční desiatky rokov kvôli priveľkým nákladom a obrovským technologickým výzvam. Najväčším problémom je vytvorenie kompaktného štítu, ktorý bude chrániť posádku pred smrteľným kozmickým žiarením.

Prezident Barack Obama vyhlásil, že predpokladá, že let astronautov na orbitu Marsu sa uskutoční v polovici 30-tych rokov..
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Speváčka zomrela 11. februára 2012, keď ju našli bez známok života vo vani jej hotelovej izby.
pred 9 rokmi
Ohňostroj noviniek značky Volkswagen na tohtoročnom IAA vo Frankfurte nad Mohanom uzatváral prototyp Polo R WRC.
pred 8 rokmi
Obľúbení slovenskí herci, speváci a osobnosti kultúrneho života vymenia 12. septembra svoje šoubiznisové povolania za post kuriérov!
pred 13 rokmi
Kráľovná popu prichádza štyri mesiace od ukončenia svojho ostatného veľkolepého svetového turné na trh s jeho záznamom na DVD. V rekordne krátkom čase, no v absolútnej dokonalosti.
pred 9 rokmi
Americká speváčka Beyoncé sa dostala pod paľbu kritiky pre jej nový videoklip ku skladbe Countdown pre jeho podobnosť s prácou belgickej choreografky Anne Teresy De Keersmaeker.
pred 5 rokmi
Viac ako 20 tisíc predaných albumov, viac ako 220 koncertov doma i vo svete (vrátane Francúzska a Číny), dve veľké turné, dvakrát vypredaná Lucerna...
pred 9 rokmi
Americký herec Alec Baldwin musel v utorok krátko pred štartom vystúpiť z lietadla na letisku v Los Angeles po tom, čo sa odmietol prestať hrať na svojom mobilnom telefóne.
pred 5 rokmi
Oscarová Meryl Streep ukáže svoj herecký a spevácky talent v úlohe svojráznej rockerky Ricki Rendazzo, ktorá sa po rokoch vracia k rodine, ktorá ju vôbec nečaká s nadšením.