Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 14. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Neutrónová hviezda formuje nový typ hmoty

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 09.02.2011

Jadro neutrónovej hviezdy je také husté, že atómové jadrá sa rozpúšťajú a protóny a elektróny splynú do tekutej neutrónovej formy...
Neutrónová hviezda formuje nový typ hmoty
Zdroj obrázku: NASA
 

Superhusté jadro takmer vyhasnutej hviezdy prechádza rapídnym ochladzovaním, pričom poskytuje prvý priamy dôkaz o tom že takéto hviezdy dokážu produkovať neutrónovú supertekutinu, stav hmoty, ktorý nevieme vyrobiť na Zemi. Neutrónové hviezdy sú pozostatkami vybuchnutých hviezd. Ich jadrá sú také husté, že atómové jadrá sa rozpúšťajú a protóny a elektróny splynú do tekutej neutrónovej formy.

Pri správnych podmienkach by sa tieto neutróny mali byť schopné spárovať do supertekutiny, hmoty s nulovým trením. Typ supertekutiny vytvorený na Zemi vie robiť úžasné veci ako tiecť v skúmavke smerom nahor alebo zostať nepohyblivý aj keď sa hýbe s nádobou v ktorej je uložený.

Už dlho sa predpokladalo, že neutróny v jadrách neutrónových hviezd sa stanú supertekutými, avšak nedalo sa to dokázať. K prelomu prišlo v roku 2010, kedy astrofyzik Craig Heinke a Wynn Ho preskúmali zábery z 330-ročnej neutrónovej hviezdy v Cassiopiei A. Zábery ukazujú, že hviezda sa zmrštila o 20% a to len v priebehu jedného roka, pričom teplota klesla o 4%. V súčasnosti Page a jeho kolegovia vypočítali, že toto rapídne ochladzovanie môže byť vysvetlené tým, že neutróny v jadre sa premieňajú na supertekutinu.

Keď sa neutróny párujú a následne tvoria supertekutinu, uvoľňujú neutróny, ktoré z hviezdy odoberajú podstatné množstvo energie. To je dôvod prečo sa hviezda ochladzuje.

Cole Miller z marylandskej univerzity tvrdí, že ich výsledky sú presvedčujúce, no poukazuje na to že astronómovia svoje výsledky získali z určenia teploty hviezdy z jej jasu a nie z priameho odmerania teploty. „Napriek tomu, že si myslím že majú pravdu, no nemáme dostatok informácií aby sme to mohli povedať s istotou,“ povedal.

Astronómovia by mohli získať lepšie dôkazy sledovaním hviezdy počas najbližších rokov. Ak majú pravdu, čím väčšia časť sa bude premieňať na supertekutinu, tým chladnejšia hviezda bude.

Na vyrobenie tejto hmoty na Zemi je len veľmi malá šanca. Napriek tomu, že vieme vyrobiť husté ohnivé gule tejto hmoty, teplota v hviezde je príliš vysoká na to, aby sme ju dokázali napodobniť. Supertekutina vyrobená v laboratóriách je zvyčajne zložená z chladených atómov hélia.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 13 rokmi
Aj keď v týchto dňoch obsadila plátna našich kín štvorica newyorských dám z filmu Sex v meste, pomaly,...
pred 6 rokmi
Banskobystričanka Alica Bartková má 32 rokov a na konte neuveriteľných 11 kníh, ktoré jej vyšli v priebehu posledných troch rokov vo viacerých vydavateľstvách.
pred 13 rokmi
Už naši predkovia vedeli, že kyslé mlieko má priaznivé účinky a využívali ho.
pred 8 rokmi
Speváčka Jana Kirschner sa vrhla do práce a čaká ju náročná koncertná jeseň! 12. decembra si po prvý krát zahrá na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave.
pred 10 rokmi
Skvostný album čokoládovej krásky s veľkým hlasom.
pred 10 rokmi
Americký seriál Hung odvysielaný stanicou HBO je polotovar po záruke. V inom prípade ide o nepodarený odvar kultového seriálu Californication.
pred 14 rokmi
Ak sa púšťate v živote do akejkoľvek novej činnosti, čakajú vás najväčšie prekážky vždy na začiatku.
pred 8 rokmi
Rocková skupina Tublatanka chystá veľkolepý krst! Nedávno vydaný výberový album Cítim sa fajn - Najväčšie hity No. 3 pokrstí 8. februára na koncerte v klube Ateliér Babylon v Bratislave.