Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. septembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Neutrónová hviezda formuje nový typ hmoty

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 09.02.2011

Jadro neutrónovej hviezdy je také husté, že atómové jadrá sa rozpúšťajú a protóny a elektróny splynú do tekutej neutrónovej formy...
Neutrónová hviezda formuje nový typ hmoty
Zdroj obrázku: NASA
 

Superhusté jadro takmer vyhasnutej hviezdy prechádza rapídnym ochladzovaním, pričom poskytuje prvý priamy dôkaz o tom že takéto hviezdy dokážu produkovať neutrónovú supertekutinu, stav hmoty, ktorý nevieme vyrobiť na Zemi. Neutrónové hviezdy sú pozostatkami vybuchnutých hviezd. Ich jadrá sú také husté, že atómové jadrá sa rozpúšťajú a protóny a elektróny splynú do tekutej neutrónovej formy.

Pri správnych podmienkach by sa tieto neutróny mali byť schopné spárovať do supertekutiny, hmoty s nulovým trením. Typ supertekutiny vytvorený na Zemi vie robiť úžasné veci ako tiecť v skúmavke smerom nahor alebo zostať nepohyblivý aj keď sa hýbe s nádobou v ktorej je uložený.

Už dlho sa predpokladalo, že neutróny v jadrách neutrónových hviezd sa stanú supertekutými, avšak nedalo sa to dokázať. K prelomu prišlo v roku 2010, kedy astrofyzik Craig Heinke a Wynn Ho preskúmali zábery z 330-ročnej neutrónovej hviezdy v Cassiopiei A. Zábery ukazujú, že hviezda sa zmrštila o 20% a to len v priebehu jedného roka, pričom teplota klesla o 4%. V súčasnosti Page a jeho kolegovia vypočítali, že toto rapídne ochladzovanie môže byť vysvetlené tým, že neutróny v jadre sa premieňajú na supertekutinu.

Keď sa neutróny párujú a následne tvoria supertekutinu, uvoľňujú neutróny, ktoré z hviezdy odoberajú podstatné množstvo energie. To je dôvod prečo sa hviezda ochladzuje.

Cole Miller z marylandskej univerzity tvrdí, že ich výsledky sú presvedčujúce, no poukazuje na to že astronómovia svoje výsledky získali z určenia teploty hviezdy z jej jasu a nie z priameho odmerania teploty. „Napriek tomu, že si myslím že majú pravdu, no nemáme dostatok informácií aby sme to mohli povedať s istotou,“ povedal.

Astronómovia by mohli získať lepšie dôkazy sledovaním hviezdy počas najbližších rokov. Ak majú pravdu, čím väčšia časť sa bude premieňať na supertekutinu, tým chladnejšia hviezda bude.

Na vyrobenie tejto hmoty na Zemi je len veľmi malá šanca. Napriek tomu, že vieme vyrobiť husté ohnivé gule tejto hmoty, teplota v hviezde je príliš vysoká na to, aby sme ju dokázali napodobniť. Supertekutina vyrobená v laboratóriách je zvyčajne zložená z chladených atómov hélia.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Štyridsaťsedemročná speváčka Björk sa rozhodla pre chirurgické odstránenie polypu, pre ktorý musela v apríli zrušiť niekoľko koncertov.
pred 7 rokmi
Skôr, než si prečítate herecké obsadenie komédie Frajeri vo Vegas, radšej si sadnite. Útok na bránice divákov totiž vedú herecké legendy Robert De Niro, Michael Douglas, Morgan Freeman a Kevin Kline.
pred 9 rokmi
Kapela chystá svoj druhý album, ktorý by mal vyjsť u labelu IHP Records. Zároveň vyhlásila konkurz na miesto "ochzádazujúceho člena" kapely Mika.
pred 7 rokmi
Plne dojčené dieťa žiadne iné tekutiny než materské mlieko nepotrebuje.
pred 9 rokmi
Už dávnejšie boli identifikované gény, ktoré môžu vyvolať psoriázu a tiež sa zistilo, že imunitný systém hrá pri tomto ochorení kľúčovú úlohu.
pred 9 rokmi
Fenomenálna americká hardrocková kapela GUNS N’ ROSES odohrá pod Tatrami svoj premiérový koncert.
pred 8 rokmi
To, čo v konečnom dôsledku zachraňuje dobré meno tohto filmu, je herecké obsadenie. Sean Penn v hlavnej úlohe dokazuje svoje herecké kvality a je nádhernou ukážkou toho, ako dokáže z priemerného scenára uhrať maximum.
pred 11 rokmi
Celozrnné pšeničné vločky sú mnohými považované ako slabá náhrada ovsených vločiek.