Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Neil Armstrong - prvý muž na Mesiaci

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 26.08.2012

Neil Armstrong sa po malom kroku z rebríka stal 20. júla 1969 prvým človekom, ktorý pred očami stoviek miliónov televíznych divákov a diváčok na celom svete vykročil na povrch Mesiaca.
Neil Armstrong - prvý muž na Mesiaci
Zdroj obrázku: NASA
 

Vo veku 82 rokov 25. augusta 2012 zomrel prvý muž na Mesiaci, Neil Armstrong. Armstrong pritom len dva dni pred svojimi narodeninami, ktoré oslávil 5. augusta, podstúpil srdcový bypass na uvoľnenie koronárnych artérií. Bývalý astronaut žil v oblasti Cincinnati s manželkou Carol.
 
Neil Armstrong sa po malom kroku z rebríka stal 20. júla 1969 prvým človekom, ktorý pred očami stoviek miliónov televíznych divákov a diváčok na celom svete vykročil na povrch Mesiaca. Týmto krokom, ktorý vytvoril prvú ľudskú stopu na mimozemskom vesmírnom telese, si zabezpečil postavenie hrdinu. "Je to malý krok pre človeka, ale veľký skok pre ľudstvo," boli jeho prvé slová po tom, ako vykročil na mesačný povrch. Veta sa navždy zapísala do histórie a na Zemi snáď nie je človek, ktorý by ju nepoznal. Zrnitý čierno-biely prenos vtedy podľa odhadov sledovalo asi 500 miliónov ľudí na celom svete.

Práve on, ako veliteľ misie Apollo 11 oznámil pozemskej kontrole, že úspešne pristáli: "Houston, tu je základňa Tranquility. Orol pristál." Spolu s Buzzom Aldrinom strávil skúmaním mesačného povrchu asi dve a pol hodiny. Napriek neforemným vesmírnym skafandrom sa Armstrong a Aldrin pomaly pohybovali po Mesiaci a vyskúšali si jeho gravitáciu, ktorá je asi šesťkrát menšia ako na Zemi. Fotografovali, zbierali vzorky kameňov a pôdy a rozmiestnili vedecké prístroje. Okrem toho na povrch Mesiaca umiestnili americkú vlajku a doštičku s nápisom: "Na tomto mieste ľudia z planéty Zem po prvý raz vstúpili na Mesiac. Prišli sme v mieri v mene celého ľudstva." Astronauti sa vrátili na Zem 24. júla. Slávna misia Apolla 11 bola Armstrongovou druhou a poslednou cestou do vesmíru. V septembri 1966 bol spolu s Davidom Scottom členom misie Gemini 8.
Neil Armstrong
20. júl 1969 prvým výstupom človeka na Mesiac navždy zapísal do histórie ľudstva.
zdroj: NASA

Narodil sa 5. augusta 1930 ako Neil Alden Armstrong v meste Wapakoneta, v americkom štáte Ohio. Už od malička ho fascinovali lietadlá a ako tínedžer pracoval na neďalekom letisku. Ako 15-ročný absolvoval kurzy lietania a na 16. narodeniny získal licenciu pre pilotov. Ako pilot amerického letectva absolvoval počas Kórejskej vojny 78 leteckých misií. Študoval letecké inžinierstvo na Purdue University v Indiane a neskôr získal magisterský titul z vesmírneho inžinierstva na University of Southern California. V roku 1955 sa stal testovacím pilotom na Edwardsovej leteckej základni v Kalifornii, kde vyskúšal viac ako 50 rôznych typov lietadiel. O sedem rokov neskôr ho americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vybral do tréningového programu pre astronautov v texaskom Houstone. Po odchode z NASA v roku 1971, Armstrong učil vesmírne inžinierstvo na University of Cincinnati.

Napriek celosvetovej sláve sa počas celého zvyšku svojho života vyhýbal svetlám reflektorov. V roku 2005 v rozhovore pre CBS uviedol, že si nezaslúžil pozornosť, ktorú mu celý svet venoval za to, že bol prvým mužom na Mesiaci. "Nevybrali ma, aby som bol prvý. Vybrali ma len ako veliteľa toho letu a okolnosti ma napokon dostali do tejto úlohy," vysvetlil.

V roku 2010 verejne kritizoval amerického prezidenta Baracka Obamu za rozhodnutie zrušiť plány NASA na návrat na Mesiac. Tento krok označil za "zničujúci" pre americký vesmírny program.
Záznam prvého výstupu človeka na Mesiac sledovalo 500 miliónov ľudí.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 19 rokmi
Primerane k novému vzhľadu modernizovaný Clio aj po technickej stránke patrí vo svojej triede medzi špičkové vozidlá.
pred 7 rokmi
Hrajte o 3xCD kapely Radix. Odpovedajte na jednoduchú súťažnú otázku. Žrebovať budeme 7. mája 2014. Veľa šťastia :)
pred 17 rokmi
V porovnaní s päťmiestnou Grand Vitarou 2.0 HDI, ktorú sme testovali na sklonku minulého roka, sa výrazne zmenil interiér.
pred 12 rokmi
Teším sa z toho, že niekto u nás vydáva single.
pred 5 rokmi
Obetavá zdravotná sestra Vlasta (Alena Mihulová) pri svojej práci na juhomoravskom vidieku ošetruje veľa rázovitých miestnych pacientov.
pred 18 rokmi
Pravidelné pestovanie behu je významné pri odstránení procesov, ktoré prebiehajú v driekovo-krížovej oblasti a vyvolávajú trvalé alebo periodicky sa objavujúce...
pred 7 rokmi
Uprostred svojho koncertného NECH! Tour 2013 Martin Harich zrealizoval vianočné prekvapenie pre fanúšikov – československé dueto s názvom Vianočná.