Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. júna 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Mliečna dráha je plná planét

Zdroj: NewScientist, redaktor: dom, pridané: 05.05.2012

V našej galaxií existujú miliardy a miliardy hviezd, pričom každá z nich potencionálne môže mať planétu.
Mliečna dráha je plná planét
Zdroj obrázku: Internet
 

V našej galaxií existujú miliardy a miliardy hviezd, pričom každá z nich potencionálne môže mať planétu. Milióny z nich môžu byť dokonca podobné planéte zo ságy Hviezdnych vojen, Tatooine, ktorá obieha okolo dvoch hviezd.
 
V našej galaxií bolo nájdených asi 700 planét nachádzajúcich sa mimo našej slnečnej sústavy, čo je relatívne malé číslo k počtu hviezd. Arnaud Cassan z Pierre and Marie Cursie Univerzity v Paríži sa rozhodli zistiť, či sú takéto planéty také vzácne, alebo ich je len ťažké nájsť. Na to využívajú techniku zvanú gravitačná mikrošošovka, ktorá využíva teóriu relativity, ktorá hovorí, že gravitácia ohýba priestor. Teda v okolí vesmírnych telies s väčšou hmotnosťou dochádza k zakriveniu svetelných lúčov. Zatiaľ čo iné techniky sa využívajú na nájdenie planét okolo Slnku podobným hviezdam, táto technika vie pozorovať hocakú hviezdu vzdialenú do 20 000 svetelných rokov.
Optical Gravitional Lensing Experiment
Observatórium Optical Gravitional Lensing Experiment sa nachádza na púšti Atacama (Čile).

Foto: http://ogle.astrouw.edu.pl/
zdroj: Internet

Optical Gravitional Lensing Experiment (OGLE) sleduje milióny hviezd každú noc teleskopom v Čile. Potom Sieť pozorovania šošovkových anomálií (PLANET) sleduje vybrané hviezdy pomocou svetovej siete teleskopov.

Vedci skúmali dáta zozbierané zo 6 rokov, z dvoch projektov a zistili, že exoplanéty sú skôr pravidlom ako výnimkou, pričom každá hviezda v galaxii má v priemere 1,6 planéty. Presnejšie, 17% hviezd má planétu podobnú Jupiteru, 52% Neptúnu a 62% superzemi, kamennej planéte 10-krát väčšej ako Zem.

Zdanlivo veľké množstvo týchto kamenných planét podporuje teóriu formovania planét, ktorá tvrdí, že takéto planéty vznikajú vtedy, keď sa malé kamenné telesá vo vesmíre zrážajú a následne zhlukujú do objektov takýchto rozmerov.

„Naše výsledky ukazujú, že planét podobných Zemi by malo byť dokonca viac ako podobných superzemi, ak mechanizmus tvorenia Zeme je podobný, ako ten tvorenia superzeme,“ tvrdí Cassan. Vo výskume sa tiež uvádza, že v našej galaxií sa nachádzajú milióny planét obiehajúcich okolo dvoch hviezd. „Zdá sa, že príroda rada formuje hviezdy. Čím pozornejšie ich hľadáme, tým viac ich nachádzame,“ tvrdí William Welsh z Univerzity v San Diegu.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Ponúkame vám vypracovanie návrhu a projektu rod...
Sme ľudia, ktorí pracujú pre ľudí. Staráme sa o...Sú tu pre Vás ľahko dostupné pôžičky od 400 Eur...


650.00 € /mesiac
Na prenájom byt, 3 izby, rozloha 68 m2, balkón,...
360.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 40 m2
975.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 150 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Počas zahraničného turné orchestra privíta filharmónia v svojom bratislavskom sídle, v Redute, hostí zo Žiliny a z Brna.
pred 6 rokmi
I keď to znie neuveriteľne, ale podvýživa nie je iba jav, ktorý bežne vidíme v afrických krajinách a krajinách, kde je vojna. Stretávame sa s ňou aj vo vyspelých krajinách.
pred rokmi
Britský idol dievčat sa na leto pripomenul novým singlom.
pred 4 rokmi
Úspešná speváčka si minulý rok na konto pripísala neuveriteľné číslo – 8 miliónov. Nejedná sa však o peniaze, ale o počet zhliadnutí jej videoklipov.
pred 5 rokmi
Bruce Willis sa v skvelej forme vracia vo svojej najslávnejšej filmovej úlohe - ako nezničiteľný policajný detektív John McClane.
pred 6 rokmi
Aktuálne najlepší a najúspešnejší dídžej sveta, David Guetta sa 11. augusta predstaví na open air koncerte vo Viedni.
pred 3 rokmi
V KINÁCH OD 1. OKTÓBRA 2015 SO SLOVENSKÝM DABINGOM AJ V 3D
pred 5 rokmi
Autor s takmer až hrabalovským citom pre jazyk ušpinený životom zaznamenáva rozhovory, ktoré medzi sebou a s ním vedú všetky tie postavy a postavičky, s ktorými sa v Berlíne a pod ním stretáva.