Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 16. októbra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Mliečna dráha je plná planét

Zdroj: NewScientist, redaktor: dom, pridané: 05.05.2012

V našej galaxií existujú miliardy a miliardy hviezd, pričom každá z nich potencionálne môže mať planétu.
Mliečna dráha je plná planét
Zdroj obrázku: Internet
 

V našej galaxií existujú miliardy a miliardy hviezd, pričom každá z nich potencionálne môže mať planétu. Milióny z nich môžu byť dokonca podobné planéte zo ságy Hviezdnych vojen, Tatooine, ktorá obieha okolo dvoch hviezd.
 
V našej galaxií bolo nájdených asi 700 planét nachádzajúcich sa mimo našej slnečnej sústavy, čo je relatívne malé číslo k počtu hviezd. Arnaud Cassan z Pierre and Marie Cursie Univerzity v Paríži sa rozhodli zistiť, či sú takéto planéty také vzácne, alebo ich je len ťažké nájsť. Na to využívajú techniku zvanú gravitačná mikrošošovka, ktorá využíva teóriu relativity, ktorá hovorí, že gravitácia ohýba priestor. Teda v okolí vesmírnych telies s väčšou hmotnosťou dochádza k zakriveniu svetelných lúčov. Zatiaľ čo iné techniky sa využívajú na nájdenie planét okolo Slnku podobným hviezdam, táto technika vie pozorovať hocakú hviezdu vzdialenú do 20 000 svetelných rokov.
Optical Gravitional Lensing Experiment
Observatórium Optical Gravitional Lensing Experiment sa nachádza na púšti Atacama (Čile).

Foto: http://ogle.astrouw.edu.pl/
zdroj: Internet

Optical Gravitional Lensing Experiment (OGLE) sleduje milióny hviezd každú noc teleskopom v Čile. Potom Sieť pozorovania šošovkových anomálií (PLANET) sleduje vybrané hviezdy pomocou svetovej siete teleskopov.

Vedci skúmali dáta zozbierané zo 6 rokov, z dvoch projektov a zistili, že exoplanéty sú skôr pravidlom ako výnimkou, pričom každá hviezda v galaxii má v priemere 1,6 planéty. Presnejšie, 17% hviezd má planétu podobnú Jupiteru, 52% Neptúnu a 62% superzemi, kamennej planéte 10-krát väčšej ako Zem.

Zdanlivo veľké množstvo týchto kamenných planét podporuje teóriu formovania planét, ktorá tvrdí, že takéto planéty vznikajú vtedy, keď sa malé kamenné telesá vo vesmíre zrážajú a následne zhlukujú do objektov takýchto rozmerov.

„Naše výsledky ukazujú, že planét podobných Zemi by malo byť dokonca viac ako podobných superzemi, ak mechanizmus tvorenia Zeme je podobný, ako ten tvorenia superzeme,“ tvrdí Cassan. Vo výskume sa tiež uvádza, že v našej galaxií sa nachádzajú milióny planét obiehajúcich okolo dvoch hviezd. „Zdá sa, že príroda rada formuje hviezdy. Čím pozornejšie ich hľadáme, tým viac ich nachádzame,“ tvrdí William Welsh z Univerzity v San Diegu.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Trojdňový filmový festival prinesie od 16. do 18. mája do kina Mladosť štvoricu celovečerných izraelských snímok. Doplní ich Pásmo krátkych animovaných filmov.
pred 6 rokmi
Film Vedľajšie účinky rozpráva príbeh Emily Hawkins (Rooney Mara), ktorá zažíva psychicky vyčerpávajúce chvíle po tom, ako sa jej manžel (Channing Tatum) vráti z väzenia. Následkom toho začne brať lieky...
pred 7 rokmi
Film rozpráva o tom, ako sa minútu po minúte odvíjal príbeh, ktorý zmenil svet. Príbeh, na ktorého začiatku bola 6. augusta 1945 zvrhnutá atómová bomba.
pred 5 rokmi
Počet predplatiteľov by sa mal ustáliť v roku 2015 na počte 105 miliónov.
pred 6 rokmi
Filmy Lincoln Stevena Spielberga a Zero Dark Thirty v réžii Kathryn Bigelow uspeli každý v troch kategóriách.
pred 6 rokmi
Filmár podľa svojich slov panikáril a nedokázal spávať, lebo sa bál, že Martina Freemana do roly Bilba Bublíka nezíska.
pred 7 rokmi
Na úvod treba uviesť na pravú mieru fakt, že v podstate ide v tomto prípade o taký európsky krycí manéver...
pred 6 rokmi
Kia Carens je kompletne prepracovaná od hlavy až po päty. Jej aerodynamické a zároveň ladné tvary svedčia o dramatickom posune oproti dizajnu jej predchodcu.