Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. marca 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Mliečna dráha je plná planét

Zdroj: NewScientist, redaktor: dom, pridané: 05.05.2012

V našej galaxií existujú miliardy a miliardy hviezd, pričom každá z nich potencionálne môže mať planétu.
Mliečna dráha je plná planét
Zdroj obrázku: Internet
 

V našej galaxií existujú miliardy a miliardy hviezd, pričom každá z nich potencionálne môže mať planétu. Milióny z nich môžu byť dokonca podobné planéte zo ságy Hviezdnych vojen, Tatooine, ktorá obieha okolo dvoch hviezd.
 
V našej galaxií bolo nájdených asi 700 planét nachádzajúcich sa mimo našej slnečnej sústavy, čo je relatívne malé číslo k počtu hviezd. Arnaud Cassan z Pierre and Marie Cursie Univerzity v Paríži sa rozhodli zistiť, či sú takéto planéty také vzácne, alebo ich je len ťažké nájsť. Na to využívajú techniku zvanú gravitačná mikrošošovka, ktorá využíva teóriu relativity, ktorá hovorí, že gravitácia ohýba priestor. Teda v okolí vesmírnych telies s väčšou hmotnosťou dochádza k zakriveniu svetelných lúčov. Zatiaľ čo iné techniky sa využívajú na nájdenie planét okolo Slnku podobným hviezdam, táto technika vie pozorovať hocakú hviezdu vzdialenú do 20 000 svetelných rokov.
Optical Gravitional Lensing Experiment
Observatórium Optical Gravitional Lensing Experiment sa nachádza na púšti Atacama (Čile).

Foto: http://ogle.astrouw.edu.pl/
zdroj: Internet

Optical Gravitional Lensing Experiment (OGLE) sleduje milióny hviezd každú noc teleskopom v Čile. Potom Sieť pozorovania šošovkových anomálií (PLANET) sleduje vybrané hviezdy pomocou svetovej siete teleskopov.

Vedci skúmali dáta zozbierané zo 6 rokov, z dvoch projektov a zistili, že exoplanéty sú skôr pravidlom ako výnimkou, pričom každá hviezda v galaxii má v priemere 1,6 planéty. Presnejšie, 17% hviezd má planétu podobnú Jupiteru, 52% Neptúnu a 62% superzemi, kamennej planéte 10-krát väčšej ako Zem.

Zdanlivo veľké množstvo týchto kamenných planét podporuje teóriu formovania planét, ktorá tvrdí, že takéto planéty vznikajú vtedy, keď sa malé kamenné telesá vo vesmíre zrážajú a následne zhlukujú do objektov takýchto rozmerov.

„Naše výsledky ukazujú, že planét podobných Zemi by malo byť dokonca viac ako podobných superzemi, ak mechanizmus tvorenia Zeme je podobný, ako ten tvorenia superzeme,“ tvrdí Cassan. Vo výskume sa tiež uvádza, že v našej galaxií sa nachádzajú milióny planét obiehajúcich okolo dvoch hviezd. „Zdá sa, že príroda rada formuje hviezdy. Čím pozornejšie ich hľadáme, tým viac ich nachádzame,“ tvrdí William Welsh z Univerzity v San Diegu.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Skupina Green Day trávila letné mesiace v štúdiu, kde pracovala na 3 albumoch s názvami !Uno!, !Dos!, a !Tré!
pred 5 rokmi
Aj keď sú ženy vo svete technológií zastúpené skromne, na pohovoroch o svojich predpokladoch zvyknú presvedčiť. Ich devízou je logicko-technické myslenie, ale aj typicky ženské vlastnosti.
pred 14 rokmi
Formácia Outlandish je zložená z troch hudobníkov, pričom každý pochádza z iného miesta sveta.
pred 4 rokmi
Na autosalóne v Tokiu (43. Tokyo Motor Show) predstaví japonská automobilka Nissan druhú generáciu populárneho crossoveru Qashqai.
pred 7 rokmi
V Klube za zrkadlom predstaví svoj sólový koncert s názvom „Sám se svým stínem“ , kde bude interpretovať jazz a klasickú hudbu, ľudové piesne a vlastné skladby..
pred 7 rokmi
Vokálna formácia Il Divo vznikla po dvojročnom hľadaní známym producentom Simonom Cowellom.
pred 6 rokmi
Škót Calvin Harris je najúspešnejším skladateľom v minuloročnom britskom singlovom rebríčku.
pred 5 rokmi
Príbeh piatich priateľov, ktorí sa vydajú zorganizovať večierok v lesnej chate a nedopatrením vypustia na svet nepredstaviteľné sily zla, prekvapil nielen svojich tvorcov a stal sa kultovou klasikou a "povinným čítaním" pre milióny hororových fanúšik