Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 10. decembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Mars - planéta, ktorá si zaslúži pozornosť

Zdroj: © Server.sk, redaktor: sil, pridané: 05.09.2012

Rovníkový priemer Marsu dosahuje veľkosť len približne 6 800 kilometrov (čo je asi polovica priemeru Zeme), táto najmenšia planéta Slnečnej sústavy nás fascinuje azda stále viac a viac. Prečo je tomu tak?
Mars - planéta, ktorá si zaslúži pozornosť
Zdroj obrázku: NASA
 

Mars je do červena sfarbená planéta vzdialená od Slnka približne 228 miliónov kilometrov. Táto vzdialenosť z neho robí štvrtú planétu v poradí od Slnka.

Mars – najpodobnejšia planéta k Zemi!

Mars je považovaný za tzv. terestriálnu (iným názvom terestrickú) planétu. To znamená, že je veľmi podobná tej našej planéte. Čím? Už len tým, aký výhľad poskytuje. Povrch Marsu pripomína miestami našu planétu; na červenej planéte sa rozprestiera množstvo členitých údolí a pahorkov, rozsiahlych plání, kaňonov a kráterov. Mars pokrývajú tiež nehostinné púšte, ale aj ľadové polárne pokrývky. Začiatok dňa pravdepodobne spríjemňujú ranné hmly, keďže pre Mars je typická vysoká oblačnosť.
Mars NASA
Povrch na Marse.
zdroj: NASA

V celom šírom vesmíre neexistuje planéta, ktorá by bola Zemi tak podobná ako je Mars! Ale ako plynie čas na Marse? Podobne ako na Zemi! Hoci rok na Marse trvá približne dvakrát viac ako na Zemi (pretože Mars obehne okolo Slnka raz za 687 dní), slnečný deň na Marse sa rovná presne 24. hodinám, 39. minútam a 35. sekundám. Teplota vrchnej vrstvy pôdy môže dosiahnuť cez deň hodnotu 30.-tich stupňov Celzia. Avšak len na niektorých miestach môže táto teplota pripomínať teplotu našej planéty. Zvyčajne na Marse panuje chladné počasie. Priemerná teplota dosahuje -56°C. Pre rovník je typické široké rozmedzie teplôt od -90°C po -10°C. Extrémne výkyvy teplôt sú bežné pri striedaní sa dňa s nocou.

Dovolenka na Marse – vízia budúcnosti?

Mars je planéta, ktorá si rozhodne zaslúži pozornosť. Tej sa jej dostáva najmä v týchto dňoch. Nielen skupina vedcov z celého sveta, ale aj široká verejnosť sleduje „život“ robotického vozidla Curiosity. Po osemmesačnej strastiplnej ceste vesmírom, približne o pol ôsmej ráno 6. augusta 2012, americký stroj Curiosity pristál na Marse. Prvé fotky, ktoré sonda odfotila hneď po príchode na svoj nový domov, obleteli celý svet! Záujem o túto fascinujúcu planétu spojil ľudstvo a nadšenie z objavovania Marsu neutícha, ba naopak.
Curiosity
Minimálne nasledujúce dva pozemské roky nám snáď Curiosity prinesie odpoveď, či by bolo pristátie ľudskej posádky na Marse bezpečné.
zdroj: NASA

Dovtedy, pokým vstúpi prvý človek na Mars, je dovolenka na Marse len sľubnou, no predstaviteľnou víziou. To však neznamená, že nás krása Marsu nemôže uchvátiť, aj keď len z povrchu zemského. Mars možno pozorovať z našej planéty, ak sa Mars dostane do opozície vzhľadom k Slnku. Ak sa rozhodnete pre pozorovanie nočnej oblohy v Septembri, najmä na začiatku mesiaca môžete za dobrých podmienok zbadať aspoň svetlejší bod severnej polárnej čiapočky Marsu. S objavovaním čara vesmíru sa však poponáhľajte, s blížiacim sa príchodom Októbra sa viditeľnosť bude zhoršovať.

NAJ zaujímavosti o Marse:

• Prvá zmienka o Marse pravdepodobne pochádza z rímskej mytológie. Podľa nej bola planéta Mars pomenovaná po bohu vojny a krviprelievania. Dôvodom zasvätenia tejto planéty práve tomuto bohu tkvie v zrejme v červenej farbe Marsu.

• Mars nesie prívlastok „červená planéta“. Prečo je Mars červený? Spôsobuje to trioxid železa (čiže hematit) červenej farby, ktorý sa nachádza v pôde tejto planéty.

• Mars sa javí ako len čisto červená planéta. No nie je tomu úplne tak! Mars má presnejšie oranžovo – červenú farbu alebo tiež ružovú s dvoma bielym polárnymi ľadovými čiapočkami.

• Atmosféra Marsu je veľmi riedka. Tú tvorí až 95,32% oxidu uhličitého, 2,7% dusíka, 1,6% argónu, 0,13% kyslíka, 0,07% oxidu uhoľnatého, 0,03% vodnej pary. V atmosfére sa nachádza aj plyn metan, ktorý by mohol byť indikátorom života na Marse.

• Skleníkový efekt sa týka aj Marsu! Ten zvyšuje teplotu planéty o 5°C a zadržuje okolo 30% tepelnej energie.

• Mars je domovom najväčšieho vulkánu a zároveň najvyšším pohorím Slnečnej sústavy – Olympus Mons (v preklade domov bohov) je vysoký viac ako 20km (čiže trikrát vyšší ako Mount Everest) a predpokladá sa, že bol aktívny už pred 100 miliónmi rokov.

• V októbri 2010 americký časopis Journal of Cosmology uverejnil článok, v ktorom pripustili možnosť letu na Mars, avšak bez možnosti návratu na Zem. Redakciu zaplavili listy až 400 dobrovoľníkov, ktorí reálne túžia po takomto nenávratnom „výlete“!

• Prvou úspešnou misiou na Mars bola americká sonda vypustená v roku 1964, ktorej signál bol naposledy zachytený 21. decembra 1967. Jej hodnota má cenu viac ako 80 miliónov dolárov.

• Európska vesmírna agentúra na rok 2016 plánuje poslať na Mars svoje prvé vozidlo ExoMars, ktoré by malo byť schopné hľadať organické molekuly.

• Európska vesmírna agentúra propaguje myšlienku prvého ľudského letu a pristátia na Marse už v roku 2025! Na Mesiac ľudské kroky už vstúpili. To, kedy sa nám podarí spraviť veľký skok pre ľudstvo, je len otázkou času. Možno už teraz sme na tej správnej ceste.

Použité zdroje: www.astroportal.sk, www.interestingfacts.net, sk.wikipedia.org
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 3 rokmi
precitajte si viac o Marse: http://evyskum.sk/?s=mars

 

Diskusné príspevky (4)

Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
Rovníkový priemer Marsu dosahuje veľkosť len približne 6 800 kilometrov (čo je asi polovica priemeru Zeme), táto najmenšia planéta Slnečnej sústavy nás fascinuje azda stále viac a viac. Prečo je tomu tak? Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/vesmir/mars-planeta-ktora-si-zasluzi-pozornost/

Nebol este donedavna najmensou planetou Merkur?
Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
nechapem ta opisujes co je tam
Fotografia
Anonym
pred 3 rokmi
ste kokoti
Fotografia
Anonymt
pred 5 mesiacmi
Mars nie je najmenšia planéta našej slnečnej sústavy ale druhá najmenšia. Najmenšia planéta je Merkúr.
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
James Bond opäť na scéne!
pred 5 rokmi
Už v sobotu 13. júla budú mať diváci v kinách CINEMAX v mestách Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trnava a Žilina jedinečnú príležitosť vidieť a počuť o jednej z najväčších krádeží predminulého storočia.
pred 3 rokmi
Vincentka vo fľašiach je rovnako účinná ako priamo z prameňa
pred 5 rokmi
61-ročný írsky herec sa predstaví vo filme Silence, ktorý by mali začať nakrúcať tento rok.
pred 7 rokmi
Snehulienka a lovec je výpravnou dobrodružnou fantasy, ktorá možno paradoxne zodpovedá pôvodnej verzii bratov Grimmovcov viac ako Disneyho film.
pred 7 rokmi
Animovaná komédia Piráti! Spolok babrákov sleduje vzrušujúce dobrodružstvá veselej ale smoliarskej bandy pirátov, ktorí sa plavia po mori.
pred 8 rokmi
Okolo čokoládovej speváčky Kelis bolo v poslednej dobe úplné ticho. To sa ale tento rok zmenilo. Kelis vydala nový radový album, ktorému predchádzal obrovský tanečný hit
pred 4 rokmi
Helena Vondráčková tento rok nahrala nový vianočný album. Spolu s producentom Danielom Hádlom vybrala najpopulárnejšie piesne, ktoré cez Vianoce počúva celý svet – skladbu Padá sníh