Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. októbra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Kam padli pozostatky satelitu veľkého ako autobus?

Zdroj: SITA, redaktor: neuvedený, pridané: 26.09.2011

Trosky americkej vedeckej družice Upper Atmosphere Research Satellite (UARS) sa možno nikdy nepodarí nájsť
Kam padli pozostatky satelitu veľkého ako autobus?
Zdroj obrázku: NASA
 

Trosky americkej vedeckej družice Upper Atmosphere Research Satellite (UARS), ktorá zostúpila v sobotu ráno do atmosféry, kde sa rozpadla, sa možno nikdy nepodarí nájsť. Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) predpokladá, že skončili v Tichom oceáne. Presné miesto, ako ani čas dopadu pozostatkov satelitu veľkého ako autobus sa im však určiť nepodarilo.

UARS je jedným z najväčších vesmírnych zariadení, ktoré nekontrolovane klesli do atmosféry a zrútili sa na Zem.

UARS sa po 20 rokoch vrátil na Zem, keď v sobotu medzi 5:45 a 6:45 SELČ zostúpil do atmosféry. Aj keď väčšia časť zariadenia zhorela v atmosfére, podľa vedcov mohlo na Zem dopadnúť spolu 26 kusov trosiek v celkovej hmotnosti 500 kilogramov. Ich rozptyl pri dopade odhadli na približne 500 míľ. Ešte predtým však UARS podľa výpočtov NASA preletela ponad východné pobrežie Afriky, Indický oceán, Tichý oceán, ponad severnú Kanadu a severnú časť Atlantického oceánu smerom na západné pobrežie Afriky. "Keďže nepoznáme miesto vstupu do atmosféry, nevieme, kde by sa trosky mohli nachádzať," povedal Nicholas Johnson odborník NASA z Johnson Space Center v Houstone. "Možno to nebudeme vedieť nikdy," dodal.
 
Takmer šesť ton vážiaca UARS dlhá 10,7 metra a s priemerom 4,5 metra je jedným z najväčších vesmírnych zariadení, ktoré nekontrolovane klesli do atmosféry a zrútili sa na Zem. Stále však ide iba o pomerne malý objekt oproti 75-tonovej vesmírnej stanici Skylab, ktorej trosky dopadli na Zem v roku 1979. V roku 2001 sa do Tichého oceánu zrútila 135-tonová ruská vesmírna stanica Mir. Vtedy však išlo o riadený zostup.

UARS vypustili do vesmíru v roku 1991 a z prevádzky ju vyradili po ukončení misie v roku 2005. Družica dovtedy skúmala chemické zlúčeniny získané v ozónovej vrstve, robila výpočty týkajúce sa vetra a teploty v stratosfére, ako aj prísun energie pochádzajúcej zo Slnka. Satelit postupne vplyvom zemskej príťažlivosti strácal svoju výšku. Šanca, že by jedna z trosiek UARS po rozpade v atmosfére mohla zasiahnuť človeka, bola 1:3200.

Družica preletela ponad väčšinu našej planéty, pričom sa pohybovala v rozpätí od 57 stupňov severnej do 57 stupňov južnej šírky. UARS bola jedným z asi 20-tisíc vyradených vesmírnych zariadení nachádzajúcich sa na orbite Zeme. Objekt podobnej veľkosti zostúpil do atmosféry asi pred rokom.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Zátišie s omrvinkami je pútavý a vtipný príbeh o nečakanej láske. Ponúka pohľad do života, srdca a mysle ženy, ktorá dospeje k zisteniu, že život je oveľa mnohotvárnejší a vzrušujúcejší, než predpokladala.
pred 5 rokmi
Stále je v nás tá zvedavosť, koľko šikovných ľudí, ktorí sú schopní vytvoriť niečo naozaj originálne a jedinečné je okolo nás skrytých. Touto súťažou im chceme otvoriť dvere a hodiť rukavicu... objasňuje frontman skupiny Ján Spišák
pred 10 rokmi
Páči sa vám Peugeot207? Ak áno, mali by ste sa poponáhlať, pretože v súčasnosti máte možnosť si uchytiť jeden zo 45 Peugeotov.
pred 6 rokmi
Sandero zmohutnelo, jeho druhá generácia sa predstaví v Paríži
pred 8 rokmi
Prišiel nečakane rýchlo...
pred 5 rokmi
Horúci letný hit „Daylight“ predstavuje v týchto dňoch speváčka Anita Soul. Ukážku si môžete vypočuť už teraz.
pred 6 rokmi
Výber zásadných hitov speváka Karla Zicha a jeho popovej sólovej kariéry.
pred 7 rokmi
BMW 1 Series M bude dohliadať na bezpečnosť MotoGP 2012