Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. júla 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Kam padli pozostatky satelitu veľkého ako autobus?

Zdroj: SITA, redaktor: neuvedený, pridané: 26.09.2011

Trosky americkej vedeckej družice Upper Atmosphere Research Satellite (UARS) sa možno nikdy nepodarí nájsť
Kam padli pozostatky satelitu veľkého ako autobus?
Zdroj obrázku: NASA
 

Trosky americkej vedeckej družice Upper Atmosphere Research Satellite (UARS), ktorá zostúpila v sobotu ráno do atmosféry, kde sa rozpadla, sa možno nikdy nepodarí nájsť. Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) predpokladá, že skončili v Tichom oceáne. Presné miesto, ako ani čas dopadu pozostatkov satelitu veľkého ako autobus sa im však určiť nepodarilo.

UARS je jedným z najväčších vesmírnych zariadení, ktoré nekontrolovane klesli do atmosféry a zrútili sa na Zem.

UARS sa po 20 rokoch vrátil na Zem, keď v sobotu medzi 5:45 a 6:45 SELČ zostúpil do atmosféry. Aj keď väčšia časť zariadenia zhorela v atmosfére, podľa vedcov mohlo na Zem dopadnúť spolu 26 kusov trosiek v celkovej hmotnosti 500 kilogramov. Ich rozptyl pri dopade odhadli na približne 500 míľ. Ešte predtým však UARS podľa výpočtov NASA preletela ponad východné pobrežie Afriky, Indický oceán, Tichý oceán, ponad severnú Kanadu a severnú časť Atlantického oceánu smerom na západné pobrežie Afriky. "Keďže nepoznáme miesto vstupu do atmosféry, nevieme, kde by sa trosky mohli nachádzať," povedal Nicholas Johnson odborník NASA z Johnson Space Center v Houstone. "Možno to nebudeme vedieť nikdy," dodal.
 
Takmer šesť ton vážiaca UARS dlhá 10,7 metra a s priemerom 4,5 metra je jedným z najväčších vesmírnych zariadení, ktoré nekontrolovane klesli do atmosféry a zrútili sa na Zem. Stále však ide iba o pomerne malý objekt oproti 75-tonovej vesmírnej stanici Skylab, ktorej trosky dopadli na Zem v roku 1979. V roku 2001 sa do Tichého oceánu zrútila 135-tonová ruská vesmírna stanica Mir. Vtedy však išlo o riadený zostup.

UARS vypustili do vesmíru v roku 1991 a z prevádzky ju vyradili po ukončení misie v roku 2005. Družica dovtedy skúmala chemické zlúčeniny získané v ozónovej vrstve, robila výpočty týkajúce sa vetra a teploty v stratosfére, ako aj prísun energie pochádzajúcej zo Slnka. Satelit postupne vplyvom zemskej príťažlivosti strácal svoju výšku. Šanca, že by jedna z trosiek UARS po rozpade v atmosfére mohla zasiahnuť človeka, bola 1:3200.

Družica preletela ponad väčšinu našej planéty, pričom sa pohybovala v rozpätí od 57 stupňov severnej do 57 stupňov južnej šírky. UARS bola jedným z asi 20-tisíc vyradených vesmírnych zariadení nachádzajúcich sa na orbite Zeme. Objekt podobnej veľkosti zostúpil do atmosféry asi pred rokom.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Operácia tváre trvala 36 hodín, pričom bola súčasťou 72-hodinovej série zákrokov, počas ktorej dostali piati pacienti rôzne orgány od jedného darcu.
pred 5 rokmi
Posádka lodi Enterprise, asi najznámejšieho filmového korábu, vyráža na ďalšiu misiu, ktorá tento krát povedie do temnoty.
pred 5 rokmi
Bývalý mafiánsky boss Giovanni Manzoni (Robert De Niro), jeho rázna manželka Maggie (Michelle Pfeiffer) a ich dve deti sú za príkladnú spoluprácu so zákonom umiestnení do programu na ochranu svedkov.
pred 8 rokmi
Osviežujúci chladený nápoj s lahodnou penou na vrchu, súčasť futbalových stretnutí či symbol zaslúženého oddychu.
pred rokmi
Spomínate si ešte na sympatickú Brandu Walsh, krásnu blondínu Kelly či svalnatého fešáka Dylana McKaya z legendárneho seriálu 90. rokov Beverly Hills 90210?
pred 5 rokmi
Predstaví sa na Goodwood Festival of Speed
pred 5 rokmi
Spisovateľke diagnostikovali karcinóm prsníka v októbri 2012.
pred 8 rokmi
John Constantine (Keanu Reeves) je apokalyptický exhorcista a samotársky vizionár.