Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 15. decembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Hviezdy - prečo svietia a padajú?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: sil, pridané: 31.07.2012

Hviezdy patria k jedným z mála vesmírnych objektov, ktoré môžeme z našej planéty vidieť aj voľným okom.
Hviezdy - prečo svietia a padajú?
Zdroj obrázku: NASA
 

Hviezdy sú vesmírne objekty, ktoré pútajú našu pozornosť kvôli svojej oslnivej kráse, žiariacej sile, lákavej záhadnosti. Fascinujúce kométy, zdanlivo nepohybujúce sa stálice či neutrónové hviezdy vznikajúce po výbuchu supernovy. Nespočítateľné množstvo hviezd charakterizujú premenlivé vlastnosti určené rôznou hmotnosťou, svietivosťou, teplotou, hustotou, polomerom.

Príkladom rozmanitosti hviezd je porovnanie vzdialenosti hviezd od Zeme. Hoci sa vzdialenosť hviezd od našej planéty líši, s určitosťou vieme, že najbližšou hviezdou k Zemi je Slnko. Približne 4 svetelné roky nás delia od druhej “hviezdnej susedky“, ktorej meno je Proxima Centauri. Známa hviezda Polárka je od nás vzdialená až 400 svetelných rokov. Hviezdy v sebe skrývajú mnoho tajomna, ale niečo by ste o nich mali vedieť.

Prečo hviezdy svietia v noci?

Hviezdy patria k jedným z mála vesmírnych objektov, ktoré môžeme z našej planéty vidieť aj voľným okom. Hviezdy sú o to zaujímavejšie, ak ich spojením vzniknú súhvezdia. Za jasnej noci ich bez použitia ďalekohľadu môžeme zazrieť až v počte 3 000! Ide o hviezdy našej galaxie, ktoré vysielajú svetlo spadajúce do elektromagnetického spektra (čiže vlnové dĺžky viditeľné ľudským okom). Ale ako to, že hviezdy vôbec vytvárajú svetlo?
hviezdy
Dôvodom je, že hviezdy majú svoj vlastný zdroj žiarenia a prebiehajú v ňom termojadrové mechanizmy.
zdroj: NASA

Základnou vrstvou hviezd je jadro, ktoré obklopuje hrubá vrstva plazmy. Za chladnú vrstvu hviezd sa považuje konvektívna zóna, ktorú obaľuje fotosféra, čiže vrstva s ešte nižšou teplotou. Spodnou časťou atmosféry hviezd je chromosféra a najvrchnejšou je koróna. Práve vo vnútri hviezd sa odohráva zlúčenie vodíka a tvorba hélia, čo má za následok, že jadro sa stane najhorúcejšou časťou hviezd, energia sa prediera vrstvami až koróna začne žiariť. A keďže hviezdy horia, preto ich môžeme vidieť ako svietiace nočné telesá.

Prečo hviezdy padajú?

Hviezdy skvele zdobia oblohu, ale prečo občas zablúdia na Zem? A sú to vôbec hviezdy? Odborne sa tieto „padajúce hviezdy“ nazývajú meteory. Vesmír je plný menších či väčších kameňov (meteroidov), ktoré si ním lietajú a pravidelne zablúdia aj do blízkeho okolia našej planéty. Vznikne trenie o atmosféru Zeme (alebo o atmosféru iného telesa) a meteorid sa rozžeraví. Tento jav, ktorý možno nazvať aj veľmi rýchlym preletom atmosférou, je meteor. Zazrieť ho môžeme ako jasnú svietivú stopu na oblohe. Príčinou jej jasnosti sú kusy rozžeraveného vesmírneho kameňa.

Foto: www.nasaimages.org


 

8 obrázkov / Hviezdy patria k jedným z mála vesmírnych objektov, ktoré môžeme z našej planéty vidieť aj voľným okom (foto: www.nasaimages.org)
Hviezdy
Hviezdy
Hviezdy
Hviezdy
Hviezdy
HviezdyĎalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 3 rokmi
Hviezdy patria k jedným z mála vesmírnych objektov, ktoré môžeme z našej planéty vidieť aj voľným okom. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/vesmir/hviezdy-preco-svietia-a-padaju/

Jeto zauimave :-) :-) :-) :-) :-) :-)

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Spoločnosť Yahoo by za ňu mala zaplatiť 300 mil. USD
pred 7 rokmi
Poznáte to. Nie vždy sa nám chce o filmoch intelektuálne hútať a dopodrobna rozpitvávať tú ktorú scénu v zmysle, čo tým asi tak autor myslel... pri týchto typoch hororov, to nie je treba.
pred 9 rokmi
Legenda slovenskej populárnej hudby žijúca v Prahe sa po niekoľkých rokoch vracia s novým radovým albumom a novým singlom.
pred 6 rokmi
Projekt Generačné ikony (Generation Icons) predstaví v susednej Viedni slovenského autora a režiséra Viliama Klimáčka.
pred 7 rokmi
Správa vo fľaši je jeden z najväčších hitov Nicholasa Sparksa, ktorý bol už aj sfilmovaný v hlavných úlohách s Kevinom Costnerom a Paulom Newmanom.
pred 9 rokmi
Dobre, nebudeme výnimkou, robia to všetci, tak aj mi trochu prikrášlime to neslušné slovíčko, ktoré sa stalo súčasťou názvu tohto hitu.
pred 6 rokmi
Celosvetovo uznávaní odborníci ocenili vynikajúci dizajn výrobkov LG
pred 8 rokmi
Americký výrobcovia tvrdia, že ak Európa zakázala tieto produkty, je to nelegálne a porušuje pravidlá svetového obchodu.