Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 16. októbra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Hviezdy - prečo svietia a padajú?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: sil, pridané: 31.07.2012

Hviezdy patria k jedným z mála vesmírnych objektov, ktoré môžeme z našej planéty vidieť aj voľným okom.
Hviezdy - prečo svietia a padajú?
Zdroj obrázku: NASA
 

Hviezdy sú vesmírne objekty, ktoré pútajú našu pozornosť kvôli svojej oslnivej kráse, žiariacej sile, lákavej záhadnosti. Fascinujúce kométy, zdanlivo nepohybujúce sa stálice či neutrónové hviezdy vznikajúce po výbuchu supernovy. Nespočítateľné množstvo hviezd charakterizujú premenlivé vlastnosti určené rôznou hmotnosťou, svietivosťou, teplotou, hustotou, polomerom.

Príkladom rozmanitosti hviezd je porovnanie vzdialenosti hviezd od Zeme. Hoci sa vzdialenosť hviezd od našej planéty líši, s určitosťou vieme, že najbližšou hviezdou k Zemi je Slnko. Približne 4 svetelné roky nás delia od druhej “hviezdnej susedky“, ktorej meno je Proxima Centauri. Známa hviezda Polárka je od nás vzdialená až 400 svetelných rokov. Hviezdy v sebe skrývajú mnoho tajomna, ale niečo by ste o nich mali vedieť.

Prečo hviezdy svietia v noci?

Hviezdy patria k jedným z mála vesmírnych objektov, ktoré môžeme z našej planéty vidieť aj voľným okom. Hviezdy sú o to zaujímavejšie, ak ich spojením vzniknú súhvezdia. Za jasnej noci ich bez použitia ďalekohľadu môžeme zazrieť až v počte 3 000! Ide o hviezdy našej galaxie, ktoré vysielajú svetlo spadajúce do elektromagnetického spektra (čiže vlnové dĺžky viditeľné ľudským okom). Ale ako to, že hviezdy vôbec vytvárajú svetlo?
hviezdy
Dôvodom je, že hviezdy majú svoj vlastný zdroj žiarenia a prebiehajú v ňom termojadrové mechanizmy.
zdroj: NASA

Základnou vrstvou hviezd je jadro, ktoré obklopuje hrubá vrstva plazmy. Za chladnú vrstvu hviezd sa považuje konvektívna zóna, ktorú obaľuje fotosféra, čiže vrstva s ešte nižšou teplotou. Spodnou časťou atmosféry hviezd je chromosféra a najvrchnejšou je koróna. Práve vo vnútri hviezd sa odohráva zlúčenie vodíka a tvorba hélia, čo má za následok, že jadro sa stane najhorúcejšou časťou hviezd, energia sa prediera vrstvami až koróna začne žiariť. A keďže hviezdy horia, preto ich môžeme vidieť ako svietiace nočné telesá.

Prečo hviezdy padajú?

Hviezdy skvele zdobia oblohu, ale prečo občas zablúdia na Zem? A sú to vôbec hviezdy? Odborne sa tieto „padajúce hviezdy“ nazývajú meteory. Vesmír je plný menších či väčších kameňov (meteroidov), ktoré si ním lietajú a pravidelne zablúdia aj do blízkeho okolia našej planéty. Vznikne trenie o atmosféru Zeme (alebo o atmosféru iného telesa) a meteorid sa rozžeraví. Tento jav, ktorý možno nazvať aj veľmi rýchlym preletom atmosférou, je meteor. Zazrieť ho môžeme ako jasnú svietivú stopu na oblohe. Príčinou jej jasnosti sú kusy rozžeraveného vesmírneho kameňa.

Foto: www.nasaimages.org


 

8 obrázkov / Hviezdy patria k jedným z mála vesmírnych objektov, ktoré môžeme z našej planéty vidieť aj voľným okom (foto: www.nasaimages.org)
Hviezdy
Hviezdy
Hviezdy
Hviezdy
Hviezdy
HviezdyĎalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 3 rokmi
Hviezdy patria k jedným z mála vesmírnych objektov, ktoré môžeme z našej planéty vidieť aj voľným okom. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/vesmir/hviezdy-preco-svietia-a-padaju/

Jeto zauimave :-) :-) :-) :-) :-) :-)

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
V súčasnosti mliečna diéta patrí k najpopulárnejším diétam v Spojených štátoch Amerických a mnohé slávne hviezdy sa nechali nalákať na propagáciu pitia mlieka.
pred 7 rokmi
Stajňa F1 Vodafone McLaren Mercedes predstavila 01.02.2012 vo Wokingu svoj nový monopost MP4-27
pred 5 rokmi
Vkusné a mimoriadne profesionálne prevedený tuning KTW Tuning Kia Sportage Edition Desperados.
pred 7 rokmi
Vo veku 89 rokov zomrel v nedeľu 18. decembra režisér Don Sharp, ktorý sa špecializoval na hororové filmy.
pred 6 rokmi
Klub bitkárov je vtipný, svieži a občas poriadne drsný film, na ktorý sa nezabúda.
pred 5 rokmi
34-ročný Chris "Mac Daddy" Kelly zomrel 1. mája vo veku 34 rokov.
pred 8 rokmi
Speváčka štartuje šnúru koncertov Taliansku 29. apríla a v júli odohrá niekoľko koncertov vo Švajčiarsku, Nemecku a Rakúsku.
pred 13 rokmi
Ešte sa ani nestihli poriadne spamätať zo svojho veľmi úspešného svetového turné a už sú späť na scéne. Po úspešnom minuloročnom albume a následnej šnúre koncertov po celom svete, prichádza írska formácia U2 na trh s DVD, na ktorom diváci nájdu zázna