Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. augusta 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Hviezdy - prečo svietia a padajú?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: sil, pridané: 31.07.2012

Hviezdy patria k jedným z mála vesmírnych objektov, ktoré môžeme z našej planéty vidieť aj voľným okom.
Hviezdy - prečo svietia a padajú?
Zdroj obrázku: NASA
 

Hviezdy sú vesmírne objekty, ktoré pútajú našu pozornosť kvôli svojej oslnivej kráse, žiariacej sile, lákavej záhadnosti. Fascinujúce kométy, zdanlivo nepohybujúce sa stálice či neutrónové hviezdy vznikajúce po výbuchu supernovy. Nespočítateľné množstvo hviezd charakterizujú premenlivé vlastnosti určené rôznou hmotnosťou, svietivosťou, teplotou, hustotou, polomerom.

Príkladom rozmanitosti hviezd je porovnanie vzdialenosti hviezd od Zeme. Hoci sa vzdialenosť hviezd od našej planéty líši, s určitosťou vieme, že najbližšou hviezdou k Zemi je Slnko. Približne 4 svetelné roky nás delia od druhej “hviezdnej susedky“, ktorej meno je Proxima Centauri. Známa hviezda Polárka je od nás vzdialená až 400 svetelných rokov. Hviezdy v sebe skrývajú mnoho tajomna, ale niečo by ste o nich mali vedieť.

Prečo hviezdy svietia v noci?

Hviezdy patria k jedným z mála vesmírnych objektov, ktoré môžeme z našej planéty vidieť aj voľným okom. Hviezdy sú o to zaujímavejšie, ak ich spojením vzniknú súhvezdia. Za jasnej noci ich bez použitia ďalekohľadu môžeme zazrieť až v počte 3 000! Ide o hviezdy našej galaxie, ktoré vysielajú svetlo spadajúce do elektromagnetického spektra (čiže vlnové dĺžky viditeľné ľudským okom). Ale ako to, že hviezdy vôbec vytvárajú svetlo?
hviezdy
Dôvodom je, že hviezdy majú svoj vlastný zdroj žiarenia a prebiehajú v ňom termojadrové mechanizmy.
zdroj: NASA

Základnou vrstvou hviezd je jadro, ktoré obklopuje hrubá vrstva plazmy. Za chladnú vrstvu hviezd sa považuje konvektívna zóna, ktorú obaľuje fotosféra, čiže vrstva s ešte nižšou teplotou. Spodnou časťou atmosféry hviezd je chromosféra a najvrchnejšou je koróna. Práve vo vnútri hviezd sa odohráva zlúčenie vodíka a tvorba hélia, čo má za následok, že jadro sa stane najhorúcejšou časťou hviezd, energia sa prediera vrstvami až koróna začne žiariť. A keďže hviezdy horia, preto ich môžeme vidieť ako svietiace nočné telesá.

Prečo hviezdy padajú?

Hviezdy skvele zdobia oblohu, ale prečo občas zablúdia na Zem? A sú to vôbec hviezdy? Odborne sa tieto „padajúce hviezdy“ nazývajú meteory. Vesmír je plný menších či väčších kameňov (meteroidov), ktoré si ním lietajú a pravidelne zablúdia aj do blízkeho okolia našej planéty. Vznikne trenie o atmosféru Zeme (alebo o atmosféru iného telesa) a meteorid sa rozžeraví. Tento jav, ktorý možno nazvať aj veľmi rýchlym preletom atmosférou, je meteor. Zazrieť ho môžeme ako jasnú svietivú stopu na oblohe. Príčinou jej jasnosti sú kusy rozžeraveného vesmírneho kameňa.

Foto: www.nasaimages.org


 

8 obrázkov / Hviezdy patria k jedným z mála vesmírnych objektov, ktoré môžeme z našej planéty vidieť aj voľným okom (foto: www.nasaimages.org)
Hviezdy
Hviezdy
Hviezdy
Hviezdy
Hviezdy
HviezdyĎalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 3 rokmi
Hviezdy patria k jedným z mála vesmírnych objektov, ktoré môžeme z našej planéty vidieť aj voľným okom. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/vesmir/hviezdy-preco-svietia-a-padaju/

Jeto zauimave :-) :-) :-) :-) :-) :-)

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Spoločnosť Apple a vydavateľské firmy pre údajnú dohodu o cenách elektronických kníh zažalovalo americké ministerstvo spravodlivosti.
pred 6 rokmi
Na pieseň, ktorú si skupina produkčne zastrešila sama, vzniká aj videoklip.
pred 5 rokmi
Počas minulotýždňového viedenského koncertu Robbieho Williamsa nechýbali v hľadisku ani jeho slovenskí kolegovia, zástupcovia našej umeleckej obce.
pred 7 rokmi
Acura NSX Concept s dynamickými tvarmi karosérie sa vyznačuje maximálnym využitím ľahkých konštrukčných materiálov.
pred 3 rokmi
Ocenenie získal za vyše 100 000 predaných vstupeniek cez predpredaj.sk
pred 4 rokmi
Ak máte chuť na silnú dávku umenia, toto je jednoducho excelentný zážitok. Mimoriadne špecifický, keďže ide v podstate o vianočný materiál.
pred 6 rokmi
Stephen King predstavuje postavu, ktorá dokáže zmeniť beh udalostí. 22.novembra 1963 zazneli v Dallase tri výstrely, prezident Kennedy padol mŕtvy a svet sa zmenil.
pred 6 rokmi
Začnite objavovať a žiť život naplno, taký ako vám bol daný. Využite dávne východné učenie na to, aby ste naozaj dosiahli úspech!