Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Fyzikálne zákony nie sú všade rovnaké

Zdroj: NewScientist, redaktor: neuvedený, pridané: 30.01.2012

Nové dôkazy naznačujú že žijeme v takej časti vesmíru, ktorá je priamo šitá pre našu existenciu.
Fyzikálne zákony nie sú všade rovnaké
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

Nové dôkazy naznačujú že žijeme v takej časti vesmíru, ktorá je priamo šitá pre našu existenciu. Kontroverzné nálezy ukazujú, že jedna z prírodných konštánt sa mení podľa toho, v ktorej časti vesmíru sa nachádzame.
 
Ak sa pozorovania potvrdia, výsledky budú v rozpore s Einsteinovým princípom rovnováhy, ktorý tvrdí, že fyzikálne zákony sú všade rovnaké. „Tieto zistenia boli skutočným prekvapením,“ tvrdí John Webb, z Univerzity New South Wales v Sydney. Ešte prekvapivejší je fakt, že táto zmena v konštantách nie je náhodná, ale vytvára os naprieč vesmírom. Táto myšlienka bola zavrhnutá pred viac ako 100 rokmi, keď Einstein vytvoril špeciálnu teóriu relativity (Teória relativity na Wikipedii).

Jadrom štúdie je tzv. konštanta jemnej štruktúry, tiež známa ako alfa. Táto konštanta definuje silu interakcie medzi svetlom a hmotou.

Pred niekoľkými rokmi Webb používal teleskop Keck na Hawaii. Pomocou neho analyzoval svetlo zo vzdialených galaxií nazývaných kvazary. Dáta naznačujú, že hodnota alfa bola o niečo nižšia pri svetle kvazarov vyžarovanom pred 12 miliardami rokov, ako hodnota, ktorú namerali v laboratóriách na Zemi v súčasnosti. Webbov kolega, Julian King použil na merania teleskop v Chile, pričom skúmal inú časť oblohy. Údaje ukazujú, že hodnota alpha v iných častiach vesmíru ako sa nachádza Zem je o niečo väčšia. Rozdiel je približne milióntina hodnoty alpha, a ukazuje, že hodnota alphy sa mení v závislosti na mieste, a nie čase.

Tím vykonal asi 300 meraní alpha z rôznych častiach vesmíru a zistil, že variácie hodnoty alfa nie sú náhodné, ale štrukturované. Zdá sa, že vo vesmíre je na jednej strane viac alfy ako na inej. Zem sa nachádza približne na hranici. Ak sú údaje správne, vysvetlili by, prečo ako sa zdá má alpha dôležitý vplyv na chemickú štruktúru vesmíru. Napr. nárast o 4% by znamenal, že hviezdy by neboli schopné produkovať uhlík, čím by naša biochemická štruktúra nemohla fungovať tak, ako funguje teraz.

Zdá sa však, že bude ťažké presvedčiť ostatných vedcov o prepísaní fyzikálnych zákonov. Priestorové zmeny v konštante jemnej štruktúry by podľa Lonnoxa Cowieho, z Astronomického inštitútu na Hawaii, boli skutočne revolučné. No tvrdí, že extrémne tvrdenia si vyžadujú extrémny dôkaz. „Taký dôkaz zatiaľ nemáme,“ tvrdí, pričom dodáva, že tieto pozorovania nie sú jednoznačné na to, aby sme potvrdili zmeny v hodnote alpha.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Nový Samsung SM7 v porovnaní s prvou generáciou podľahol výrazným dizajnovým zmenám, ktoré sa odkláňajú od konzervatívnych tvarov.
pred 8 rokmi
Technici a dizajnéri sú presvedčení, že novému kabrioletu BMW radu 6 chýba niečo do dokonalosti. A tak sa pustili do úprav...
pred 3 rokmi
Moderná hudobná rozprávka o tom, ako z člena bezprízorných hippies Kelly Family stal Človek.
pred 8 rokmi
Štyridsaťpäťročný Američan v úspešnom seriáli účinkuje ako neurochirurg Derek Shepherd od prvej epizódy, ktorú v USA odvysielali v marci 2005.
pred 6 rokmi
Dátová prevádzka generovaná smartfónmi by mala podľa štúdie spoločnosti Ericsson medzi rokmi 2013 a 2019 narásť až desaťnásobne, pričom by mohla dosiahnuť objem až 10 exabytov prenesených dát.
pred 8 rokmi
Na septembrovej automobilovej výstave vo Frankfurte nad Mohanom sa predstaví dizajnová štúdia luxusného prevedenia Mercedes-Benz Viano Vision Pearl.
pred 8 rokmi
Od stredy budú čerpacie stanice na Slovensku zvyšovať ceny benzínov a nafty o 2,5 centu za liter.
pred 6 rokmi
Nový Mitsubishi Outlander bude oficiálnym bezpečnostným vozidlom tzv. „Safety Car" pre tohtoročný 91. ročník pretekov do vrchu Pikes Peak International Hill Climb (PPIHC).