Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. februára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Fyzikálne zákony nie sú všade rovnaké

Zdroj: NewScientist, redaktor: neuvedený, pridané: 30.01.2012

Nové dôkazy naznačujú že žijeme v takej časti vesmíru, ktorá je priamo šitá pre našu existenciu.
Fyzikálne zákony nie sú všade rovnaké
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

Nové dôkazy naznačujú že žijeme v takej časti vesmíru, ktorá je priamo šitá pre našu existenciu. Kontroverzné nálezy ukazujú, že jedna z prírodných konštánt sa mení podľa toho, v ktorej časti vesmíru sa nachádzame.
 
Ak sa pozorovania potvrdia, výsledky budú v rozpore s Einsteinovým princípom rovnováhy, ktorý tvrdí, že fyzikálne zákony sú všade rovnaké. „Tieto zistenia boli skutočným prekvapením,“ tvrdí John Webb, z Univerzity New South Wales v Sydney. Ešte prekvapivejší je fakt, že táto zmena v konštantách nie je náhodná, ale vytvára os naprieč vesmírom. Táto myšlienka bola zavrhnutá pred viac ako 100 rokmi, keď Einstein vytvoril špeciálnu teóriu relativity (Teória relativity na Wikipedii).

Jadrom štúdie je tzv. konštanta jemnej štruktúry, tiež známa ako alfa. Táto konštanta definuje silu interakcie medzi svetlom a hmotou.

Pred niekoľkými rokmi Webb používal teleskop Keck na Hawaii. Pomocou neho analyzoval svetlo zo vzdialených galaxií nazývaných kvazary. Dáta naznačujú, že hodnota alfa bola o niečo nižšia pri svetle kvazarov vyžarovanom pred 12 miliardami rokov, ako hodnota, ktorú namerali v laboratóriách na Zemi v súčasnosti. Webbov kolega, Julian King použil na merania teleskop v Chile, pričom skúmal inú časť oblohy. Údaje ukazujú, že hodnota alpha v iných častiach vesmíru ako sa nachádza Zem je o niečo väčšia. Rozdiel je približne milióntina hodnoty alpha, a ukazuje, že hodnota alphy sa mení v závislosti na mieste, a nie čase.

Tím vykonal asi 300 meraní alpha z rôznych častiach vesmíru a zistil, že variácie hodnoty alfa nie sú náhodné, ale štrukturované. Zdá sa, že vo vesmíre je na jednej strane viac alfy ako na inej. Zem sa nachádza približne na hranici. Ak sú údaje správne, vysvetlili by, prečo ako sa zdá má alpha dôležitý vplyv na chemickú štruktúru vesmíru. Napr. nárast o 4% by znamenal, že hviezdy by neboli schopné produkovať uhlík, čím by naša biochemická štruktúra nemohla fungovať tak, ako funguje teraz.

Zdá sa však, že bude ťažké presvedčiť ostatných vedcov o prepísaní fyzikálnych zákonov. Priestorové zmeny v konštante jemnej štruktúry by podľa Lonnoxa Cowieho, z Astronomického inštitútu na Hawaii, boli skutočne revolučné. No tvrdí, že extrémne tvrdenia si vyžadujú extrémny dôkaz. „Taký dôkaz zatiaľ nemáme,“ tvrdí, pričom dodáva, že tieto pozorovania nie sú jednoznačné na to, aby sme potvrdili zmeny v hodnote alpha.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Koncert speváckej hviezdy ZAZ si bude môcť vychutnať ešte viac Slovákov! Pre obrovský záujem o novodobú Edith Piaf zmenili organizátori miesto koncertu.
pred 6 rokmi
Na finálovom koncerte sa so svojimi súťažnými skladbami predstavia títo interpreti: Buzz Kill Jack, Kriss & Mia, Fictive Marry, P-Free Band, The Day Off, Silo a lampa svieť!, Everlong, 40thers, Energia,
pred 5 rokmi
Thomas Puskailer plní sľub, ktorý dal svojim fanúšikom! Každý mesiac prichádza s novou skladbou alebo remixom!
pred 6 rokmi
Francúzsky výrobca automobilov chce v domácich továrňach dlhší pracovný čas a vyššiu flexibilitu zamestnancov.
pred 6 rokmi
Skladba je súčasťou soundtracku nového animovaného filmu Kráľovstvo lesných strážcov (2013).
pred 8 rokmi
Je nie len výnimočná, láskavá a dobrá, ale aj krásna a má podmanivý hlas. Šeherezádu si obľúbili milióny divákov...
pred 6 rokmi
Všetci dbali na to, aby efekty neboli „preplácané“ a poslucháčovi sa tak dostáva do uší skvelá hudobná nahrávka vynikajúcej speváčky.
pred 4 rokmi
Sedemročná Libby Day (Charlize Theron) prežila ako jediná brutálne vyvraždenie svojej rodiny.