Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. apríla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Fyzikálne zákony nie sú všade rovnaké

Zdroj: NewScientist, redaktor: neuvedený, pridané: 30.01.2012

Nové dôkazy naznačujú že žijeme v takej časti vesmíru, ktorá je priamo šitá pre našu existenciu.
Fyzikálne zákony nie sú všade rovnaké
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

Nové dôkazy naznačujú že žijeme v takej časti vesmíru, ktorá je priamo šitá pre našu existenciu. Kontroverzné nálezy ukazujú, že jedna z prírodných konštánt sa mení podľa toho, v ktorej časti vesmíru sa nachádzame.
 
Ak sa pozorovania potvrdia, výsledky budú v rozpore s Einsteinovým princípom rovnováhy, ktorý tvrdí, že fyzikálne zákony sú všade rovnaké. „Tieto zistenia boli skutočným prekvapením,“ tvrdí John Webb, z Univerzity New South Wales v Sydney. Ešte prekvapivejší je fakt, že táto zmena v konštantách nie je náhodná, ale vytvára os naprieč vesmírom. Táto myšlienka bola zavrhnutá pred viac ako 100 rokmi, keď Einstein vytvoril špeciálnu teóriu relativity (Teória relativity na Wikipedii).

Jadrom štúdie je tzv. konštanta jemnej štruktúry, tiež známa ako alfa. Táto konštanta definuje silu interakcie medzi svetlom a hmotou.

Pred niekoľkými rokmi Webb používal teleskop Keck na Hawaii. Pomocou neho analyzoval svetlo zo vzdialených galaxií nazývaných kvazary. Dáta naznačujú, že hodnota alfa bola o niečo nižšia pri svetle kvazarov vyžarovanom pred 12 miliardami rokov, ako hodnota, ktorú namerali v laboratóriách na Zemi v súčasnosti. Webbov kolega, Julian King použil na merania teleskop v Chile, pričom skúmal inú časť oblohy. Údaje ukazujú, že hodnota alpha v iných častiach vesmíru ako sa nachádza Zem je o niečo väčšia. Rozdiel je približne milióntina hodnoty alpha, a ukazuje, že hodnota alphy sa mení v závislosti na mieste, a nie čase.

Tím vykonal asi 300 meraní alpha z rôznych častiach vesmíru a zistil, že variácie hodnoty alfa nie sú náhodné, ale štrukturované. Zdá sa, že vo vesmíre je na jednej strane viac alfy ako na inej. Zem sa nachádza približne na hranici. Ak sú údaje správne, vysvetlili by, prečo ako sa zdá má alpha dôležitý vplyv na chemickú štruktúru vesmíru. Napr. nárast o 4% by znamenal, že hviezdy by neboli schopné produkovať uhlík, čím by naša biochemická štruktúra nemohla fungovať tak, ako funguje teraz.

Zdá sa však, že bude ťažké presvedčiť ostatných vedcov o prepísaní fyzikálnych zákonov. Priestorové zmeny v konštante jemnej štruktúry by podľa Lonnoxa Cowieho, z Astronomického inštitútu na Hawaii, boli skutočne revolučné. No tvrdí, že extrémne tvrdenia si vyžadujú extrémny dôkaz. „Taký dôkaz zatiaľ nemáme,“ tvrdí, pričom dodáva, že tieto pozorovania nie sú jednoznačné na to, aby sme potvrdili zmeny v hodnote alpha.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Strom života - Najlepší celovečerný film na 21. ročníku udeľovania Gotham Independent Film Awards v New Yorku.
pred 6 rokmi
Šéf formuly 1 nevylučuje v budúcnosti zaradenie Mexika do kalendára podujatí prestížneho seriálu MS
pred 6 rokmi
Vo Williamse sú s novým FW35 spokojní
pred 7 rokmi
Múzeum obchodu prináša v rámci ojedinelého projektu „Rock v múzeu“, v piatok, 22.6., do Bratislavy bluesovú lahôdku v podobe Škótskeho gitaristu Stana The Mana.
pred 7 rokmi
Pick-up Steed v prevedení so zdvojenou kabínou sľubuje najvýhodnejšiu cenu za takéto prevedenie vozidla.
pred 12 rokmi
Gigantická séria – je kombinácia, v ktorej sa precvičujú za sebou štyri a viac cvikov.
pred 5 rokmi
Ak sa bavíme o tom, že Zucchero odohral špeciálny a hlavne vysnívaný koncert na ďalekej Kube, bolo by hriechom, neponúknuť záznam tohto exkluzívneho vystúpenia aj fanúšikom.
pred 4 rokmi
Sedemnásťročná Charlotte v žiadnom prípade neverila v lásku, až pokým nestretla Matúša, ktorý razom zmenil všetko, čo si dovtedy myslela.