Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. októbra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Fyzici vytvorili najťažšiu formu antihmoty

Zdroj: NewScientist, redaktor: neuvedený, pridané: 04.04.2011

Novovytvorená forma antihmoty je najťažšia a najzložitejšia antiforma akú kedy kto vytvoril.
Fyzici vytvorili najťažšiu formu antihmoty
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Novovytvorená forma antihmoty je najťažšia a najzložitejšia antiforma akú kedy kto vytvoril. Anti-héliové jadrá obsahujúce dva antiprotóny a dva antineutróny boli vytvorené v laboratóriách v Uptone, štáte New York.

Antičastice majú opačný elektrický náboj ako obyčajné častice hmoty. Antihmotu je ťažké nájsť a pracovať s ňou, pretože sa zničí pri kontakte s hmotou. Donedávna bola najzložitejšia jednotka antihmoty zložená z 3 antijadier hélia, obsahujúcich 2 protóny a 1 neutrón.

Laboratóriá RHIC však využívajú ťažké atómové jadrá ako olovo a zlato na vytvorenie mikroskopických ohnivých gúľ, kde je energia tak nahustená, že môžu vzniknúť nové častice. Minulý rok RHIC oznámilo vytvorenie novej variácie antihmoty nazvanú antihypertriton. Táto látka pozostáva z jedného antiprotónu, jedného antineutrónu a jednej nestabilnej častice nazývanej anti-lambda. Doteraz to bola najťažšia častica, no v súčasnosti RHIC vytvorilo ešte ťažšiu.

Teórie tvrdia, že pri vzniku vesmíru bolo vytvorené rovnaké množstvo hmoty ako antihmoty.

Frank Close z Oxfordskej univerzity tvrdí, že je síce zaujímavé to čo dosiahli, no neposunulo nás to ani o krok k odpovedi na otázku, prečo je vo vesmíre tak málo antihmoty. Teórie tvrdia, že pri vzniku vesmíru bolo vytvorené rovnaké množstvo hmoty ako antihmoty, no kvôli neznámym príčinám prevládla hmota. Experiment zvaný Alpha Magnetic Spectometer sa bude snažiť vyriešiť problém. Antiprotóny sa nachádzajú v malom množstve medzi vysokoenergetickými časticami kozmického žiarenia, ktoré zasahujú Zem. AMS bude hľadať ťažšie antičastice. Ak však antihélim vzniká iba občas a to pri kolíziách, AMS by nemalo túto časticu nájsť. Ak by ju však našlo vo väčšom množstve, podporilo by tým teóriu, že antihmota nebola zničená, iba rozptýlená do rôznych častí vesmíru kde neprišla do styku s hmotou.

Ďalšie ťažšie antiprvky, ako napr. antilítium by mohli tvoriť pevnú antihmotu izbovej teploty, no dosiahnuť to bude oveľa ťažšie. Tím RHIC vypočítal, že ku kolíziám týchto častíc dochádza z milióntiny tak často, ako ku kolíziám antihélia.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 10 rokmi
Trend dnešného človeka je, že buď je v práci do úmoru, potom príde domov, zbodne čo dom dá, pustí telku, zaspí na pohovke, odtacká sa do postele...
pred 7 rokmi
Amulet posypala amuletmi! Tak krstila nový album AMULET Zdenky Prednej speváčka a kamarátka Jana Krischner!
pred 8 rokmi
Film prináša detailný portrét dvoch výnimočných športovcov, ale predovšetkým bratov, Vitalija a Vladimíra Kličkovcov.
pred 7 rokmi
Dôvodom sú možné problémy s kondenzátorom klimatizácie. Môže aktivovať airbagy v nesprávnom čase.
pred 5 rokmi
Moderná hudobná rozprávka o tom, ako z člena bezprízorných hippies Kelly Family stal Človek.
pred 10 rokmi
Po troch sa vracia americká skupina Panic! At The Disco, ktorá singlom „The Ballad of Mona Lisa“ z pripravovaného albumu Vices & Virtues valcuje Youtube.
pred 9 rokmi
Automobilová manufaktúra Gullwing America prichádza s najnovším projektom Ferrari 340 Competizione.
pred 9 rokmi
Najočakávanejší a najexkluzívnejší koncert tohto roku na Slovensku bude už o pár týždňov a chlapci z tejto neobvyklej formácie sa pomaly chystajú na príchod do Bratislavy.