Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 02. marca 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Fyzici vytvorili najťažšiu formu antihmoty

Zdroj: NewScientist, redaktor: neuvedený, pridané: 04.04.2011

Novovytvorená forma antihmoty je najťažšia a najzložitejšia antiforma akú kedy kto vytvoril.
Fyzici vytvorili najťažšiu formu antihmoty
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Novovytvorená forma antihmoty je najťažšia a najzložitejšia antiforma akú kedy kto vytvoril. Anti-héliové jadrá obsahujúce dva antiprotóny a dva antineutróny boli vytvorené v laboratóriách v Uptone, štáte New York.

Antičastice majú opačný elektrický náboj ako obyčajné častice hmoty. Antihmotu je ťažké nájsť a pracovať s ňou, pretože sa zničí pri kontakte s hmotou. Donedávna bola najzložitejšia jednotka antihmoty zložená z 3 antijadier hélia, obsahujúcich 2 protóny a 1 neutrón.

Laboratóriá RHIC však využívajú ťažké atómové jadrá ako olovo a zlato na vytvorenie mikroskopických ohnivých gúľ, kde je energia tak nahustená, že môžu vzniknúť nové častice. Minulý rok RHIC oznámilo vytvorenie novej variácie antihmoty nazvanú antihypertriton. Táto látka pozostáva z jedného antiprotónu, jedného antineutrónu a jednej nestabilnej častice nazývanej anti-lambda. Doteraz to bola najťažšia častica, no v súčasnosti RHIC vytvorilo ešte ťažšiu.

Teórie tvrdia, že pri vzniku vesmíru bolo vytvorené rovnaké množstvo hmoty ako antihmoty.

Frank Close z Oxfordskej univerzity tvrdí, že je síce zaujímavé to čo dosiahli, no neposunulo nás to ani o krok k odpovedi na otázku, prečo je vo vesmíre tak málo antihmoty. Teórie tvrdia, že pri vzniku vesmíru bolo vytvorené rovnaké množstvo hmoty ako antihmoty, no kvôli neznámym príčinám prevládla hmota. Experiment zvaný Alpha Magnetic Spectometer sa bude snažiť vyriešiť problém. Antiprotóny sa nachádzajú v malom množstve medzi vysokoenergetickými časticami kozmického žiarenia, ktoré zasahujú Zem. AMS bude hľadať ťažšie antičastice. Ak však antihélim vzniká iba občas a to pri kolíziách, AMS by nemalo túto časticu nájsť. Ak by ju však našlo vo väčšom množstve, podporilo by tým teóriu, že antihmota nebola zničená, iba rozptýlená do rôznych častí vesmíru kde neprišla do styku s hmotou.

Ďalšie ťažšie antiprvky, ako napr. antilítium by mohli tvoriť pevnú antihmotu izbovej teploty, no dosiahnuť to bude oveľa ťažšie. Tím RHIC vypočítal, že ku kolíziám týchto častíc dochádza z milióntiny tak často, ako ku kolíziám antihélia.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Vo štvrtok vyšla vo svetovej premiére aj na Slovensku – v jeden deň a v jednu hodinu vyšla v desiatkach krajín a v celkovom náklade 2,7 milióna kusov.
pred 8 rokmi
Preddavok odmeny v priemernej výške 200 eur už zamestnanci dostali spolu so mzdou za mesiac marec 2012.
pred 8 rokmi
Na nahrávke s názvom Oheň speváčka spolupracovala so zahraničnými aj domácimi interpretmi.
pred 7 rokmi
Elektronické knihy sú čoraz obľúbenejšie aj na Slovensku, len dlho chýbala poriadna ponuka, či kvalitná softvérová čítačka.
pred 8 rokmi
Klasicky kvalitný akčný príbeh z deväťdesiatych rokov s politickým podtextom a skvelými hereckými výkonmi.
pred 9 rokmi
Od pondelka 5. marca spúšťajú organizátori predpredaj tzv. VIP balíčkov, ktoré samotný zážitok z koncertu ešte viac spríjemnia, samozrejme za všetko si treba priplatiť!
pred 8 rokmi
Pirelli ponúkne na VC Bahrajnu iba tvrdé a stredne tvrdé pneumatiky.
pred 8 rokmi
Cieľom Svetového dňa malárie, ktorý bude vo štvrtok 25. apríla, je povzbudiť odhodlanie bojovať proti chorobe