Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 09. augusta 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Fyzici vytvorili najťažšiu formu antihmoty

Zdroj: NewScientist, redaktor: neuvedený, pridané: 04.04.2011

Novovytvorená forma antihmoty je najťažšia a najzložitejšia antiforma akú kedy kto vytvoril.
Fyzici vytvorili najťažšiu formu antihmoty
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Novovytvorená forma antihmoty je najťažšia a najzložitejšia antiforma akú kedy kto vytvoril. Anti-héliové jadrá obsahujúce dva antiprotóny a dva antineutróny boli vytvorené v laboratóriách v Uptone, štáte New York.

Antičastice majú opačný elektrický náboj ako obyčajné častice hmoty. Antihmotu je ťažké nájsť a pracovať s ňou, pretože sa zničí pri kontakte s hmotou. Donedávna bola najzložitejšia jednotka antihmoty zložená z 3 antijadier hélia, obsahujúcich 2 protóny a 1 neutrón.

Laboratóriá RHIC však využívajú ťažké atómové jadrá ako olovo a zlato na vytvorenie mikroskopických ohnivých gúľ, kde je energia tak nahustená, že môžu vzniknúť nové častice. Minulý rok RHIC oznámilo vytvorenie novej variácie antihmoty nazvanú antihypertriton. Táto látka pozostáva z jedného antiprotónu, jedného antineutrónu a jednej nestabilnej častice nazývanej anti-lambda. Doteraz to bola najťažšia častica, no v súčasnosti RHIC vytvorilo ešte ťažšiu.

Teórie tvrdia, že pri vzniku vesmíru bolo vytvorené rovnaké množstvo hmoty ako antihmoty.

Frank Close z Oxfordskej univerzity tvrdí, že je síce zaujímavé to čo dosiahli, no neposunulo nás to ani o krok k odpovedi na otázku, prečo je vo vesmíre tak málo antihmoty. Teórie tvrdia, že pri vzniku vesmíru bolo vytvorené rovnaké množstvo hmoty ako antihmoty, no kvôli neznámym príčinám prevládla hmota. Experiment zvaný Alpha Magnetic Spectometer sa bude snažiť vyriešiť problém. Antiprotóny sa nachádzajú v malom množstve medzi vysokoenergetickými časticami kozmického žiarenia, ktoré zasahujú Zem. AMS bude hľadať ťažšie antičastice. Ak však antihélim vzniká iba občas a to pri kolíziách, AMS by nemalo túto časticu nájsť. Ak by ju však našlo vo väčšom množstve, podporilo by tým teóriu, že antihmota nebola zničená, iba rozptýlená do rôznych častí vesmíru kde neprišla do styku s hmotou.

Ďalšie ťažšie antiprvky, ako napr. antilítium by mohli tvoriť pevnú antihmotu izbovej teploty, no dosiahnuť to bude oveľa ťažšie. Tím RHIC vypočítal, že ku kolíziám týchto častíc dochádza z milióntiny tak často, ako ku kolíziám antihélia.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Spomínate si na hity Prý se tomu říká láska, Zamilovaná a desiatky ďalších, ktoré spievala Lenka Filipová? Dnes jej vyrástla konkurencia. Dcéra Lenny vydala skvelú EP platňu so štyrmi vynikajúcimi pesničkami.
pred 6 rokmi
Americká trojica Cash Cash slávi úspech so singlom Take Me Home. Najlepšie sa nahrávke darí v Austrálii, kde jej predaj prekročil magickú hranicu 70 tisíc kusov. A tak získali platinový certifikát.
pred 5 rokmi
Lenovo VIBE S1 posúva selfie zábery o úroveň vyššie
pred 9 rokmi
Metallica príde v októbri do Indie s programom F1 Rocks, kde sa predstaví počas premiéry Veľkej ceny Indie na okruhu Greater Noida.
pred 7 rokmi
Jean-Claude Van Damme ako človek a nie ako svalnatý robot obstál podľa mňa na výbornú.
pred 9 rokmi
Prvý koncert by mali odohrať 7. októbra v Kolíne nad Rýnom. Fanúšikovia a fanúšičky zo Slovenska ich budú mať najbližšie 7. decembra, kedy je naplánovaný koncert vo viedenskej Stadthalle.
pred 9 rokmi
Ľudia, ktorí sú geneticky náchylní na vyvinutie srdcového ochorenia, môžu znížiť toto riziko tým, že budú jesť množstvo ovocia a surovej zeleniny.
pred 9 rokmi
Najväčšie hudobné prekvapenie tohto roku z Britských ostrovov prichádza aj na náš hudobný trh. Zhodnotili sme pre vás Katy B a jej nový album On A Mission