Novovytvorená forma antihmoty je najťažšia a najzložitejšia antiforma akú kedy kto vytvoril.
Zdroj obrázku: SXC/free
Novovytvorená forma antihmoty je najťažšia a najzložitejšia antiforma akú kedy kto vytvoril. Anti-héliové jadrá obsahujúce dva antiprotóny a dva antineutróny boli vytvorené v laboratóriách v Uptone, štáte New York.
Antičastice majú opačný elektrický náboj ako obyčajné častice hmoty. Antihmotu je ťažké nájsť a pracovať s ňou, pretože sa zničí pri kontakte s hmotou. Donedávna bola najzložitejšia jednotka antihmoty zložená z 3 antijadier hélia, obsahujúcich 2 protóny a 1 neutrón.
Laboratóriá RHIC však využívajú ťažké atómové jadrá ako olovo a zlato na vytvorenie mikroskopických ohnivých gúľ, kde je energia tak nahustená, že môžu vzniknúť nové častice. Minulý rok RHIC oznámilo vytvorenie novej variácie antihmoty nazvanú antihypertriton. Táto látka pozostáva z jedného antiprotónu, jedného antineutrónu a jednej nestabilnej častice nazývanej anti-lambda. Doteraz to bola najťažšia častica, no v súčasnosti RHIC vytvorilo ešte ťažšiu.
“Teórie tvrdia, že pri vzniku vesmíru bolo vytvorené rovnaké množstvo hmoty ako antihmoty.
„
Frank Close z Oxfordskej univerzity tvrdí, že je síce zaujímavé to čo dosiahli, no neposunulo nás to ani o krok k odpovedi na otázku, prečo je vo vesmíre tak málo antihmoty. Teórie tvrdia, že pri vzniku vesmíru bolo vytvorené rovnaké množstvo hmoty ako antihmoty, no kvôli neznámym príčinám prevládla hmota. Experiment zvaný
Alpha Magnetic Spectometer sa bude snažiť vyriešiť problém. Antiprotóny sa nachádzajú v malom množstve medzi vysokoenergetickými časticami kozmického žiarenia, ktoré zasahujú Zem. AMS bude hľadať ťažšie antičastice. Ak však antihélim vzniká iba občas a to pri kolíziách, AMS by nemalo túto časticu nájsť. Ak by ju však našlo vo väčšom množstve, podporilo by tým teóriu, že antihmota nebola zničená, iba rozptýlená do rôznych častí vesmíru kde neprišla do styku s hmotou.
Ďalšie ťažšie antiprvky, ako napr. antilítium by mohli tvoriť pevnú antihmotu izbovej teploty, no dosiahnuť to bude oveľa ťažšie. Tím RHIC vypočítal, že ku kolíziám týchto častíc dochádza z milióntiny tak často, ako ku kolíziám antihélia.