Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. septembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Asteroid - koniec sveta?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: ľub, pridané: 19.02.2013

Naši vedci už pomerne skoro dokážu identifikovať telesá, ktoré sa priblížia k Zemi a vedia vypočítať , či nám hrozí nejaké nebezpečenstvo.
Asteroid - koniec sveta?
Zdroj obrázku: NASA
 

Čím viac toho vieme o našom svete a o priestore, kde sa nachádza, tým nebezpečnejšie to pre nás vyzerá. Zdá sa, že vesmír je plný rôznych planét, komét, telies a teliesok, ktoré si zdanlivo lietajú sem a tam. Pripomína to neriadenú križovatku. A kedykoľvek, podobne ako na našich cestách, môže dôjsť k zrážke. Čo sa týka Zeme, naši vedci už pomerne skoro dokážu identifikovať telesá, ktoré sa priblížia k Zemi a vedia vypočítať , či nám hrozí nejaké nebezpečenstvo.

Aj v týchto dňoch preletel okolo zeme asteroid. 15. februára 2013 bol k Zemi najbližšie – iba 27.700 kilometrov, čo bol doteraz najtesnejší prelet okolo Zeme. Je to desatina cesty medzi nami a Mesiacom. Asteroid meria v priemere 45 metrov a váži cca 135000 ton. Vedci ho pomenovali 2012DA14.

Priemerne sa asteroid takejto veľkosti dostane do blízkosti Zeme asi každých 40 rokov. Zrážka s našou planétou hrozí každých 1200 rokov. Našťastie, dnešní vedci dokážu pomerne rýchlo a včas vyrátať, či hrozí zrážka. Druhá vec je, či sme schopní zabrániť katastrofe, ak by sa nezadržateľne blížila. Vesmír je skutočne veľmi nevyspytateľný. Napríklad takýto spomínaný asteroid preletí okolo Zeme opäť v roku 2046, avšak jeho vzdialenosť bude vtedy skoro miliarda kilometrov.

Dopad na Zem

Ak by bola situácia iná a dráha asteroidu by kolidovala s našou Zemou, podľa domnienok vedcov, by sa jej dopad mohol rovnať s pádom „tunguského meteoritu“ v r. 1908 na Sibíri. Vtedy meteorit zničil les v okruhu 20 kilometrov. Náraz by zodpovedal výbuchu bomby o sile 2,4 megaton, čo by stačilo zdevastovať rozľahlú oblasť, ale nespôsobilo by to svetovú pohromu. Asteroid, ktorý údajne vyhubil dinosaury, sa odhaduje na veľkosť priemeru 10 kilometrov.

Najslávnejšie kométy

Dráha asteroidu bola veľmi podobná dráhe kométy, ktorá preletela okolo Zeme v r. 1680 a ktorá bola viditeľná aj počas dňa. Vedci dokonca premýšľajú, či tieto dve kométy nepochádzajú z jedného materského telesa. V tomto roku bude možné pozorovať hneď dve kométy. V marci by sa mala objaviť kométa Panstarrs, ktorá by mala byť viditeľná ďalekohľadmi. Jej jasnosť by mala byť podobná ako jasnosť vlasatice Hale-Bopp, ktorá preletela okolo Zeme v r. 1997.

Asi úplne najslávnejšia kométa je Halleyho kométa, čiže IP/Halley. Má periódu približne 75,3 rokov. Je to najznámejšia periodická kométa a je pomenovaná po astronómovi Halleym. Naposledy bola videná v r. 1986, kedy ju navštívila kozmická sonda Giotto. Jej najbližší návrat sa očakáva 28. júla 2061.
Halleyho kométa
Halleyho kométa
zdroj: NASA

Dráha Halleyho kométy je veľmi eliptická a jej ohnisko leží v Slnku. Jej perihélium, teda najmenšia vzdialenosť od Slnka, je len 0,6 AU. Nachádza sa medzi dráhami Merkúra a Venuše. Najväčšia vzdialenosť od Slnka je 35 AU, čo je asi vzdialenosť Pluta. Halleyho kométa sa po svojej dráhe pohybuje opačne ako planéty. Rýchlosť kométy vzhľadom k Zemi je jedna z najvyšších, pretože jej dráha je značne exentrická. Pri svojom prechode v r. 1910 sa kométa pohybovala rýchlosťou 70,56 km/s vzhľadom k Zemi.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 10 rokmi
Druhý diel tohtoročnej očakávanej trilógie švédskej speváčky Robyn vyšiel takmer tri mesiace po vydaní jej staršieho brata (ak by sa cyklus naplnil a kruh sa uzavrel, tretej časti by sme sa mohli dočkať v decembri.
pred 8 rokmi
54-ročný muzikant nedávno absolvoval šesť koncertov v Dakota Jazz Clube v jeho rodnom Minneapolise, na ktorých skúšal nového bubeníka.
pred 6 rokmi
Traja bratia sa vydávajú do sveta na skusy, aby si našli nevesty a rodičia im mohli prenechať hospodárstvo. Súrodenci pri svojom putovaní vstupujú do známych rozprávok, v ktorých ich čaká mnoho nástrah, nečakaných príhod a možno aj láska...
pred 6 rokmi
Dôvodom je to, že spoločnosť Google nemala jasne označené vozidlá, ktoré v Taliansku fotili ulice.
pred 8 rokmi
Budem tvojimi očami je ďalšia kniha z mimoriadne populárnej edície Príbehy z kabelky.
pred 7 rokmi
Speváčka Michaella bude reprezentovať Slovensko na IX. ročníku medzinárodného festivalu Carpathia v Rzeszowe, kde zaspieva skladbu Krásny deň a práve s touto piesňou prichádza do rádií ako s aktuálnym singlom z jej druhého albumu Mám, čo mám.
pred 8 rokmi
Predpis o vozidlách po lehote životnosti mal byť prijatý do konca roka 2011, na odpoveď máme dva mesiace
pred 5 rokmi
Osem rokov po rozchode s matkou národa nemôže Noidovi už nikto nemôže vytknúť, že iba ťažil z jej kariéry.