Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. septembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Zaujímavosti o ľavákoch

Zdroj: © Server.sk, redaktor: psycho, pridané: 03.04.2012

Vedci v poslednej dobe hovoria o géne, ktorý údajne rozhoduje o preferencii jednej z rúk. Ak tento gén človek má, je pravdepodobné, že jeho dieťa bude ľavákom.
Zaujímavosti o ľavákoch
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Žiadne výskumy neprišli s definitívnou príčinou alebo dôvodom toho, prečo je človek buď pravákom alebo ľavákom, existujú však rôzne teórie, podložené viacerými štúdiami a výskumami. Vedci v poslednej dobe hovoria o géne, ktorý údajne rozhoduje o preferencii jednej z rúk. Ak tento gén človek má, je pravdepodobné, že jeho dieťa bude ľavákom. Iná teória tvrdí, že vystavenie zvýšenému množstvu testosterónu pred narodením alebo aj stres pri pôrode môže spôsobovať ľavorukosť.

V našej populácií je cca 8-15% ľavákov, prevažná väčšina z nich je mužov a podľa niektorých výskumov je u nich zastúpených viac homosexuálov ako heterosexuálov.

Spôsob, akým mozog funguje je veľmi zložitý, ale zjednodušene sa dá v tomto prípade povedať, že je križovatkou vedení alebo drôtov, čiže ľavá hemisféra ovláda pravú stranu tela a pravá hemisféra zase ľavú stranu tela. Ľavá hemisféra (pravá ruka) ovláda reč, jazyk, písanie, logiku, matematiku, prírodopis, kým pravá hemisféra (ľavá ruka) ovláda hudbu, umenie, tvorivosť, vnímanie a emócie. Práve preto bývajú ľaváci považovaní za kreatívnejších a vnímavejších. Túto teóriu podporuje aj vyššie percentuálne zastúpenie ľavákov v takých profesiách ako sú hudobníci, maliari alebo v médiách. Ľaváci majú lepšie trojdimenzionálne vnímanie a myslenie, práve preto je u nich viacero architektov. Sú tiež zvyčajne veľmi dobrí vo väčšine loptových športov a vo veciach, ktoré zahŕňajú ruky, či koordináciu, čo vyvracia mýtus, že ľaváci sú nemotorní a neohrabaní. Problémy v pohybovej oblasti môžu mať len preto, že väčšina nástrojov v našom svete je uspôsobených k pravorukému používaniu, čo je samozrejme pre nich náročnejšie.

Rozhodovací proces u ľavákov a pravákov

Podľa jedného výskumu z roku 2009 sa ich rozhodovanie môže v maličkostiach líšiť. Napr. podľa jedného pokusu, v ktorom sa mali ľaváci a praváci rozhodnúť pre predmety, ktoré mali po pravej alebo ľavej ruke, reagovali opačne. Praváci preferovali predmety po pravej ruke a ľaváci po svojej ľavej ruke. Aj čo sa týka myslenia existujú rozdiely. Praváci spracovávajú informácie prevažne pomocou analýzy, čo znamená riešenie problému pomocou jeho rozloženia na jednotlivé časti a analýzou jednej časti po druhej. Kým ľaváci spracovávajú informácie prevažne pomocou syntézy, čiže riešenie problému ako celku.

Dĺžka života

Posudzovala sa aj rôzna dĺžka života u pravákov a ľavákov, niektoré štúdie tvrdia, že ľaváci sa môžu dožívať aj o 9 rokov kratšie než ich náprotivky, iné štúdie tento názor vyvracajú, pripúšťajú však, že ľaváci môžu častejšie umierať v dôsledku rôznych nehôd. Kvôli ťažšej manipulácii s nástrojmi uspôsobenými pre použitie pravou rukou, ako je napr. auto. Taktiež existujú ďalšie štúdie potvrdzujúce súvislosť medzi ľaváctvom a výskytom astmy či alergiami a to viac u detí ako u dospelých, oproti tomu vraj praváci viac trpia artritídou a svalovou slabosťou.

Ľaváci v spoločnosti

V spoločnosti sú ľaváci znevýhodnení práve uspôsobením rôznych nástrojov napriek tomu, že sa už začali vyrábať nástroje aj pre nich. Stále však existujú v rôznych častiach sveta predsudky voči ľavákom a snaha o ich preučenie. Napr. v Indonézii sa považuje za nezdvorilé jesť a prijímať dary ľavou rukou. V minulosti boli ľaváci aj trestaní, napr. až do druhej polovice 20. st. boli deti v amerických školách trestané rímsko-katolíckymi mníškami za používanie ľavej ruky úderom pravítka po ruke. V Ázii sa v minulosti mohla manželka s manželom Japoncom rozviesť, ak zistila až po svadbe, že je ľavákom. A tieto predsudky napriek osvete v niektorých krajinách stále fungujú. Práve preto boli v minulosti ľaváci „ preučovaní“ na pravákov. Potvrdilo sa však, že nie vždy bolo toto preučenie úspešné a spôsobovalo neadekvátne riziká na duševnom zdraví.

Všetky tieto štúdie však hovoria o štatistikách a všeobecných poznatkoch, ale každý z nás je iný, a aj preto sú medzi jednotlivými ľavákmi a pravákmi rozdiely a netreba ich škatuľkovať.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 11 rokmi
História najpredávanejšieho modelu Audi siaha až nečakane ďaleko. Bolo to v roku 1972, kedy po prvýkrát Audi predstavilo predchodcu dnešnej A4-ky, model Audi 80.
pred 9 rokmi
Filmový producent Michael Bay sa obrátil na skupinu Linkin Park, aby nielen nahrali ústrednú skladbu,...
pred 7 rokmi
Príjem veľkých dávok selénu môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu v krvi, vyplýva z výsledkov posledného výskumu amerických odborníkov.
pred 5 rokmi
Štvrté pokračovanie Uprising Winter Edition, teda zimná verzia Uprisingu, je ohlásené na 22.novembra 2013.
pred 5 rokmi
Film je napínavým príbehom elitných vojakov, ktorí majú jedno z najnebezpečnejších povolaní na svete - uprostred bojov deaktivujú bomby.
pred 5 rokmi
Pretekársky Lexus pre seriál pretekov Super GT
pred 6 rokmi
Na Prehliadke súčasnej filmovej tvorby krajín V4 predstavia snímky Dom (2011), Až do mesta Aš (2012) a Tigre v meste (2011).
pred 8 rokmi
Porotcovia jednotlivých súťaží vyhlásili víťazov, medzi nimi uspeli aj Slováci.