Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. apríla 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Zaujímavosti o ľavákoch

Zdroj: © Server.sk, redaktor: psycho, pridané: 03.04.2012

Vedci v poslednej dobe hovoria o géne, ktorý údajne rozhoduje o preferencii jednej z rúk. Ak tento gén človek má, je pravdepodobné, že jeho dieťa bude ľavákom.
Zaujímavosti o ľavákoch
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Žiadne výskumy neprišli s definitívnou príčinou alebo dôvodom toho, prečo je človek buď pravákom alebo ľavákom, existujú však rôzne teórie, podložené viacerými štúdiami a výskumami. Vedci v poslednej dobe hovoria o géne, ktorý údajne rozhoduje o preferencii jednej z rúk. Ak tento gén človek má, je pravdepodobné, že jeho dieťa bude ľavákom. Iná teória tvrdí, že vystavenie zvýšenému množstvu testosterónu pred narodením alebo aj stres pri pôrode môže spôsobovať ľavorukosť.

V našej populácií je cca 8-15% ľavákov, prevažná väčšina z nich je mužov a podľa niektorých výskumov je u nich zastúpených viac homosexuálov ako heterosexuálov.

Spôsob, akým mozog funguje je veľmi zložitý, ale zjednodušene sa dá v tomto prípade povedať, že je križovatkou vedení alebo drôtov, čiže ľavá hemisféra ovláda pravú stranu tela a pravá hemisféra zase ľavú stranu tela. Ľavá hemisféra (pravá ruka) ovláda reč, jazyk, písanie, logiku, matematiku, prírodopis, kým pravá hemisféra (ľavá ruka) ovláda hudbu, umenie, tvorivosť, vnímanie a emócie. Práve preto bývajú ľaváci považovaní za kreatívnejších a vnímavejších. Túto teóriu podporuje aj vyššie percentuálne zastúpenie ľavákov v takých profesiách ako sú hudobníci, maliari alebo v médiách. Ľaváci majú lepšie trojdimenzionálne vnímanie a myslenie, práve preto je u nich viacero architektov. Sú tiež zvyčajne veľmi dobrí vo väčšine loptových športov a vo veciach, ktoré zahŕňajú ruky, či koordináciu, čo vyvracia mýtus, že ľaváci sú nemotorní a neohrabaní. Problémy v pohybovej oblasti môžu mať len preto, že väčšina nástrojov v našom svete je uspôsobených k pravorukému používaniu, čo je samozrejme pre nich náročnejšie.

Rozhodovací proces u ľavákov a pravákov

Podľa jedného výskumu z roku 2009 sa ich rozhodovanie môže v maličkostiach líšiť. Napr. podľa jedného pokusu, v ktorom sa mali ľaváci a praváci rozhodnúť pre predmety, ktoré mali po pravej alebo ľavej ruke, reagovali opačne. Praváci preferovali predmety po pravej ruke a ľaváci po svojej ľavej ruke. Aj čo sa týka myslenia existujú rozdiely. Praváci spracovávajú informácie prevažne pomocou analýzy, čo znamená riešenie problému pomocou jeho rozloženia na jednotlivé časti a analýzou jednej časti po druhej. Kým ľaváci spracovávajú informácie prevažne pomocou syntézy, čiže riešenie problému ako celku.

Dĺžka života

Posudzovala sa aj rôzna dĺžka života u pravákov a ľavákov, niektoré štúdie tvrdia, že ľaváci sa môžu dožívať aj o 9 rokov kratšie než ich náprotivky, iné štúdie tento názor vyvracajú, pripúšťajú však, že ľaváci môžu častejšie umierať v dôsledku rôznych nehôd. Kvôli ťažšej manipulácii s nástrojmi uspôsobenými pre použitie pravou rukou, ako je napr. auto. Taktiež existujú ďalšie štúdie potvrdzujúce súvislosť medzi ľaváctvom a výskytom astmy či alergiami a to viac u detí ako u dospelých, oproti tomu vraj praváci viac trpia artritídou a svalovou slabosťou.

Ľaváci v spoločnosti

V spoločnosti sú ľaváci znevýhodnení práve uspôsobením rôznych nástrojov napriek tomu, že sa už začali vyrábať nástroje aj pre nich. Stále však existujú v rôznych častiach sveta predsudky voči ľavákom a snaha o ich preučenie. Napr. v Indonézii sa považuje za nezdvorilé jesť a prijímať dary ľavou rukou. V minulosti boli ľaváci aj trestaní, napr. až do druhej polovice 20. st. boli deti v amerických školách trestané rímsko-katolíckymi mníškami za používanie ľavej ruky úderom pravítka po ruke. V Ázii sa v minulosti mohla manželka s manželom Japoncom rozviesť, ak zistila až po svadbe, že je ľavákom. A tieto predsudky napriek osvete v niektorých krajinách stále fungujú. Práve preto boli v minulosti ľaváci „ preučovaní“ na pravákov. Potvrdilo sa však, že nie vždy bolo toto preučenie úspešné a spôsobovalo neadekvátne riziká na duševnom zdraví.

Všetky tieto štúdie však hovoria o štatistikách a všeobecných poznatkoch, ale každý z nás je iný, a aj preto sú medzi jednotlivými ľavákmi a pravákmi rozdiely a netreba ich škatuľkovať.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Poriadnej hardrockovej jazdy by boli členovia legendárneho Olympicu ešte aj dnes poľahky schopní, ale nakoniec daný smer zvolili iba v niekoľkých nahrávkach.
pred 5 rokmi
Tvrdú žánrovú linku Rock for People zvýrazňuje tento rok dramaturgia festivalu ďalšími veľkými menami! Line-up festivalu, ktorý sa v Hradci Králové obsadí letisko od 2. do 5. júla.
pred 5 rokmi
Členovia Združenia STORM plánujú 14. a 15. februára osloviť 22 pohostinstiev a distribuovať viac než 500 letákov
pred 6 rokmi
Mystifikáciu s objavením historického zbojníckeho pokladu zrealizovala značka Alpine Pro ako netradičnú predohru k uvedeniu novej olympijskej športovej kolekcie.
pred 4 rokmi
Americký internetový gigant podľa rozhodnutia francúzskeho regulačného úradu užívateľom neposkytuje dostatočné informácie o podmienkach a účele spracovania ich osobných dát.
pred 8 rokmi
Rodená Austrálčanka, ktorá vyrastala od detstva v Londýne a ktorá bola nominovaná na cenu Grammy, pripravila na tohtoročné leto svoj štvrtý štúdiový album s názvom We Are Born.
pred 4 rokmi
Extrémny KTM X-BOW vylepšený Wimmer Rennsporttechnik.
pred 7 rokmi
Návaly hladu prepadli už každú z nás minimálne raz...keď nie miliónkrát...