Prvý raz v histórií sa vedcom podarilo odstrániť vírus podobný HIV...
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
Prvý raz v histórií sa vedcom podarilo odstrániť vírus podobný HIV zo zvierat bez použitia antivírových liekov. Myš bola vyliečená vďaka proteínu obohacujúcemu imunitný systém.
Marc Pellergrini z inštitútu Walter a Eliza Hall v Melbourne spolu s kolegami nakazili myši vírusom lymfatickej choriomeningitídy, ktorý vyvolá chronickú infekciu šíriacu sa celým telom.
„Vírus sa správa podobne ako HIV u ľudí, v podstate nad myšami úplne prevezme kontrolu,“ vraví Pellegrini.
8 dní po nakazení bol niektorým myšiam tri-krát do týždňa podaný proteín, ktorý je dôležitý pri vývoji buniek imunitného systému. Ostatné myši dostali iba placebo.
„Myši sa zvyčajne nikdy nezbavia tohto vírusu úplne,“ povedal Pellegrini. Avšak po 30 dňoch infekcia takmer zmizla a po 60 po nej nebolo ani stopy.
Zdá sa, že
vysvetlenie sa skrýva v proteíne zvanom SOCS3, ktorý blokuje funkcie T-buniek, ktoré sú súčasťou imunitného systému. Na začiatku infekcie začne potláčať imunitné reakcie. Môže sa zdať, že je to presne to, čo nechceme, no nie je to tak. Proteín zabráni tomu, aby sa T-bunky presilili, čo by mohlo spôsobiť poškodenie tkaniva. Tento problém nastáva, keď sa telo snaží bojovať s infekciou podobnou HIV. Imunitný systém začne slabnúť príliš rýchlo a infekcia pretrváva.
Krvné testy robené počas experimentu ukázali, že proteín IL-7 vypína produkciu SOCS3, pričom zvyšuje účinnosť T-buniek.
Sharon Lewin z Burntského inštitútu v Melbourne vraví, že zistenie toho, že IL-7 sa dokáže zbaviť vírusu bez liekov je pozoruhodný. Vírusy typu HIV používajú hostiteľské bunky na reprodukciu, takže je náročné vyvinúť protilátku, ktorá zastaví vírus bez toho, aby poškodila zdravé bunky.