Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 04. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vedomé snívanie - dokážeme ovládať sny?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: kiara, pridané: 12.09.2011

Tretinu života strávime spánkom a významnú časť tohto času v pološere snovej sféry, kde sme úplne bezmocní. Fyzické telo je paralyzované a myseľ sa ocitá v alternatívnej realite.
Vedomé snívanie - dokážeme ovládať sny?
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Približne tretinu života strávime spánkom a významnú časť tohto času v pološere snovej sféry, kde sme úplne bezmocní. Fyzické telo je paralyzované a naša myseľ sa ocitá v alternatívnej realite. Spánok je stav utlmeného vedomia, počas ktorého telo odpočíva a vykonáva len základné funkcie pre život. Pre zdravé telo a myseľ je spánok nevyhnutný. Ak si osvojíme schopnosť vedomého snívania, môžeme svoje sny riadiť a kontrolovať. Keď snívame, naše vedomie je vyradené z prevádzky, takže sme ochotní akceptovať rôzne nelogické a paradoxné situácie. Ak si dokážeme počas spánku uvedomiť, že ide iba o sen, otvárajú sa nám dvere do ríše zázrakov.

Vedomé snívanie je stav, ktorí skeptici zavrhujú a ezoterike naklonení experimentátori v ňom vidia skvelú možnosť, ako si rozšíriť duchovné obzory. „Podmienkou pre tento zaujímavý stav je uvedomiť si, že snívame bez toho, aby sme sa prebudili“, prezrádza Mark McElroy, americký autor a expert na tarot a veštenie.
 
Veľa ľudí verí tomu, že snívanie je znovuprežívanie myšlienok a pocitov, ktoré zažili počas dňa. Niekto je schopný zapamätať si svoj sen, iný zase nie. Sny sú často fantastické a plné farieb a ľuďom poskytujú výtvarnú, hudobnú, literárnu či filmovú inšpiráciu.

Spánkové procesy

Počas spánku sa v niekoľkých fázach postupne spomaľuje činnosť mozgovej kôry a zároveň aj činnosť srdca, znižuje sa telesná teplota a spomaľuje dýchanie. Keď však snívame, aktivita mozgovej kôry sa rapídne zvyšuje. Prejavuje sa zrýchlením pohybov očí pod očnými viečkami. Tzv. REM spánku (Rapis Eye Movement). Každú noc prežívame niekoľko cyklov tzv. NREM spánku (Non- Rapid Eye Movement), až nakoniec sa dostávame do štádia hlbokého spánku.

Snový svet sa nám v spánku zdá skutočný a akceptujeme v ňom akékoľvek nelogické prvky. Preto treba v snoch pátrať po rôznych detailoch, ktoré porušujú pravidlá skutočného sveta. Nejde len o bezhraničnú zábavu.

Vo vedomom sne si môžeme skvelo precvičiť rôzne skúšky, rozhovory a a schôdzky, ktoré nás v bežnom živote ešte len čakajú. V tejto dokonalej simulácii sa nemusíme obávať žiadnych trapasov či nehôd. Môžeme takisto prežívať alternatívne verzie svojho života, ktoré by nasledovali, keby sme sa v istých situáciách rozhodli inak. Ideálne je zasnívať si a prežiť vedomé snívanie asi v posledných dvoch hodinách spánku. Po dostatočne dlhom nácviku sa nám vedomé sny začnú pravidelne snívať a vďaka nim sa môžeme stať vládcami nekonečnej ríše snov. Ovládnuť svoje sny si skrátka vyžaduje len dostatok času a úsilia.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Testovať by sa mali aj tí, ktorí dostali krv a krvné produkty pred rokom 1992, užívajú alebo v minulosti užívali drogy alebo majú abnormálne pečeňové testy
pred 7 rokmi
Americké úrady vydali v utorok varovanie pred fajčením mentolových cigariet, ktoré podľa nich predstavujú ešte väčšie riziká, ako tie klasické.
pred 8 rokmi
Nové dueto s Monikou Bagárovou, unikátnu úpravu známej vianočnej skladby Dana Junasa aj prerobené klasické vianočné hity nájdete na novom Vianočnom albume Roba Opatovského s poradovým číslom 2.
pred 8 rokmi
Novým štúdiovým albumom pod názvom Alchymista uzatvára Suvereno svoju trilógiu. V 21 skladbách predstavuje nové posolstvo odrážajúce sa v jeho prístupe k životu.
pred 5 rokmi
Skupina Blur podľa očakávania dominuje aktuálnemu vydaniu anglickej hitparády.
pred 10 rokmi
Belgičan Stromae ovládol svojím hitom Alors On Danse počas leta celú Európu Francúzsky jazyk možno z európskych rádií počuť len veľmi zriedka.
pred 11 rokmi
Náš organizmus musí denne čeliť rôznym škodlivým vplyvom, ktoré znižujú našu obranyschopnosť a cítime sa byť akýsi malátny.
pred 7 rokmi
V Čile sa skupina cestovateľov nachádza v podzemnom nočnom klube, keď zasiahne zemetrasenie. Avšak netušia, že ako náhle sa vyslobodia von, začne ich najhoršia nočná mora.