Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 10. decembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vedomé snívanie - dokážeme ovládať sny?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: kiara, pridané: 12.09.2011

Tretinu života strávime spánkom a významnú časť tohto času v pološere snovej sféry, kde sme úplne bezmocní. Fyzické telo je paralyzované a myseľ sa ocitá v alternatívnej realite.
Vedomé snívanie - dokážeme ovládať sny?
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Približne tretinu života strávime spánkom a významnú časť tohto času v pološere snovej sféry, kde sme úplne bezmocní. Fyzické telo je paralyzované a naša myseľ sa ocitá v alternatívnej realite. Spánok je stav utlmeného vedomia, počas ktorého telo odpočíva a vykonáva len základné funkcie pre život. Pre zdravé telo a myseľ je spánok nevyhnutný. Ak si osvojíme schopnosť vedomého snívania, môžeme svoje sny riadiť a kontrolovať. Keď snívame, naše vedomie je vyradené z prevádzky, takže sme ochotní akceptovať rôzne nelogické a paradoxné situácie. Ak si dokážeme počas spánku uvedomiť, že ide iba o sen, otvárajú sa nám dvere do ríše zázrakov.

Vedomé snívanie je stav, ktorí skeptici zavrhujú a ezoterike naklonení experimentátori v ňom vidia skvelú možnosť, ako si rozšíriť duchovné obzory. „Podmienkou pre tento zaujímavý stav je uvedomiť si, že snívame bez toho, aby sme sa prebudili“, prezrádza Mark McElroy, americký autor a expert na tarot a veštenie.
 
Veľa ľudí verí tomu, že snívanie je znovuprežívanie myšlienok a pocitov, ktoré zažili počas dňa. Niekto je schopný zapamätať si svoj sen, iný zase nie. Sny sú často fantastické a plné farieb a ľuďom poskytujú výtvarnú, hudobnú, literárnu či filmovú inšpiráciu.

Spánkové procesy

Počas spánku sa v niekoľkých fázach postupne spomaľuje činnosť mozgovej kôry a zároveň aj činnosť srdca, znižuje sa telesná teplota a spomaľuje dýchanie. Keď však snívame, aktivita mozgovej kôry sa rapídne zvyšuje. Prejavuje sa zrýchlením pohybov očí pod očnými viečkami. Tzv. REM spánku (Rapis Eye Movement). Každú noc prežívame niekoľko cyklov tzv. NREM spánku (Non- Rapid Eye Movement), až nakoniec sa dostávame do štádia hlbokého spánku.

Snový svet sa nám v spánku zdá skutočný a akceptujeme v ňom akékoľvek nelogické prvky. Preto treba v snoch pátrať po rôznych detailoch, ktoré porušujú pravidlá skutočného sveta. Nejde len o bezhraničnú zábavu.

Vo vedomom sne si môžeme skvelo precvičiť rôzne skúšky, rozhovory a a schôdzky, ktoré nás v bežnom živote ešte len čakajú. V tejto dokonalej simulácii sa nemusíme obávať žiadnych trapasov či nehôd. Môžeme takisto prežívať alternatívne verzie svojho života, ktoré by nasledovali, keby sme sa v istých situáciách rozhodli inak. Ideálne je zasnívať si a prežiť vedomé snívanie asi v posledných dvoch hodinách spánku. Po dostatočne dlhom nácviku sa nám vedomé sny začnú pravidelne snívať a vďaka nim sa môžeme stať vládcami nekonečnej ríše snov. Ovládnuť svoje sny si skrátka vyžaduje len dostatok času a úsilia.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Internetový obchod - predaj záhradných, okrasný...
zemné a búracie práce, pretláčanie pod komuniká...

690.00 € /mesiac
Na prenájom byt, 3 izby, rozloha 68 m2
1 111.00 € /mesiac
Na prenájom byt, 3 izby, rozloha 87 m2, novostavba
234 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 99 m2, novostavb...

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Jeden z najtalentovanejších umelcov súčasného popu prichádza so svojím debutovým albumom.
pred 6 rokmi
Nová metóda je určená pre tých pacientov, u ktorých iné spôsoby zlyhali.
pred 8 rokmi
Nemecký automobilový koncern Volkswagen predal v Spojených štátoch v minulom roku 444 192 vozidiel, čo bolo o 23,3 % viac ako v roku 2010
pred 5 rokmi
Lucie Vondráčková je talent od Boha, aj keď v poslednom čase trochu premárnený. Po poslednom štúdiovom album Oheň sa sympatická česká speváčka vracia s kompiláciou nazvanou Duety a netreba vôbec polemizovať nad tým, čo na nej poslucháč nájde.
pred 8 rokmi
Podľa Združenia newyorských filmových kritikov (NYFCC) je najlepšou herečkou roka Meryl Streep.
pred 3 rokmi
Vianočné duetá
pred 10 rokmi
Mám úprimnú radosť, keď sa darí našim hudobníkom.
pred 5 rokmi
Spevák ED SHEERAN znovu potvrdil pozíciu najžiarivejšej britskej hviezdy.