Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vedcom sa podarilo vyliečiť šeroslepé myši

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 19.04.2012

Vedci myšiam implantovali fotoreceptorové bunky, ktoré nielenže dokázali prežiť a integrovať sa, ale tiež vytvoriť si spojenie s mozgom.
Vedcom sa podarilo vyliečiť šeroslepé myši
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Britskí vedci prišli na spôsob, ako šeroslepým myšiam umožniť videnie v slabom svetle. Až časom sa však ukáže, či bude zdravé fotoreceptorové bunky možné injekčne aplikovať i do ľudskej sietnice.
 
Výskumníkov z Inštitútu oftalmológie na University College London momentálne teší najmä to, že tieto bunky nielenže dokázali prežiť a integrovať sa, ale tiež vytvoriť si spojenie s mozgom potrebné na prenos vizuálnej informácie. V tomto výskume sa síce zamerali konkrétne na vyliečenie šeroslepoty, no transplantácia by mohla pomôcť napríklad i ľuďom trpiacim rozšírenou makulárnou degeneráciou.

Šeroslepotu spôsobuje nedostatok fotoreceptorových buniek zvaných tyčinky, ktoré reagujú i na veľmi malé množstvo svetla. Myši mávajú okolo troch až štyroch miliónov tyčiniek, pričom pokusné zvieratá nemali žiadne. Vedci im implantovali 200-tisíc tyčiniek, ktoré získali z očí zdravých mladých myší, a čakali, kým sa adaptujú. Po niekoľkých týždňoch nasledovali testy, pri ktorých sa ukázalo, že zvieratá po zákroku reagovali na stimuláciu slabým svetlom.

Hlavný test sa uskutočnil v úplnej tme. Pred zákrokom vedci naučili šeroslepé myši za svetla pomocou značky nájsť cestu ku skrytej plošine na konci bazéna. V tme ju však pre svoju poruchu nevideli a len plávali dookola. Po tom, ako absolvovali transplantáciu, štyri z deviatich zvierat značku rozoznali aj v tme a plávali priamo k nej. Šlo práve o tie myši, u ktorých prežilo viac ako 25-tisíc injekčne aplikovaných buniek. To znamená, že videnie v šere je podmienené istým minimálnym počtom tyčiniek.

V budúcnosti vedci dúfajú, že sa im podarí liečiť ľudskú šeroslepotu prostredníctvom buniek zdravých dospelých ľudí alebo embryonálnych zárodočných buniek. "Dokážeme vypestovať fotoreceptorové bunky zo zárodočných buniek. Teraz zisťujeme, či sa nám ich podarí transplantovať," uviedol oftalmológ Robin Ali, ktorý sa na výskume podieľal. "To je dôležitý krok pre ich klinickú aplikáciu," dodal. Vedcov tiež čaká náročný pokus o transplantáciu ďalších fotoreceptorových buniek - čapíkov, ktoré zodpovedajú za farebné videnie. Štúdiu zverejnil časopis Nature.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Peugeot 208 Hybrid Fe, na ktorého vývoji sa podieľala spoločnosť Total, vznikol v rámci programu „Mission 49-8“.
pred 8 rokmi
Inteligentná kombinácia tabletu a stolného PC vo formáte „slate“ ponúka maximálnu mobilitu a výkon.
pred 4 rokmi
V roku 1974 spáchal francúzsky povrazolezec Philippe Petit „umelecký zločin storočia“. Prešiel po oceľovom lane natiahnutom medzi Dvojičkami v New Yorku. Bez povolenia a bez istenia, vo výške vyše 400 metrov nad zemou. Toto je jeho strhujúci príbeh.
pred 6 rokmi
Autori a hlavní protagonisti projektu Hodek & Gajlík Factory, bubeník Dávid Hodek a klavirista Tomáš Gajlík sa len pred pár dňami vrátili z New Yorku.
pred 6 rokmi
Film ocenený Zlatou palmou na 66. ročníku medzinárodného filmového festivalu v Cannes prinesie na Slovensko a do Českej republiky mediálna spoločnosť Film Europe.
pred 6 rokmi
Tinnitus nie je choroba, ale príznak, to znamená, že je sprievodným javom pri určitých chorobách, ale v prevažnej väčšine prípadov je jeho pôvod a príčina neznáma.
pred 6 rokmi
Cielene sa chodia opíjať aj 15-roční stredoškoláci, zistilo ministerstvo zdravotníctva. S Úradom verejného zdravotníctva robili prieskum u stredoškolákov zameraný na alkohol.
pred 7 rokmi
Peugeot 208 GTi, najtemperamentnejší model typového radu 208, mieri do prémiového segmentu, pričom združuje vlastnosti, ktorých synonymom je okrem výkonu aj komfort, viac účelovosť a priestrannosť.