Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. novembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vedci tvrdia, že oči klamára neprezradia

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 16.07.2012

Autori štúdie popreli názor, že praváci sa pri hovorení lží zvyknú pozerať doprava
Vedci tvrdia, že oči klamára neprezradia
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Výskumníci z Edinburskej a Hertfordshireskej univerzity prišli k záveru, že klamárov oči neprezradia. Výsledky svojej štúdie, v ktorej popierajú rozšírenú teóriu o tom, že praváci hovoriaci lži zvyknú uhýbať pohľadom doprava, zverejnili v online magazíne Public Library of Science ONE.

Údajná súvislosť medzi pohybom očí a hovorením pravdy je jednou z teórií neurolingvistického programovania, t.j. metódy rozvoja osobnosti pomocou psychologických techník. Keď sa pravák pri rozprávaní pozrie napravo, podľa tejto teórie si predstavuje vymyslený predmet alebo udalosť. Ak sa pozrie naľavo, mal by si predstavovať svoju reálnu osobnú skúsenosť. Počas výskumu jednu skupinu dobrovoľníkov nakrúcali pri rozprávaní a druhú požiadali, aby si videá pozreli a pokúsili sa rozoznať klamstvá od pravdy.

Podľa jedného z autorov štúdie Richarda Wisemana výskum ukázal, že medzi klamstvami a pohybom očí nie je žiadna súvislosť, a tiež to, že ľudia lži nedokázali rozoznať ani vtedy, keď vedeli o spomínanej teórii. "Veľké percento ľudí si myslí, že istý pohyb očí je znakom klamstva, dokonca sa to učia na tréningoch organizačných zručností," vysvetlila spoluautorka štúdie Caroline Watt. "Náš výskum ukázal, že tento názor je úplne neopodstatnený a naznačuje, že je čas zabudnúť na tento spôsob odhaľovania lží," dodala.

Vedci ďalej analyzovali záznamy z tlačových konferencií, kde ľudia žiadali o pomoc pri hľadaní stratených príbuzných alebo tvrdili, že sú obeťou zločinu. Opäť sa ukázalo, že pohyby očí klamárov neprezradili. Podľa Wisemana treba skúsiť iné spôsoby - klamári podľa neho napríklad málokedy používajú osobné zámeno 'ja', často sa nepohnú z miesta, pretože sa sústredia na svoju lož, zvyknú koktať a robiť dlhé prestávky pred odpoveďami a často si zakrývajú ústa alebo sa dotýkajú svojich vlasov.

Informácie zverejnila webstránka www.bbc.co.uk.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Muzikant stretol neznáme dievča v obchode s hudobnými nástrojmi, kam prišiel spolu s priateľkou Katy Perry.
pred 4 rokmi
Nedávne štúdiá poukazujú na spôsob, akým väčšina z nás trávi prvé ranné minúty, a tvrdí, že je presne v rozpore s podmienkami, ktoré neurológovia vnímajú ako otvorene zmýšľajúce myslenie.
pred 2 rokmi
Po odohraní desiatok predstavení na domácej scéne i počas hosťujúcich večerov po celom Slovensku si fanúšikovia slovenského muzikálu Frida – maľovať a milovať môžu vypočuť aj CD s muzikálovými pesničkami.
pred 5 rokmi
SMS výstrahy o počasí ocenia obzvlášť vodiči, ktorí sú často na cestách.
pred 7 rokmi
Od 12. augusta do 7. októbra postupne vystúpi v 11 krajinách. Slovensko a jeho susedné štáty zatiaľ na zozname nie sú.
pred 4 rokmi
Zvoliť si pre debutovú nahrávku virtuózny repertoár pre sólové husle, to vyžaduje nutnú dávku guráže, a predovšetkým bravúrnu techniku a muzikalitu.
pred 6 rokmi
Vydavateľstvo Opus vydalo Best Ofskupiny AC+, ktorá sa v hudobnom svete pohybuje neuveriteľných 30 rokov.
pred 7 rokmi
Bod zlomu je filmová klasika, ktorá nestratila nič na svojej aktuálnosti ani po dvadsiatich rokoch po svojej premiére.