Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vedci tvrdia, že oči klamára neprezradia

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 16.07.2012

Autori štúdie popreli názor, že praváci sa pri hovorení lží zvyknú pozerať doprava
Vedci tvrdia, že oči klamára neprezradia
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Výskumníci z Edinburskej a Hertfordshireskej univerzity prišli k záveru, že klamárov oči neprezradia. Výsledky svojej štúdie, v ktorej popierajú rozšírenú teóriu o tom, že praváci hovoriaci lži zvyknú uhýbať pohľadom doprava, zverejnili v online magazíne Public Library of Science ONE.

Údajná súvislosť medzi pohybom očí a hovorením pravdy je jednou z teórií neurolingvistického programovania, t.j. metódy rozvoja osobnosti pomocou psychologických techník. Keď sa pravák pri rozprávaní pozrie napravo, podľa tejto teórie si predstavuje vymyslený predmet alebo udalosť. Ak sa pozrie naľavo, mal by si predstavovať svoju reálnu osobnú skúsenosť. Počas výskumu jednu skupinu dobrovoľníkov nakrúcali pri rozprávaní a druhú požiadali, aby si videá pozreli a pokúsili sa rozoznať klamstvá od pravdy.

Podľa jedného z autorov štúdie Richarda Wisemana výskum ukázal, že medzi klamstvami a pohybom očí nie je žiadna súvislosť, a tiež to, že ľudia lži nedokázali rozoznať ani vtedy, keď vedeli o spomínanej teórii. "Veľké percento ľudí si myslí, že istý pohyb očí je znakom klamstva, dokonca sa to učia na tréningoch organizačných zručností," vysvetlila spoluautorka štúdie Caroline Watt. "Náš výskum ukázal, že tento názor je úplne neopodstatnený a naznačuje, že je čas zabudnúť na tento spôsob odhaľovania lží," dodala.

Vedci ďalej analyzovali záznamy z tlačových konferencií, kde ľudia žiadali o pomoc pri hľadaní stratených príbuzných alebo tvrdili, že sú obeťou zločinu. Opäť sa ukázalo, že pohyby očí klamárov neprezradili. Podľa Wisemana treba skúsiť iné spôsoby - klamári podľa neho napríklad málokedy používajú osobné zámeno 'ja', často sa nepohnú z miesta, pretože sa sústredia na svoju lož, zvyknú koktať a robiť dlhé prestávky pred odpoveďami a často si zakrývajú ústa alebo sa dotýkajú svojich vlasov.

Informácie zverejnila webstránka www.bbc.co.uk.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Waleská kapela sa v rámci európskeho turné predstaví 14. mája v Lucerne.
pred 5 rokmi
Jerry Fletcher síce od začiatku vyzerá, akoby potreboval odbornú pomoc, avšak situácia sa napokon vyvíja celkom odlišne. Všetko totiž nasvedčuje tomu, že napriek jeho divnému správaniu, na jeho konšpiračných teóriách bude predsa len niečo pravdy.
pred 6 rokmi
Microsoft Partner of the Year oceňuje lokálne spoločnosti z celého sveta, ktoré v minulom roku na excelentnej úrovni poskytovali riešenia Microsoft svojim zákazníkom.
pred 5 rokmi
Snímka Francisa Lawrencea zvíťazila v kategóriách Film roka, Najlepší ženský herecký výkon a Najlepší mužský herecký výkon.
pred 7 rokmi
Aj napriek tomu, že sa všetci snažia zabrániť odhaleniu čohokoľvek z ich tragickej histórie, Kipps zisťuje, že v dome, ktorý patril jeho klientke, žije duch ženy v čiernych šatách.
pred 8 rokmi
Symptómy jednotlivých ochorení sú podobné avšak návštevu endokrinológa by mala podstúpiť každá žena po určitom veku bez ohľadu na zdravotný stav.
pred 5 rokmi
Arbitrážna komisia FIA potvrdila trest pre austrálskeho pilota "červených býkov"
pred 7 rokmi
Nová generácia Seatu má čo ponúknuť: okrem jedinečného dizajnu a vysokej úžitkovej hodnoty, prichádza Leon ako prvý typ automobilu v segmente so svetlami s technológiou LED.