Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vedci pravdepodobne prekonali rýchlosť svetla

Zdroj: SITA, redaktor: neuvedený, pridané: 23.09.2011

Vedci z organizácie CERN oznámili, že pravdepodobne zachytili subatomárne častice, ktoré prekonali rýchlos ť svetla (299 792,458 kilometra za sekundu ).
Vedci pravdepodobne prekonali rýchlosť svetla
Zdroj obrázku: Flickr
 

Vedci z Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) oznámili, že pravdepodobne zachytili subatomárne častice, ktoré prekonali rýchlosť svetla (299 792,458 kilometra za sekundu ). Experti vypustili prúd neutrín zo Ženevy do 732 kilometrov vzdialeného laboratória Gran Sasso v Taliansku, pričom tieto častice tam dorazili o 60 nanosekúnd rýchlejšie než svetlo. Vedci následne opakovane zmerali rýchlosť neutrín, pričom možnú chybu merania vedci vypočítali na desať nanosekúnd.

Ak by sa tieto výsledky podarilo overiť, popreli by špeciálnu teóriu relativity Alberta Einsteina.

"Snažili sme sa nájsť všetky možné vysvetlenia týchto výsledkov. Chceli sme nájsť chybu, ale žiadnu sme nenašli. Tak sme sa rozhodli tieto výsledky zverejniť a požiadať ostatných vedcov, aby ich tiež preskúmali," uviedol Antonio Ereditato z experimentu OPERA (Oscillation Project with Emulsion-tRacking Apparatus). Ak by sa tieto výsledky podarilo overiť, popreli by špeciálnu teóriu relativity Alberta Einsteina. Tá tvrdí, že žiadna častica sa nemôže pohybovať rýchlejšie než svetlo.

"Chcel by som, aby tieto výsledky potvrdil aj iný, nezávislý experiment. Vtedy by mi odľahlo. Nechceme zatiaľ nič tvrdiť, chceme iba, aby nám iní vedci pomohli pochopiť tieto šialené výsledky. Pretože ich dôsledky by boli mohli byť veľmi závažné," dodal Ereditato.

Zdroj foto: credit: 2005 CERN, photo: Maximilien Brice
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 3 rokmi
Vedci z organizácie CERN oznámili, že pravdepodobne zachytili subatomárne častice, ktoré prekonali rýchlos ť svetla (299 792,458 kilometra za sekundu ). Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/veda/vedci-pravdepodobne-prekonali-rychlost-svetla/

http://www.nwoo.org/2015/08/19/otevre-evropska-organizace-pro-jaderny-vyzkum-portal-do-jine-dimenze/

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Here And Now je veľmi príjemné prekvapenie.
pred 4 rokmi
Jonas vyrastá v idylickom svete, kde existuje len šťastie. Ľudia nepoznajú utrpenie, vojny, násilie, strach ani bolesť. Základom sveta je jednotvárnosť: rovnaké domy, rovnaké oblečenie, rovnaké rodiny...
pred 6 rokmi
Vyhlásili to predstavitelia veľkých automobiliek na autosalóne v Ženeve.
pred 7 rokmi
Robo Opatovský vydal pre pár týždňami nový album 2012. Nesie sa vo veľmi príjemnou párty duchu a v rovnakej atmosfére vznikal aj rozhovor nielen o novej platni...
pred 8 rokmi
Maximálny výkon a všestrannosť, s tým prichádza nový Renault Mégane R.S. Trophy
pred 8 rokmi
A ak je váš duševný stav zlý, tak to pocítite aj po fyzickej stránke. Preto by ste sa mali zo šoku rýchlo dostať, prinášame 3 základné kroky, ako zvládnuť šok.
pred 4 rokmi
Veľká 6 je dobrodružná komédia o milom robotíkovi menom Baymax a zázračnom chlapcovi menom Hiro Hamada.
pred 5 rokmi
Na šiestej štúdiovke austrálskej speváčky s názvom 1000 Forms Of Fear sa bude nachádzať jedenásť piesní.