Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

TOP 10 šialených vedcov

Zdroj: © Server.sk, redaktor: kiara, pridané: 04.09.2012

Mengeleho experimenty ako meniť farbu očí prostredníctvom chemikálií vstrekovaných do očí detí, rôzne amputácie končatín a ďalšie brutálne operácie sa zapísali do dejín.
TOP 10 šialených vedcov
Zdroj obrázku: Internet
 

Vladimír Petrovič Demikhov: priekopník transplantácie orgánov

Vladimír Petrovič Demikhov
Vladimír Petrovič Demikhov
zdroj: Internet

Vladimir Petrovič Demikhov bol sovietský vedec a priekopník transplantácie orgánov, ktorý urobil niekoľko transplantácií v roku 1930 a 1950. Vykonal transplantáciu srdca zvieraťa - psa. Je dobre známy najmä vďaka jeho transplantácii hlavy psov, hoci niektoré zdroje tvrdia, že tieto správy sú nepravdivé. Vykonal transplantáciu psej hlavy počas roku 1950, pri dvojhlavom psovi, a to nakoniec viedlo ku transplantácii hlavy opíc u doktora Roberta Whitea, ktorý bol inšpirovaný práve prácou Demikhova.

Demikhov doslova vymyslel slovo transplantológia. Jeho monografiu: Experimentálne transplantácie životne dôležitých orgánov, za ktorú dostal doktorát, neskôr publikoval v roku 1962 v New Yorku, Berlíne a Madride. Stala sa svetovo prvou monografiou o transplantológii, a bola dlho iba monografiou v oblasti transplantácie orgánov a tkanív. Christiaan Barnard, ktorý vykonal ako prvý na svete transplantáciu srdca z človeka na človeka v roku 1967, dvakrát navštívil Demikhova v jeho laboratóriu v roku 1960 a 1963. Christiaan Barnard bol po celý svoj život Demikhovovi vďačný za jeho cenné rady.

Stubbins Ffirth: výskumník žltej zimnice

Stubbins Ffirth
Stubbins Ffirth
zdroj: Internet

Stubbins Ffirth (1784 - 1820) bol americký stážista medicíny. Stal sa pozoruhodným pre jeho nezvyčajné vyšetrovanie príčiny žltej zimnice. Domnieval sa, že choroba nebola nákazlivá, veril v jej pokles v prípadoch počas zimy. Kým správne upozorňuje, že žltá zimnica sa signifikantne častejšie vyskytuje v lete, Ffirthove vysvetlenie sa ukázali ako nie celkom správne.

Žltá zimnica sa vyskytla v roku 1793, bola to najväčšia žltačková epidémia v americkej histórii, zabila viac ako päťtisíc ľudí vo Philadelphii, Pennsylvánii. Zbavila života približne 10% americkej populácie. Ffirth spojený s Univerzitou v Pennsylvánii a o niekoľko rokov neskôr začal študovať chorobu, ktorá sa tak významne dotkla tejto oblasti. Chcel dokázať, že to nie je nákazlivé ochorenie, a bol si taký istý svoju teóriu, že začal vykonávanie pokusov sám na sebe.

Ffirth sa rozhodol prísť do priameho kontaktu s telesnými tekutinami od tých, ktorí sa nakazili. Trvalo celých šesťdesiat rokov po jeho smrti, kým kubánsky vedec Carlos Finlay objavil, že príčinou choroby- žltej zimnice sú komáre.

Josef Mengele: “anjel smrti”

Josef Mengele
Josef Mengele
zdroj: Internet

Josef Mengele bol nemecký dôstojník SS a lekár v nacistickom koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau. Získal pozíciu lekára SS, ktorí dohliadali na výber a transporty väzňov. Mal moc určiť, kto mal byť zabitý a kto sa mal stať núteným robotníkom na vykonávanie pokusov na ľudských táborových väzňoch, medzi ktorými bol Mengele známy ako anjel smrti. V roku 1940 bol umiestnený v rezervnom zdravotníckom zbore, po ktorom slúžil s 5. divíziou pancierových granátnikov - SS Wiking. V roku 1942 bol zranený na ruskom fronte a bol vyslovene nevhodný pre boj. Neskôr bol povýšený do hodnosti kapitána. Po vojne sa stal jedným z najviac hľadaných nacistických vojnových zločincov.

Počas svojho 21-mesačného pobytu v Osvienčime, Mengele získal prezývku "Anjel smrti" pre týranie počas navštevy väzňov. Mengele sa odvolával ako na “bieleho anjela”. Mengeleho experimenty ako meniť farbu očí prostredníctvom chemikálií vstrekovaných do očí detí, rôzne amputácie končatín a ďalšie brutálne operácie sa zapísali do dejín. Mengele experimentoval aj na vybraných dievčatách v Osvienčime okolo októbra 1943. Väčšina z obetí zomrela, buď kvôli experimentom, alebo neskôr podľahli infekcií.

Johann Conrad Dippel: “originálny Frankenštajn”

Johann Conrad Dippel
Johann Conrad Dippel
zdroj: Internet

Johann Conrad Dippel sa narodil na zámku Frankenstein v Darmstadte. Vyštudoval teológiu, filozofiu a alchýmiu na Univerzite v Giessene, získal magisterský titul v odbore teológia. Publikoval rád teologických diel pod názvom Democritus christianus, z ktorých je väčšina zachovaná. Od 1700-1702 sa zaoberal súdnym sporom s reformovaného kazateľa Konráda Broeske v Offenbachu. Obvinil Broeskeho z kompromisu a tajných dohôd s cirkevnými orgánmi.

Existujú tvrdenia, že počas jeho pobytu v zámku Frankenstein študoval alchýmiu a anatómiu. Údajne pracoval s nitroglycerínom, ktorý viedol k zničeniu veže na hrade Frankenstein. To však zostáva moderným mýtusom, pretože je to anachronizmus. Nitroglycerín nebol objavený v čase Dippelovho života. A i keď história hradu bola počas jeho života dobre zdokumentovaná, zničenie veže paradoxne nebolo nikde zaznamenané. Ďalšie povesti o Dippelovi sa zdajú byť modernými bájkami. Napríklad aj jeho hra a experimenty s mŕtvolami, mýtickým zostáva dodnes prenos duše jednej mŕtvoly do druhej. Legenda hovorí tiež o tom, že bol bol vyhnaný z mesta, keď sa správy o jeho netradičnej činnosti dostalo do mesta.

Giovanni Aldini: “Svalový elektrikár”

Giovanni Aldini
Giovanni Aldini
zdroj: Internet

Giovanni Aldini, taliansky fyzik narodený v Bologni, bol bratom štátnika grófa Antonia Aldina a synovca Luigiho Galvaniho, ktorého pôsobenie a liečenie prostredníctvom elektriny redigoval s poznámkami v roku 1791.V roku 1798 sa stal profesorom fyziky v Bologni, nasledoval jeho učiteľa Sebastiana Canterzaniho. Jeho vedecká práca bola hlavne o galvanizme a jeho lekárskych aplikáciách, s konštrukciou a osvetlením majákov. Experimentoval, aby zachoval ľudský život a materiálne objekty pred zničením ohňom. Tiež sa zaoberal v verejnými demonštráciami , vykonanými trestancom Georgeom Forsterom v Newgate v Londýne. Písal vo francúzštine a angličtine, okrem jeho rodnej taliančiny. Jeho zásluhy boli uznané až natoľko, že cisár Rakúska ho povýšil do rádu rytiera Železnej koruny v Miláne, kde aj zomrel. Odkázal značnú sumu na založenie školy prírodných vied pre remeselníkov v Bologni.

Sergei Bruyukhonenko: sovietsky vedec, chirurg

Sergei Bruyukhonenko:
Sergei Bruyukhonenko
zdroj: Internet

Sergei S. Bryukhonenko bol sovietskym vedec počas stalinskej éry. Bryukhonenkoho výskum bol zásadný pre rozvoj kardiochirurgie v Rusku. Bol jedným z vodcov Výskumného ústavu experimentálnej chirurgie, kde

Bryukhonenko je predovšetkým uznávaný pre jeho rozvoj autojektora, modelu primitívneho srdca a pľúcneho prístroja. Prístroj bol používaný so zmiešanými výsledkami v sérii experimentov s očnými zubami počas roku 1930, ktorý môže byť videný vo filme experimentov s organizmami. Bryukhonenko bol po smrti dodatočne vyznamenaný prestížnou Leninovou cenu.

Andrew Ure: filozof výroby a priemyselnej reformy

Andrew Ure
Andrew Ure
zdroj: Internet

Andrew Ure bol škótsky lekár. Narodil sa v Glasgowe, vyštudoval chémiu a prírodnú filozofiu. V roku 1818 Ure ukázal experiment, ktorý bol vykonávaný na vrahovi menom Matthew Clydesdale. Po mužovej poprave obesením tvrdil, že stimuláciou nervu by sa mohol obnoviť život v prípade dusenia, topenia alebo obesenia. Ure sa však preslávil najmä svojimi prejavmi a spismi, ktoré obhajovali veľké výhody priemyselného kapitalizmu. Jeho filozofia výroby, ktorú publikoval v roku 1835 hrala dôležitú úlohu v tvarovaní verejnej mienky na továrensky systém uprostred kritických diskusií o reforme výroby a nových chudobných zákonoch. Bola stanovená na základe továrenského systému výroby. Bol tiež proti pracovným podmienkam v továrňach počas priemyselnej revolúcie v Británii. Práca Andrewa Urea nepochybne prispela k presadzovaniu vzdelávania a pokroku výrobných a priemyselných tried.

Shiro Ishii: “doktor Zlo”

Shiro Ishi
Shiro Ishii
zdroj: Internet

Shiro Ishii bol mikrobiológ a generál nadporučíka jednotky 731 počas biologickej vojny. Velil jednotke japonskej cisárskej armády počas druhej japonskej vojny. V roku 1932 sa začali jeho predbežné experimenty v biologickej vojne ako tajný projekt pre japonskú armádu. V roku 1936 bola založená Jednotka 731. Ishii vystaval obrovské priestranstvo - viac ako 150 stavieb cez šesť štvorcových kilometrov - mimo mesto Harbin, Čína. Výskum bol prísne tajný.

Od 1940 bol Ishii menovaný náčelníkom biologickej sekcie armády Kwantung. Spolupracoval súčasne s bakteriologickým oddelením armády lekárskej akadémie. V roku 1942 začal Ishii propagovať poľné skúšky agentov: biologická vojna a rôzne metódy disperzie, a to na čínskych zajatcov a prevádzkovo na bojiskách a proti civilistom v čínskych mestách. Niektorí historici odhadujú, že tisíce ľudí zomrelo v dôsledku biologických zbraní. Jeho jednotka tiež riadila fyziologické pokusy na ľuďoch, vrátane nútených potratov, simulovaných mŕtvic a infarktu.

Od 1942-1945 bol náčelníkom lekárskej sekcie japonskej armády. V roku 1945, v posledných dňoch vojny v Tichomorí, tvárou v tvár blížiacej sa porážky, japonskí vojaci vyhodili do vzduchu veliteľstvo jednotky 731, aby zničili dôkazy o výskume tam vykonávaného.

Kevin Warwick: prvý ľudský kyborg

Kevin Warwick
Kevin Warwick
zdroj: Internet

Kevin Warwick je britským vedcom a profesorom kybernetiky na univerzite v Readingu vo Veľkej Británii. Je známy pre jeho štúdium rozhrania medzi počítačovými systémami a nervovým systémom človeka, hoci uskutočnil veľa výskumu aj v oblasti robotiky.

Warwick v súčasnosti stojí na čele inžinierstva a fyzikálnej rady pre výskum podporovaný výskumným projektom, ktorý sa zameriava na používanie strojového učenia a umelej inteligencie techniky. Skúmajú ako vhodne stimulovať vzory elektrickej aktivity z živých kultúrnych neurónových sietí s cieľom využiť siete pre tlmenie mobilných robotov. Preto biologický mozog skutočne poskytuje proces správania sa každého robota. Očakáva sa, že táto metóda bude rozšírená na kontrolu hlavy robota.

John Lilly: priekopník neurofyziológie

John Lilly
John Lilly
zdroj: Internet

John Cunningham Lilly je americkým lekárom, psychoanalytikom, filozofom a spisovateľom. Bol priekopníkom výskumu vedomia pomocou komunikácie s delfínmi a psychedelickými drogami, niekedy aj v kombinácii. Bol prominentným členom kalifornských mystikov- vedcov, ktorí vznikli v roku 1960. V roku 1953 nastúpil na miesto štúdia neurofyziológie. V roku 1954, keď študoval podnety a potenciály mozgu, vymyslel ako prvý izoláciu nádrže, tmavú zvukovo izolovanú nádrž teplej slanej vody, v ktorej predmety mohli plávať dlhú dobu v zmyslovej izolácii. V roku 1950 založil centrum venované podpore ľudskej komunikácie s delfínmi v spolupráci s výskumným ústavom na Panenských ostrovoch. V roku 1960 Lilly a jeho spolupracovníci vydali niekoľko výskumných správ, že delfíny môžu napodobňovať vzory ľudskej reči.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Peter Širka
pred 7 rokmi
Mengeleho experimenty ako meniť farbu očí prostredníctvom chemikálií vstrekovaných do očí detí, rôzne amputácie končatín a ďalšie brutálne operácie sa zapísali do dejín. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/veda/top-10-sialenych-vedcov/

Zaujímavý článok, super fotky :-)

 

Diskusné príspevky (1)

Fotografia
Anonym
pred 7 rokmi
yes super
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
V slovenčine už vyšla pred pár rokmi, no stala sa bestsellerom a rýchlo sa vypredala. Konečne je tu nové vydanie s praktickejším formátom.
pred 4 rokmi
Gregory Porter, kapely Snarky Puppy a Fourplay – takáto hviezdna zostava zavíta v októbri na Bratislavské Jazzové Dni Slovenská sporiteľňa 2015.
pred 6 rokmi
Festival BeeFree sa mal konať 26. a 27. júla 2013 na letisku v Trenčíne. Vážne technické komplikácie ale spôsobili, že organizátori museli na poslednú chvíľu zmeniť miesto konania podujatia i termín.
pred 7 rokmi
V súčasnosti je najvyššou ponukou suma 21 190 dolárov (v prepočte približne 16 045 eur).
pred 4 rokmi
Xindl X naspieval duet s talentovanou slovenskou pesničkárkou Mirkou Miškechovou.
pred 7 rokmi
Kompaktné limuzíny, ktoré dostali označenie C4-Elisée a C4 L, sú určené pre menej náročné trhy ako sú krajiny strednej Európy, Turecko a Alžírsko.
pred 10 rokmi
Za normálnych okolností je náš dýchací systém veľmi odolný a má dobre vyvinutú schopnosť samočistenia.
pred 7 rokmi
Štyridsaťdvaročná speváčka nahradí v šou Jennifer Lopez, ktorá sa chce venovať hereckej kariére.