Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. marca 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Slovensko sa zapojí do Noci výskumníkov

Zdroj: SITA, redaktor: neuvedený, pridané: 22.09.2011

V piatok bude možné od rána do večera osobne spoznať špičkových slovenských vedcov, zistiť, aká je ich práca a byť súčasťou experimentov z rôznych oblastí vedy.
Slovensko sa zapojí do Noci výskumníkov
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

Po piatykrát sa Slovensko v piatok 23. septembra zapojí do celoeurópskeho projektu Noc výskumníkov s mottom Vedci sú medzi nami (Researchers are among us). Cieľom je prekonávať bariéru medzi vedcami a zvyškom spoločnosti a ukázať, že aj vedci sú bežní ľudia s výnimočným povolaním. Tento rok beží už siedmy ročník projektu a záštitu nad ním na Slovensku prevzalo ministerstvo školstva. V piatok bude možné od rána do večera osobne spoznať špičkových slovenských vedcov, zistiť, aká je ich práca a byť súčasťou experimentov z rôznych oblastí vedy - od spoločenských až po technické a lekárske smery. Na svoje si prídu všetky vekové a záujmové skupiny.

V Prírodovednom múzeu Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave otvoria Objavovňu ráno o 9:00 a doobeda sa tu uskutoční diskusné dopoludnie pre školskú mládež s vedcami spojené s ukážkami a prezentáciou ich práce pod názvom Život s vedou. Venované bude 100. výročiu udelenia Nobelovej ceny za chémiu Márii Curie Sklodowskej a Medzinárodnému roku chémie. Popoludní od 13:00 až do 22:00 sú pripravené aktivity pre školské skupiny, ako aj prednášky a diskusie pre verejnosť. Možno sa dozvedieť viac napríklad o machorastoch, horninách, morských živočíchoch či chemikáliách. O 21:00 sa uskutoční chemická show s pod názvom hravá chémia.
 
V tento deň otvoria v priestoroch múzea tiež novú interaktívnu výstavu najmä pre deti Chémia pre život, pre budúcnosť. Fungovať bude aj poradenská služba, odborníci budú určovať prinesený prírodný materiál a na návštevníkov čaká aj astronomické pozorovanie počas dňa aj noci. Od 13:00 do 15:00 bude možné sledovať slnečnú aktivitu astronomickými ďalekohľadmi s filtrami v bielom svetle, ako aj slnečnú korónu a chromosféru. V Zimnej záhrade SNM rozložia prezentačné stánky s praktickými ukážkami laboratórneho spracovania pre vedecký výskum.

Chýbať nebude ani oblasť antropológie, kde návštevníkov čaká Stretnutie s ľuďmi z minulých tisícročí, rozpoznávanie pravekých a stredovekých ľudských kostrových pozostatkov, rekonštrukcia a ich určovanie. Zastúpená bude aj botanika, mineralógia, paleontológia, zoológia či astronómia.

Vstup na všetky podujatia Noci výskumníkov je voľný. Pri školských skupinách a skupinách návštevníkov, ktoré majú záujem o návštevu, je potrebné dohodnúť sa vopred na telefónnych číslach 02/ 204 69 127 alebo 02/ 204 69 154. Miesta a čas konkrétnych iniciatív možno nájsť na internetovej stránke www.snm.sk.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Zvoliť si pre debutovú nahrávku virtuózny repertoár pre sólové husle, to vyžaduje nutnú dávku guráže, a predovšetkým bravúrnu techniku a muzikalitu.
pred 7 rokmi
Na zoznam nezvestných pribudli za posledných sto rokov mená tisícky osôb.
pred 6 rokmi
Oddať sa vášnivej láske a stať sa komplicom napriek sebe samej alebo zavrhnúť toho, koho miluje navzdory všetkému?
pred 3 rokmi
Camilla Läckbergová prichádza s deviatym prípadom obľúbenej detektívnej dvojice Erika Falcková a Patrik Hedström. Dievča zrazené autom a žena väznená za vraždu svojho manžela...
pred 10 rokmi
Osobitné miesto u nás zaberá pohybová a športová aktivita žien.
pred 6 rokmi
Veľký ľadový areál na Radničnom námestí vo Viedni s názvom Viedenský ľadový sen sprístupnia verejnosti 20. januára.
pred 5 rokmi
Do dnešných dní sú však tajné chodby Snežníku rovnako neznáme, ako osudy ľudí, ktorí navždy spojili svoj životný údel s príbehom hory, ktorá bola odnepamäti symbolom tunajšieho kraja.
pred 6 rokmi
Ivan Tásler ponúka svojim poslucháčom najúprimnejšiu (a jednoznačne najzamilovanejšiu) spoveď vo svojej kariére.