Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. októbra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Oxytocín - hormón lásky

Zdroj: © Server.sk, redaktor: psycho, pridané: 12.02.2012

Už v dávnych dobách, v stredoveku, kedy sa verilo v čary a mágiu, sa snažili alchymisti vynájsť okrem iných vecí elixír - nápoj lásky.
Oxytocín - hormón lásky
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Už v dávnych dobách, v stredoveku, kedy sa verilo v čary a mágiu, sa snažili alchymisti vynájsť okrem iných vecí elixír - nápoj lásky. Divili sa, prečo je niekto obdarenejší pozornosťou iného pohlavia aj napriek tomu, že jeho atraktivita nie je až taká výrazná. Dnes už vedci vedia, že príčina je v hormóne s názvom oxytocín. Ľudia, ktorí ho majú viac, bývajú šťastnejší, menej podliehajú stresu a majú väčší úspech pri opačnom pohlaví.

Oxytocín do určitej miery ovplyvňuje našu pohodu, pocit šťastia a prevenciu pred silným dopadom stresu.

Z výskumov vyplýva, že oxytocín funguje na báze ovplyvňovania aktivity pravej časti mozgu tým spôsobom, že tlmí pravú časť tzv. amygdaly, ktorá vlastne reaguje na záťažové podnety ako stres, hnev, frustráciu alebo konflikty. Oxytocín vyplavuje hypofýza pri rôznych príjemných činnostiach ako je sexuálne vzrušenie alebo obdobie zaľúbenosti, ale u žien aj počas pôrodu, a to tým, že posilňuje kontrakcie a zároveň zvyšuje odolnosť proti bolesti. V tomto prípade sa nazýva aj hormónom zabúdania. Ženy sa po čase pozerajú na pôrodné bolesti ako na menej intenzívne. Tento mechanizmus zabezpečuje, aby žena nebola odradená od ďalšieho pôrodu traumou z toho predošlého. V prípade, že sa žene pri pôrode nevyplavuje dostatok biologického oxytocínu a má príliš slabé kontrakcie, môže jej byť lekármi podaná jeho syntetická náhrada, tá však nemá zároveň aj upokojujúci účinok. Dokonca bývajú po ňom kontrakcie vnímané ako silnejšie a bolestivejšie. Pri dojčení sa pomocou oxytocínu vytvára väzba /puto/ medzi matkou a dieťaťom. Môže sa vytvárať aj pri pohľade na vlastné dieťa a pri potrebe ho upokojiť.
 
Napríklad autistické deti majú problém s vyjadrovaním emócií, s identifikovaním emócií u iných ľudí, s nadväzovaním priateľských vzťahov. Vedci skúmajú oxytocín aj v tejto oblasti, pretože by mohol autistom pomôcť. Podľa jedného výskumu v USA sa na mužskej vzorke zistilo, že oxytocín dodáva mužom empatiu, v takých hodnotách, aké dosahujú len ženy. Aj to by v budúcnosti mohlo priniesť ovocie pri výchove autistických detí, ale aj vo vzťahoch dvoch opačných pohlaví.

Rovnako by mohol pomôcť aj ľuďom trpiacim pocitmi menejcennosti alebo so zníženou sebaistotou. V niektorých krajinách predávajú syntetický oxytocín vo forme spreja, ktorí si osoby na seba striekajú. Jeho účinok tkvie v tom, aby sa svojmu okoliu javil ako priateľskejší a zaujímavejší. Obľúbený je hlavne v mužskej populácii, zdvíha mužom sebavedomie a úspechy u žien. V budúcnosti by mohol byť využívaný pri problémoch s erekciou obdobne ako napr. viagra.
masáž
Niektorí si nedostatok hormónu šťastia nahrádzajú aj starostlivosťou o seba formou návštev kaderníkov alebo masérov, ktorí sa ich dotýkajú.

Hormónom lásky sa nazýva aj preto, že sa vylučuje aj počas hladenia, maznania a objímania, aj preto ľudia vyhľadávajú intímne vzťahy a bránia sa osamelosti. Človek má potrebu dotykov, objatí a hladení, ktoré si vo vzťahu má možnosť uspokojovať. Aj to je jednou z príčin, prečo sú osamelí ľudia depresívnejší. Majú málo fyzických kontaktov, málo dotykov a objatí. Vedci zistili, že objatie znižuje a to najmä u žien hladinu krvného tlaku a prispieva tak prevencii srdcových ochorení.

Osamelí ľudia si môžu potrebu hladenia a maznania a následné vylučovanie oxytocínu nahradiť aj kúpou domáceho miláčika. Niektorí si túto potrebu nahrádzajú aj starostlivosťou o seba formou návštev kaderníkov alebo masérov, ktorí sa ich dotýkajú.

Oxytocín do určitej miery ovplyvňuje našu pohodu, pocit šťastia a prevenciu pred silným dopadom stresu, preto treba vyhľadávať fyzické kontakty v partnerskom vzťahu. Pomôže to vašej nálade a zároveň zlepší kvalitu vašej komunikácie a vzájomného porozumenia. Aj niektoré psychoterapeutické smery využívajú dotyky, pretože poznajú ich liečivú silu.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Znovuzrodenie značky Alfa Romeo pokračujem modelov Alfa Giulia.
pred 8 rokmi
Kritikou ospevovaný brilantne zlovestný psychologicko-sexuálny triler plný podivných snov, neopätovanej lásky a spaľujúcej závisti sa zrodil v tých najtemnejších zákutiach Hollywoodu.
pred 5 rokmi
Využite posledné 2 týždne akciových cien na zhodnotenie strechy
pred 8 rokmi
Dievčenská punková skupina The Cubes, v ktorej za bubnami sedí Katka Knechtová, dokončila video ku svojmu prvému singlu.
pred 8 rokmi
Už 25. mája 2013 vystúpi na futbalovom štadióne na bratislavských Pasienkoch britská skupina Depeche Mode, jej domácim predskokanom bude Katka Knechtová.
pred 6 rokmi
Skupina Eddie Stoilow tento týždeň odohraje koncert s britskými Kosheen v pražskom multifunkčnom priestore Forum Karlín.
pred 8 rokmi
Pod menom Albert Nobbs žije a pracuje žena, ktorá si už takmer tridsať rokov oblieka pánske oblečenie, aby si udržala prácu čašníka.
pred 9 rokmi
Ide o najúspešnejší otvárací víkend hranej komédie a druhý najúspešnejší medzi mládeži neprístupnými filmami všetkých čias.