Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 14. decembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Oxytocín - hormón lásky

Zdroj: © Server.sk, redaktor: psycho, pridané: 12.02.2012

Už v dávnych dobách, v stredoveku, kedy sa verilo v čary a mágiu, sa snažili alchymisti vynájsť okrem iných vecí elixír - nápoj lásky.
Oxytocín - hormón lásky
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Už v dávnych dobách, v stredoveku, kedy sa verilo v čary a mágiu, sa snažili alchymisti vynájsť okrem iných vecí elixír - nápoj lásky. Divili sa, prečo je niekto obdarenejší pozornosťou iného pohlavia aj napriek tomu, že jeho atraktivita nie je až taká výrazná. Dnes už vedci vedia, že príčina je v hormóne s názvom oxytocín. Ľudia, ktorí ho majú viac, bývajú šťastnejší, menej podliehajú stresu a majú väčší úspech pri opačnom pohlaví.

Oxytocín do určitej miery ovplyvňuje našu pohodu, pocit šťastia a prevenciu pred silným dopadom stresu.

Z výskumov vyplýva, že oxytocín funguje na báze ovplyvňovania aktivity pravej časti mozgu tým spôsobom, že tlmí pravú časť tzv. amygdaly, ktorá vlastne reaguje na záťažové podnety ako stres, hnev, frustráciu alebo konflikty. Oxytocín vyplavuje hypofýza pri rôznych príjemných činnostiach ako je sexuálne vzrušenie alebo obdobie zaľúbenosti, ale u žien aj počas pôrodu, a to tým, že posilňuje kontrakcie a zároveň zvyšuje odolnosť proti bolesti. V tomto prípade sa nazýva aj hormónom zabúdania. Ženy sa po čase pozerajú na pôrodné bolesti ako na menej intenzívne. Tento mechanizmus zabezpečuje, aby žena nebola odradená od ďalšieho pôrodu traumou z toho predošlého. V prípade, že sa žene pri pôrode nevyplavuje dostatok biologického oxytocínu a má príliš slabé kontrakcie, môže jej byť lekármi podaná jeho syntetická náhrada, tá však nemá zároveň aj upokojujúci účinok. Dokonca bývajú po ňom kontrakcie vnímané ako silnejšie a bolestivejšie. Pri dojčení sa pomocou oxytocínu vytvára väzba /puto/ medzi matkou a dieťaťom. Môže sa vytvárať aj pri pohľade na vlastné dieťa a pri potrebe ho upokojiť.
 
Napríklad autistické deti majú problém s vyjadrovaním emócií, s identifikovaním emócií u iných ľudí, s nadväzovaním priateľských vzťahov. Vedci skúmajú oxytocín aj v tejto oblasti, pretože by mohol autistom pomôcť. Podľa jedného výskumu v USA sa na mužskej vzorke zistilo, že oxytocín dodáva mužom empatiu, v takých hodnotách, aké dosahujú len ženy. Aj to by v budúcnosti mohlo priniesť ovocie pri výchove autistických detí, ale aj vo vzťahoch dvoch opačných pohlaví.

Rovnako by mohol pomôcť aj ľuďom trpiacim pocitmi menejcennosti alebo so zníženou sebaistotou. V niektorých krajinách predávajú syntetický oxytocín vo forme spreja, ktorí si osoby na seba striekajú. Jeho účinok tkvie v tom, aby sa svojmu okoliu javil ako priateľskejší a zaujímavejší. Obľúbený je hlavne v mužskej populácii, zdvíha mužom sebavedomie a úspechy u žien. V budúcnosti by mohol byť využívaný pri problémoch s erekciou obdobne ako napr. viagra.
masáž
Niektorí si nedostatok hormónu šťastia nahrádzajú aj starostlivosťou o seba formou návštev kaderníkov alebo masérov, ktorí sa ich dotýkajú.

Hormónom lásky sa nazýva aj preto, že sa vylučuje aj počas hladenia, maznania a objímania, aj preto ľudia vyhľadávajú intímne vzťahy a bránia sa osamelosti. Človek má potrebu dotykov, objatí a hladení, ktoré si vo vzťahu má možnosť uspokojovať. Aj to je jednou z príčin, prečo sú osamelí ľudia depresívnejší. Majú málo fyzických kontaktov, málo dotykov a objatí. Vedci zistili, že objatie znižuje a to najmä u žien hladinu krvného tlaku a prispieva tak prevencii srdcových ochorení.

Osamelí ľudia si môžu potrebu hladenia a maznania a následné vylučovanie oxytocínu nahradiť aj kúpou domáceho miláčika. Niektorí si túto potrebu nahrádzajú aj starostlivosťou o seba formou návštev kaderníkov alebo masérov, ktorí sa ich dotýkajú.

Oxytocín do určitej miery ovplyvňuje našu pohodu, pocit šťastia a prevenciu pred silným dopadom stresu, preto treba vyhľadávať fyzické kontakty v partnerskom vzťahu. Pomôže to vašej nálade a zároveň zlepší kvalitu vašej komunikácie a vzájomného porozumenia. Aj niektoré psychoterapeutické smery využívajú dotyky, pretože poznajú ich liečivú silu.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


webdesign, tvorba internetových stránok
Veľkoobchod a maloobchod elektroinštalačného ma...

477.00 € /mesiac
Na prenájom obchodný priestor, rozloha 52 m2
82 000.00 €
Na predaj obchodný priestor, rozloha 864 m2
1 150.00 € /mesiac
Na prenájom rodinný dom, rozloha 125 m2, novost...

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Juhokórejská automobilka Kia sa na SENA (Specialty Equipment Market Association, 01 – 04.11.2011) v Las Vegas predviedla špeciálne prevedenie Rio
pred 6 rokmi
Tisícky nádejných spevákov sa hlási do hudobných reality šou, no David Vepy je výnimka.
pred 6 rokmi
Citroën DS4 Urban Show s dvojfarebným lakom karosérie.
pred 9 rokmi
Keď u nás dostanete zálusk na veľkonočné kraslice a cukríky, musíte si ich vyšibať. Inde to majú bez práce.
pred 9 rokmi
Sony s označením HX100V nenechá nikoho na pochybách, že bezpochyby spĺňa náročné očakávania od tradične kvalitnej značky Sony na 100%.
pred 7 rokmi
Na podujatí vystúpia už etablované skupiny Polemic, Hex a Le Payaco, a tiež nové kapely Walter Schnitzelsson a Cpt. Slice.
pred 7 rokmi
Získa nová čínska značka priazeň európskych zákazníkov?
pred 10 rokmi
V dôsledku stiesnených podmienok pri dlhom sedení bez pohybu pri dlhších cestách autom, či lietadlom, môže predovšetkým u rizikových pacientov...