Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. novembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Národné múzeum pozýva na Príbeh života na Zemi

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 16.05.2012

Stovky skamenelín, mamut či pradávny vodný škorpión ožívajú na najnovšej paleontologickej expozícii Slovenského národného múzea Príbeh života na Zemi
Národné múzeum pozýva na Príbeh života na Zemi
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Prezentovať vývoj a mnohorakosť dávno vyhynutých organizmov je cieľom novej paleontologickej expozície Slovenského národného múzea Príbeh života na Zemi. Jej ťahákom sú mamut, vodný škorpión, ale aj dinosaurus.

Slovenské národné múzeum (SNM) - Prírodovedné múzeum pokračuje touto stálou výstavou v prírodovednej expozícii Zázrak prírody, v ktorej doteraz prezentuje biodiverzitu Zeme a Slovenska. Ide o tretiu expozíciu, ktorú v priebehu šiestich rokov otvárajú, čo je vzhľadom na to, že 50 rokov sa nič veľké v tomto smere nedialo, obdivuhodné. Prvá paleontologická výstava vznikla v národnom múzeu v roku 1958 a rekonštruovala sa až začiatkom 90. rokov. Nová expozícia je veľmi pekná a atraktívnym spôsobom ju dotvárajú modely, či podrobnejšie informácie v počítačoch. Nechýbajú ani "ťaháky pre oči," ktoré zaujmú deti aj odborníkov. Expozíciu verejnosti otvoria vo štvrtok 17. mája v sídelnej budove SNM na Vajanského nábreží 2 v Bratislave.

Príbeh života na Zemi sa začína objavením sa prvých živých organizmov v prekambriu, pred 3 500 miliónmi rokov. Pokračuje cez prvohory, druhohory a treťohory. Končí sa nástupom takmer súčasných foriem flóry a fauny vo štvrtohorách, pred 10-tisícami rokov, keď po poslednej dobe ľadovej odišli z územia strednej Európy mamuty. Výstava na ploche približne 300 metrov štvorcových je na deväťdesiat percent vytvorená zo zbierok SNM. Na rozdiel od predchádzajúcej paleontologickej expozície sú na novej prezentované i najdôležitejšie vývojové etapy. Väčšina exponátov je zo slovenského územia, no časť pochádza aj z Českej republiky a z viacerých zahraničných inštitúcií. Exkluzívny je napríklad "exponát stôp dinosaurov, ktoré sa našli v Tichej doline vo Vysokých Tatrách.

Všetky výstavy v bratislavskom sídle SNM sú otvorené denne okrem pondelka od 9:00 do 17:00 s posledným vstupom o 16:30. Viac podrobností o programe a o ďalších projektoch Slovenského národného múzea možno nájsť na jeho webstránke - http://www.snm.sk.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Skupina Elán pripravila pre svojich priaznivcov ozajstnú lahôdku.
pred 6 rokmi
DVD s názvom Cviky na posilnenie svalov panvového dna je zdarma.
pred 6 rokmi
Zostava mimoriadne dobre vyprodukovaných skladieb, chytľavých melódií a bravúrne zaspievaných piesní, ktoré nadchnú fanúšikov a mimoriadne pozitívne prekvapia náhodného poslucháča.
pred 8 rokmi
Často počúvame, aké sú tuky nebezpečné a zlé a pritom to nie je celkom tak.
pred 4 rokmi
O koňoch a ľuďoch je snímka, ktorá už dlhší čas v našich kinách chýbala: skutočný film o koňoch. Debut islandského režiséra Benedikta Erlingssona je veľkolepým príbehom vyrozprávaným z pohľadu koní.
pred 6 rokmi
Organizátori Petržalského jazzového festivalu PETJAZZ sa rozhodli pre zaujímavý krok – ponúkať dávku kvalitného jazzu dva krát do roka.
pred 5 rokmi
Ak ho chcete získať aj vy, stačí si kúpiť troch PRIBINÁČKOV a zapojiť sa prostredníctvom webovej stránky.
pred 15 rokmi
Na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov bola aktuálnym hudobným trendom nová vlna. K najznámejším skupinám vychádzajúcim z tohto štýlu sa, vďaka množstvu výrazných hitov, radila formácia Blondie, a vysokej reputácii v odborných kruhoch sa teš