Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. októbra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Myslia ženy a muži rovnako?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: kiara, pridané: 17.07.2011

Aj keď sú životy a aktivity mužov a žien v súčasnosti veľmi podobné, dá sa konštatovať, že vykonávajú to isté, pristupujú k nim ale značne odlišne.
Myslia ženy a muži rovnako?
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Rozdiely v správaní a cítení mužov a žien podmieňuje vývoj spoločnosti. Najnovšie výskumy však potvrdzujú, že za ne môže aj rozdielna stavba a funkcia ich mozgov - líšia sa veľkosťou, štruktúrou i vzrušivosťou jednotlivých častí.
 
Všeobecne platí, že ženský mozog je rovnako ako ženské a mužské telo v priemere o pätnásť percent ľahší než mužský, no časti špecializované na vyššiu nervovú činnosť, ako je napríklad centrum reči, mávajú u žien často hustejšiu sieť nervových buniek.

Ženy používajú pri čítaní obidve mozgové pologule, kým muži iba ľavú hemisféru.

V čom sa funkcie ženského a mužského mozgu najviac odlišujú? „Nech ženy robia čokoľvek, zapájajú do činnosti väčšiu časť mozgu než muži,“ tvrdí Mark George, neurológ z lekárskej fakulty univerzity v Južnej Karolíne. Keď sa na úlohu sústredí muž, zapojí nervové bunky v úzko špecializovaných častiach mozgu. Keď to isté urobí žena, „rozsvieti“ sa mozaika nervových buniek vo veľkej časti mozgovej kôry. Vysvetlenie môže tkvieť v silnejšom mozgovom trámci žien, ktorý spája pravú a ľavú mozgovú hemisféru. Pravá hemisféra zodpovedá skôr za emócie a intuíciu, v ľavej sa sústreďuje predovšetkým logické uvažovanie a vecné vnímanie. Výsledkom je, že ženský mozog môže spájať rôzne pojmy a veci spôsobom, na ktorý muž ani nepríde. Tejto schopnosti sa niekedy hovorí aj emocionálna inteligencia, inokedy zas ženská intuícia.

Ženy používajú pri čítaní obidve mozgové pologule, kým muži iba ľavú hemisféru. Jazyk vedia používať lepšie opäť ženy. Zvyčajne si spomenú na väčší počet slov začínajúcich sa na rovnaké písmeno i na viac synoným, rýchlejšie si pripomenú i názvy farieb a tvarov. Ženy vďaka tomu, že sa na tvorbe ich reči podieľajú obe hemisféry, oveľa lepšie zotavujú tiež po mŕtvici, ktorá zasahuje centrum reči.

Rozdiely

Pri šoférovaní si ženy vraj väčšmi všímajú orientačné body, ktoré vidia okolo – napríklad kaviareň na rohu alebo školu oproti ihrisku. Muži sa riadia skôr svetovými stranami a vzdialenosťou, majú osobitnú schopnosť orientácie v priestore oproti ženám.

Nežnejšie pohlavie má bez ohľadu na vek výraznejšie a podrobnejšie spomienky ako muži. Ženy si vedia lepšie spájať mená a tváre a takisto si lepšie pamätajú rozličné zoznamy.

Mužský mozog stráca s vekom objem rýchlejšie ako ženský. Preto majú muži horšiu pamäť, slabšiu schopnosť sústrediť sa a depresívnejšie nálady. Rýchlejšie vysychanie mužského mozgu môže súvisieť so spotrebou energie. Zdá sa, že so stúpajúcim vekom ženský mozog rovnomerne a postupne znižuje metabolizmus- teda spotrebu glukózy, kým u starších mužov je to naopak.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Peugeot 308 s karosériou sedan pre čínsky trh
pred 8 rokmi
Wolfsburgská automobilka Volkswagen sa chce vrátiť do sveta vytrvalostných pretekov...
pred 7 rokmi
Na svete je nový singel Zuzany Smatanovej! Práve dnes má premiéru nová skladba s názvom Dvere.
pred 8 rokmi
No áno, ďalší katastrofický film ukazujúci bezhraničnú odvahu amerických občanov...
pred 9 rokmi
Keď sa povie ryža, obyčajne to v nás evokuje asociácie spojené s Ázijským kontinentom a ich chutným jedálničkom.
pred 6 rokmi
O filmovú adaptáciu knihy Jacka Kerouaca sa postaral Walter Salles, ktorý v minulosti nakrútil Motocyklové denníky (2004).
pred 3 rokmi
V tomto týždni sa v kinách objavia novinky Insidious: Kapitola 3, Hurá na futbal, Stále spolu a Špión.
pred 10 rokmi
Skrátené svaly ťahajú šľachy a to najmä ich úpony.