1000 dní potom, ako bol paralyzovanej žene implantovaný mozgový čip, bola schopná presne ovládať počítačový kurzor - svojimi myšlienkami!
Zdroj obrázku: SXC/free
1000 dní potom, ako bol paralyzovanej žene implantovaný mozgový čip bola schopná presne ovládať počítačový kurzor, a to len svojimi myšlienkami. Tento úspech demonštruje životnosť mozgových implantátov.
Žena označená S3 prekonala v 90tych rokoch mozgovú mŕtvicu, čo malo za následok ochrnutie končatín a hlasiviek. V roku 2005 jej vedci implantovali kremíkový čip o veľkosti malého aspirínu, vďaka ktorému bola schopná lepšie komunikovať s vonkajším svetom.
“Elektródy na čipe dekódujú signály, vďaka kotrým môžu paralyzovaní ľudia ovládať externé zariadenia...
„
Elektrický čip je kombináciou hardvéru a softvéru, pričom priamo odosiela elektrické signály produkované mozgom, ktoré majú na starosti pohyb. Elektródy na čipe dekódujú tieto signály a vďaka nim môžu paralyzovaní ľudia ovládať externé zariadenia ako počítače, vozíčky a bionické končatiny.
Vo vydanej štúdií vedci tvrdia že v roku 2008, čo je 1000 dní po implantácií pacientka S3 preukázala činnosť zariadenia tým, že myslela na to ako pohybuje myšou, čím hýbala kurzorom.
Jej prvou úlohou bolo presunúť kurzor k bodom usporiadaným do kruhu pričom na každý z nich mala kliknúť v určitom poradí. V druhej úlohe mala kliknúť na pohybujúci sa objekt, ktorý naviac menil veľkosť.
Zariadenie nefungovalo perfektne. Nie všetky elektródy, ktoré vysielali signál 6 mesiacov po implantácií fungovali.
Vedci tvrdia, že neexistuje dôkaz o nekompatibilite medzi senzorom a mozgom. Veria, že zníženie kvality signálu je spôsobené chybou vo výrobe a môže byť odstránené. Výskum naďalej pokračuje.