Väčšina z nás má problémy zapamätať si objednávku nápojov v pube, nie tak učenie sa druhého jazyka. Nebolo by skvelé tento problém prekonať?
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
Väčšina z nás má problémy zapamätať si objednávku nápojov v pube, nie tak učenie sa druhého jazyka. Je to spôsobené tým, že priemerná ľudská pamäť si dokáže uchovať iba 5-7 informácií naraz. Toto obmedzenie sa vzťahuje prakticky na všetko čo súvisí s mozgovou činnosťou. Nebolo by skvelé tento problém prekonať?
Bohužiaľ predchádzajúce pokusy vedcov na zvýšenie pracovnej pamäti zlyhali. Hoci testovacie subjekty boli trénované v určitých typoch činností, ako zapamätanie si dlhého radu čísel, tak napriek tomu, že sa ich výkon v určitých úlohách zlepšil, v ostatných nie. Preto vedci v súčasnosti pracujú s rôznymi a náročnejšími úlohami.
“Priemerná ľudská pamäť si dokáže uchovať iba 5-7 informácií naraz.
„
Napríklad Jason Chein z Temple univerzity vo Filadelfii používa softvér, ktorý požaduje odpovede na otázky týkajúce sa reťaze po sebe idúcich viet, pričom subjekty si musia pamätať posledné slovo v každej vete. Je veľmi náročné vyvinúť si skratku na spracovávanie dvoch protichodných informačných zdrojov, takže mozog je nútený spraviť dlhotrvajúce zmeny. To by malo zvýšiť výkon aj pri ostatných pamäťových úlohách.
Tieto nové techniky zvýšia kapacitu pamäte o 15 % v priebehu 5 týždňového tréningu. V praxi to znamená, že naša pracovná pamäť sa zvýši zo 7 na 8 predmetov. Čo to znamená pre inteligenciu však nie je isté. Niektorí vedci pochybujú o tom, že lepšia pracovná pamäť nám pomôže aj v ostatných oblastiach. Avšak iní poukazujú na to, že pracovná pamäť je základom pre rôzne schopnosti ako logické uvažovanie, počítanie, vyjadrovacie schopnosti, ako aj čítanie s porozumením.