Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Eutanázia - dobrá smrť

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 24.09.2012

Eutanázia je stará ako samotná ľudstvo. Sparťania boli známi usmrcovaním postihnutých novorodencov, pretože podľa nich bol takýto tvor nehodný života a pre život úplne nepoužiteľný.
Eutanázia - dobrá smrť
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Slovo „eutanázia“ pochádza z gréčtiny a doslovne znamená „dobrá smrť“. Existuje nespočetné množstvo definícií eutanázie, ale význam je vždy podobný – je to zabitie z milosti, bezbolestné ukončenie života na žiadosť samotnej trpiacej osoby, ktorá už nemá žiadnu možnosť na vyliečenie. Z medicínskeho hľadiska ide o umelé skrátenie smrteľného zápasu, pomoc pri dlhom umieraní.

Aktívna eutanázia – aktívny zásah do organizmu – podanie smrtiacej injekcie
Pasívna eutanázia – zastavenie podpory životne dôležitých funkcií – vypnutie prístrojov.
Asistovaná samovražda - pacient sám bez pomoci užije látku, ktorá mu privodí smrť. Dohľad nad celým procesom má lekár, ale jednotlivé kroky vykonáva pacient.
Pomoc pri zomieraní (aid in dying), alebo "dôstojné zomieranie" (Death with dignity).

Prvá zmienka o eutanázii je približne z roku 300 pred Kristom. V divadelnej hre Mravec od Pasidipa sú tieto slová: „Zo všetkého, čo si môže človek želať od bohov, nemôže si nič lepšie priať, ako dobrú smrť." Zomrieť bez bolesti a v spánku je asi najlepšou formou ukončenia života. Vo svojom diele ju prvýkrát použil historik Seutonius, opisoval ako cisár Augustus „umiera rýchlo, bezbolestne v náručí jeho ženy Livie, prežívajúc eutanáziu (dobrú smrť), ktorú si želal.”

V 17. storočí ju v spojení s medicínou spomína Francis Bacon ako jednoduchú bezbolestnú smrť, pri ktorej je lekár zodpovedný predísť fyzickej bolesti tela. Eutanázia v zmysle urýchlenia smrti je spomínaná v dielach popredných filozofov – Platón, Socrates. V časoch kresťanskej stredovekej spoločnosti bola eutanázia považovaná za vraždu. Odsudzoval ju aj Hippokrates – otec medicíny.

Ani prosbami sa nedám prinútiť na podanie smrtiaceho lieku, ani sám nikdy na to nedám podnet. Nijakej žene nepodám prostriedok na vyhnanie plodu. (Hippokratova prísaha)

Právne úpravy niektorých štátov

Existujú krajiny, ktoré majú eutanáziu za určitých podmienok zaradenú do svojho právneho poriadku. Úpravu „práva na smrť“ zaradili do právneho poriadku krajiny: Holandsko, Švajčiarsko, Belgicko, Albánsko, Luxembursko, Texas, Oregon, Washington, Japonsko.

Holandsko

Všetko sa to začalo súdnym procesom v roku 1973, kedy Dr. Postmová zabila z „milosti“ svoju mamu. Vina sa jej síce dokázala, ale trest bol len ročná podmienka. V roku 1984 sformulovala Hlavná rada holandskej lekárskej asociácie podmienky, za ktorých sa vykonanie eutanázie nepovažuje za trestné - 1. dobrovoľná a trvalá prosba chorého; 2. beznádejná zdravotná situácia; 3. konzultácia s ďalším lekárom a 4. nahlásenie eutanázie polícii.

Podľa štatistických prieskumov sa počet úmrtí prostredníctvom eutanázie v Holandsku každoročne zvyšuje. V roku 2009 využilo túto možnosť 2 636 ľudí. Tieto správy nezahŕňajú všetky kategórie priamych úmyselných úmrtí, pretože sa rozdeľujú na kategórie – asistovaná samovražda a smrť bez výslovného súhlasu, žiadosti. "Zákon o ukončení života na žiadosť a asistovanej samovražde" (Termination of life on request and assisted suicide act) vstúpil do platnosti 1.4.2002. Je v ňom dôkladne popísané, kedy je možná dobrovoľná eutanázia s asistenciou lekára. Presne stanovuje špecifické konkrétne dané podmienky, za ktorých je „právo na smrť“ umožnené.

Základným princípom je presvedčenie lekára o neúnosnosti utrpenia a samozrejme pacient je presvedčený, že neexistuje žiadna možnosť na zlepšenie stavu. Je nutná žiadosť pacienta a prekonzultovanie zdravotného stavu s nezávislým lekárom. Lekár musí byť prítomný pri uskutočnení posledného kroku. Pacient musí byť starší ako 12 rokov a až do 16 roku je potrebný súhlas rodičov, prípadne zákonných zástupcov. Ak sa nedodržia stanovené podmienky uvedené v trestnom zákone – ide o trestný čin zabitia.

Eutanázia je len výsledkom egoizmu a narastajúceho nedostatku zbožnosti. ( Michael Welz – poslanec Federálnej demokratickej únie).

Za eutanáziu sa nepovažuje

Ak lekár nepokračuje v liečbe z dôvodu medicínskej zbytočnosti, liečba by nepriniesla zlepšenie zdravotného stavu, pacient odmietne stanovenú liečbu, alebo dôjde k smrti v dôsledku podávania liečiv.

Na kontrolu vykonávania ukončenia života a asistovaných samovrážd zákon ustanovuje právomoc Miestnych kontrolných výborov (Regional review comitees). Majú právo požadovať od lekára písomné záznamy, konzultovať zdravotný stav a liečbu s lekármi, patológom. Ak je podozrenie o zlyhaní lekára, podáva sa podnet na Radu generálnych prokurátorov (Board of Procurators General).

Eutanázia na Slovensku

Právny poriadok SR nedovoľuje v žiadnom prípade predčasne ukončiť život smrteľne chorého človeka. Takéto konanie je postihované a považuje sa za trestný čin spadajúci do niektorej z kategórií typu – úkladná vražda, vražda, účasť na samovražde, asistovaná samovražda, neposkytnutie pomoci. Legalizácia by predstavovala veľmi silný zásah do chápania ochrany človeka. Je vecou konkrétnej spoločnosti, či predčasné ukončenie života ukotví v zákonnej úprave. Hypoteticky jej ukotvenie predstavuje mnohé riziká v oblasti zneužitia právomoci a existuje reálna hrozba smrti človeka, ktorý má šancu na vyliečenie, prípadne zomrieť nechcel.

Existujú postupy na zmiernenie bolesti a utrpenia. O smrteľne chorých ľudí trpiacich v bolestiach sa starajú hospice, ktoré majú možnosti a prostriedky určené práve na dôstojné dožitie bez bolesti.

Slovenské trestné právo je uzákonené tak, že chráni život človeka aj keď nie je schopný samostatného prežitia napríklad bez prístrojov. Akékoľvek urýchlenie smrti je trestné v Ústave SR je napísané: „nikto nesmie byť pozbavený života“. Dovolená je iba forma pasívnej eutanázie – pacient odmietne následnú liečbu na vlastnú zodpovednosť. Užíva iba lieky tlmiace bolesť a choroba dostane voľný priebeh.

Eutélia a eutanázia

Eutéliou sa označuje to, prostredníctvom čoho je posledná fáza života ľahšia, spokojnejšia, zmierenie sa so všetkým čo príde, radostná rozlúčka so životom a očakávanie nevyhnutného konca v mieri so sebou samým a okolím. Z gréčtiny slovo eutélia znamená dobrý koniec života – prijatie smrti vrámci ukončenia fázy života, splnenie úlohy nášho pozemského bytia.

Eutanázia znamená pomoc poskytnutú lekárskymi prostriedkami, aby človek zomrel dôstojne a pokiaľ možno bez bolesti. Eutélia zohľadňuje našu telesnú a duchovnú dvojdomosť a zaoberá sa duchovnou prípravou odchodu duše zo života. Eutanáziu eutélia nezavrhuje, ale snaží sa jej vyhnúť a uprednostniť len v krajných prípadoch.

Etická a morálna dilema

Každý lekár pred začiatkom svojej profesie skladá Hippokratovu prísahu, ktorá je v protipóle s eutanáziou. Medicína je povinná zachovať ľudský život bez ohľadu na zdravotný stav. Na tlmenie bolestí existujú lieky. Dôvody prečo zakázať eutanáziu sú rôzne. Stanovenie presnej diagnózy a prognózy je náročné a uzdravia sa aj pacienti, ktorým už nebola daná žiadna šanca. Tak isto môže byť skreslené rozmýšľanie pacientov, ktorých v danom čase trápi bolesť. Práve nedostatočná liečba bolesti vyvoláva depresívne myšlienky a túžbu ujsť prostredníctvom ukončenia života. Nátlak príbuzných, ktorí sa nevedia, prípadne nechcú starať o starších rodinných príslušníkov. Sú im na príťaž a smrť by pomohla ukončiť povinnosť starať sa o nich, prípadne majetkové vyrovnania môžu byť tak isto dôvodom urýchlenia konca.

Samotný Vatikán priznal že odporca eutanázie pápež Ján Pavol II. tri dni pred smrťou odmietol hospitalizáciu a liečbu. Lekári mu nedávali šancu na uzdravenie a vo svojej encyklike Evanjelium života vysvetlil, že odmietnutie liečby bez nádeje a šance uzdraviť sa nie je pasívna forma eutanázie.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
branislavr74
pred 4 rokmi
Eutanázia je stará ako samotná ľudstvo. Sparťania boli známi usmrcovaním postihnutých novorodencov, pretože podľa nich bol takýto tvor nehodný života a pre život úplne nepoužiteľný. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/veda/eutanazia-dobra-smrt/

Stacilo by spravit referendum za eutanaziu. Vacsina je za. Bolo by potrebne zozbierat podpisy na vyhlasenie referenda. Napriklad nieje povoleny trest smrti. Ale to zakazuje EU. Tiez je vacsina za ako je uvedene v clanku o cechoch. Zaviedlo by to u nich 62 %. http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1095148-trest-smrti-zavedlo-62-procent-cechu Alebo marihuana v USA. Politici ju zakazovali, ale vacsina ludi sa v niektorych statoch vyjadrila za. Tak ju zlegalizovali v troch statoch. Politik povie ale ludia ho prehlasuju. Odporucim dokumentarny film Marihuana fakta a mity. Jeden psychiater sa tam vyjadril , ze clovek po nej nedovadza , ako ked si vela vypije.

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
S tehotenstvom za tých správnych podmienok sa v povedomí ľudí spája prežívanie radosti, šťastia, či príprava na nový život. Budúce matky by si mali tehotenstvo užívať. Ale čo ak tomu tak nie je?
pred 5 rokmi
Nová trieda z pohľadu priestoru, funkcie a elegancie. Svetová premiéra na autosalóne v Ženeve 2014.
pred 4 rokmi
Veľká kostýmová prehliadka z doby kráľa Ľudovíta XIV, Kráľa Slnko.
pred 7 rokmi
Stylus, s ktorým si zavoláte, je novinka z radu nového príslušenstva Samsung.
pred 8 rokmi
Acura NSX Concept s dynamickými tvarmi karosérie sa vyznačuje maximálnym využitím ľahkých konštrukčných materiálov.
pred 6 rokmi
Diabulimici sa zahrávajú so svojím životom dvojnásobne. O tejto chorobe sa hovorí v súvislosti s prvým typom cukrovky, kedy sa v tele inzulín netvorí a jeho nedostatky majú často smrteľné následky.
pred 7 rokmi
Krásne tanečnice a tanečníci chodia po Slovensku a lámu srdcia.
pred 8 rokmi
Spi sladko, zaželal jej otec a na pohrebe povedal, že jeho dcéra bola v posledných mesiacoch šťastnejšia