Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Čo s nami bude, vyhynieme?

Zdroj: NewScientist, redaktor: dom, pridané: 10.09.2011

Naša nekonečná zvedavosť môže viesť k vytvoreniam nových foriem záhuby
Čo s nami bude, vyhynieme?
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Zápas so smrteľnosťou nie je ľahký. Ako všetky živočíšne druhy, aj my jedného dňa vymrieme, alebo sa vyvinieme. Samozrejme z nášho pohľadu je to druhé výhodnejšie. Aké máme šance?

Našťastie, čas je na našej strane. Priemerný druh cicavca žije milión rokov pred tým ako sa vyvinie, alebo vymrie. Podľa tejto štatistiky bude druh Homo sapiens existovať ďalších 800 000 rokov. My však nie sme hocaký druh cicavca.

Je pravdepodobné, že sme pravidlá hry zmenili tak razantne, že normálne pravidlá sa na nás nevzťahujú.

Pre evolúciu sú dôležité dva prvky, a to variácia a selekcia. Kľúčová vec pre variáciu je genetická mutácia a od tej sme sa určite neoslobodili. "Dokonca pravdepodobne zvyšujeme mieru mutačných zmien," tvrdí Christopher Wiils z Kalifornskej univerzity v San Diegu, pričom dodáva, že náš svet sa hemží mutagénmi vyrobenými ľuďmi.

Pravdepodobne sme zmenili pravidlá prirodzeného výberu. Vo všeobecnosti, jedinci, ktorí sa lepšie adaptujú prostrediu majú vyššiu pravdepodobnosť prežitia a prenosu svojich génov. Vzťahuje sa toto aj na ľudí, ktorí pomocou modernej medicíny a technológie zvýšili svoju schopnosť prežiť?

Zdá sa, že áno. Pokrok v analýze genómu ukazuje, že prirodzený výber hrá stále svoju rolu. Jedna štúdia zistila, že behom posledných 50 000 rokov sa stalo bežnými 1800 variácií génov. Iná ukazuje, že výber sa časom dokonca zrýchľuje, možno preto, že kolonizáciou sveta a vytváraním komplexných kultúr sme sa odhalili novým vplyvom výberu. "Neexistuje dôvod prečo si myslieť, že ľudia sa prestanú vyvíjať," tvrdí Stephen Stearns z Yalskej univerzity, ktorého výskum ukazuje, že v modernej populácií bude dochádzať k evolúcií, "jedinou otázkou zostáva, akým spôsobom sa budeme vyvíjať."
 
Je možné, že bez dostatočného vplyvu rôznych síl sa budeme vyvíjať relatívne bezcieľne, napriek tomu tento kumulatívny efekt bude dostatočne dôležitý. Paleoantropológ Chris Stringer z Národného múzea histórie z Londýna tvrdí, že v budúcnosti vzdialenej stovky rokov naši potomkovia prejdu takými genetickými a fyziologickými zmenami, že by sa nemohli rozmnožovať so súčasnými ľuďmi, čo znamená, že budú úplne iný druh.

Dramatické udalosti môžu veci ešte urýchliť. "Pandémia môže rýchlo preriediť ľudskú populáciu o viac ako 90%," tvrdí filozof Dan Dennett. Tí, ktorí prežijú, najsilnejší jedinci, vytvoria novú rasu. Extrémne klimatické zmeny by mali ten istý efekt. „V prípade technologického pokroku a opustenia planéty Zeme bude špecifikácia nevyhnutná,“ tvrdí Wills. Pokrok v reproduktívnej technológii nám môže pomôcť usmerniť vývoj evolúcie tým, že si vyberieme charakteristiky, po ktorých najviac túžime.

Dokonca by sme sa mohli stať super-ľuďmi, pretože pokrok v počítačoch, robotike, biotechnológií a nanotechnológii nám môže umožniť prebudovanie a rozšírenie nášho tela a mozgu.

Ďalšia možnosť je, že vyhynieme

V divočine nastáva k výhynu kvôli mnohým dôvodom, ako konkurencia s inými druhmi, predácia, alebo strata genetickej diverzity. Keďže naša populácia je tak obrovská a dominantná, žiadny z týchto dôvodov sa na nás nevzťahuje.

No to, čo sme spravili s mnohými živočíšnymi druhmi môžme ľahko spraviť aj sebe. Taktiež nemáme kontrolu nad fenoménmi, ktoré spôsobili vyhynutie živočíšnych druhov v minulosti ako asteroidy, supervulkány. Aj keď budúcnosť predpovedať nedokážeme, naša nekonečná zvedavosť môže viesť k vytvoreniam nových foriem záhuby.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Leto so sebou prináša niekedy aj nepríjemnosti, akými môže byť prehriatie organizmu, kolapsy... Ako sa im vyhnúť? Prinášame hlavné rady, na čo by ste mali myslieť počas leta.
pred 7 rokmi
Britská trojica KOSHEEN pripravila nový album. Platňa Independence vychádza 21.9.2012.
pred 5 rokmi
Ak by britský herec dostal ponuku na stvárnenie známeho agenta Jej Veličenstva, určite by ju neodmietol.
pred 7 rokmi
Podľa jeho vlastných slov je však napokon dobré, že sa réžie snímky namiesto neho ujal iný slávny režisér Steven Spielberg.
pred 8 rokmi
Nahé scény v snímke Shame (2011) neboli pre írskeho herca Michaela Fassbendera jednoduché.
pred 8 rokmi
Česko-slovenská štvorica svojim fanúšikom servírujú prvé ochutnávku svojej kreativity v podobe videoklipu k singlu By You.
pred 5 rokmi
Hudobník a skladateľ Eugen Botoš žije v tomto období svoj najväčší sen. V Spojených štátoch nahráva jeho pieseň legenda americkej soulovej hudby Dionne Warwick.
pred 9 rokmi
S ľahkým komediálnym nadhľadom sledujeme príbeh slušného, dobrého, ale do dnešného života...