Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 27. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Čo s nami bude, vyhynieme?

Zdroj: NewScientist, redaktor: dom, pridané: 10.09.2011

Naša nekonečná zvedavosť môže viesť k vytvoreniam nových foriem záhuby
Čo s nami bude, vyhynieme?
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Zápas so smrteľnosťou nie je ľahký. Ako všetky živočíšne druhy, aj my jedného dňa vymrieme, alebo sa vyvinieme. Samozrejme z nášho pohľadu je to druhé výhodnejšie. Aké máme šance?

Našťastie, čas je na našej strane. Priemerný druh cicavca žije milión rokov pred tým ako sa vyvinie, alebo vymrie. Podľa tejto štatistiky bude druh Homo sapiens existovať ďalších 800 000 rokov. My však nie sme hocaký druh cicavca.

Je pravdepodobné, že sme pravidlá hry zmenili tak razantne, že normálne pravidlá sa na nás nevzťahujú.

Pre evolúciu sú dôležité dva prvky, a to variácia a selekcia. Kľúčová vec pre variáciu je genetická mutácia a od tej sme sa určite neoslobodili. "Dokonca pravdepodobne zvyšujeme mieru mutačných zmien," tvrdí Christopher Wiils z Kalifornskej univerzity v San Diegu, pričom dodáva, že náš svet sa hemží mutagénmi vyrobenými ľuďmi.

Pravdepodobne sme zmenili pravidlá prirodzeného výberu. Vo všeobecnosti, jedinci, ktorí sa lepšie adaptujú prostrediu majú vyššiu pravdepodobnosť prežitia a prenosu svojich génov. Vzťahuje sa toto aj na ľudí, ktorí pomocou modernej medicíny a technológie zvýšili svoju schopnosť prežiť?

Zdá sa, že áno. Pokrok v analýze genómu ukazuje, že prirodzený výber hrá stále svoju rolu. Jedna štúdia zistila, že behom posledných 50 000 rokov sa stalo bežnými 1800 variácií génov. Iná ukazuje, že výber sa časom dokonca zrýchľuje, možno preto, že kolonizáciou sveta a vytváraním komplexných kultúr sme sa odhalili novým vplyvom výberu. "Neexistuje dôvod prečo si myslieť, že ľudia sa prestanú vyvíjať," tvrdí Stephen Stearns z Yalskej univerzity, ktorého výskum ukazuje, že v modernej populácií bude dochádzať k evolúcií, "jedinou otázkou zostáva, akým spôsobom sa budeme vyvíjať."
 
Je možné, že bez dostatočného vplyvu rôznych síl sa budeme vyvíjať relatívne bezcieľne, napriek tomu tento kumulatívny efekt bude dostatočne dôležitý. Paleoantropológ Chris Stringer z Národného múzea histórie z Londýna tvrdí, že v budúcnosti vzdialenej stovky rokov naši potomkovia prejdu takými genetickými a fyziologickými zmenami, že by sa nemohli rozmnožovať so súčasnými ľuďmi, čo znamená, že budú úplne iný druh.

Dramatické udalosti môžu veci ešte urýchliť. "Pandémia môže rýchlo preriediť ľudskú populáciu o viac ako 90%," tvrdí filozof Dan Dennett. Tí, ktorí prežijú, najsilnejší jedinci, vytvoria novú rasu. Extrémne klimatické zmeny by mali ten istý efekt. „V prípade technologického pokroku a opustenia planéty Zeme bude špecifikácia nevyhnutná,“ tvrdí Wills. Pokrok v reproduktívnej technológii nám môže pomôcť usmerniť vývoj evolúcie tým, že si vyberieme charakteristiky, po ktorých najviac túžime.

Dokonca by sme sa mohli stať super-ľuďmi, pretože pokrok v počítačoch, robotike, biotechnológií a nanotechnológii nám môže umožniť prebudovanie a rozšírenie nášho tela a mozgu.

Ďalšia možnosť je, že vyhynieme

V divočine nastáva k výhynu kvôli mnohým dôvodom, ako konkurencia s inými druhmi, predácia, alebo strata genetickej diverzity. Keďže naša populácia je tak obrovská a dominantná, žiadny z týchto dôvodov sa na nás nevzťahuje.

No to, čo sme spravili s mnohými živočíšnymi druhmi môžme ľahko spraviť aj sebe. Taktiež nemáme kontrolu nad fenoménmi, ktoré spôsobili vyhynutie živočíšnych druhov v minulosti ako asteroidy, supervulkány. Aj keď budúcnosť predpovedať nedokážeme, naša nekonečná zvedavosť môže viesť k vytvoreniam nových foriem záhuby.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Bývalá členka dievčenskej skupiny Spice Girls sa s rodinou presťahovala z USA naspäť do rodnej Veľkej Británie minulý rok.
pred 9 rokmi
Na dĺžku meria 3 540 mm, ponúka miesto pre štyri osoby a je pritom mimoriadne úsporný a nesmierne sympaticky – to je Volkswagen up!
pred 10 rokmi
Trápia vás vyrážky a rôzne nedostatky pleti?
pred 7 rokmi
Je tu nový príbeh z kabelky Striptíz duší od Adriany Macháčovej. Rozprávanie o niekoľkých ženách, ktoré sú napohľad každá iná, no predsa majú čosi spoločné – osud si s nimi zahrá nevšednú hru.
pred 9 rokmi
Herec si ocenenie prevezme na záverečnom ceremoniáli Zlín Film Festivalu.
pred 15 rokmi
Beh v žiadnom prípade, nepozostáva, ako si to mnohí myslia, z monotónneho pohybu, ktorý sa opakuje zo dňa na deň na jednej a tej istej trati a ktorý svojou...
pred 8 rokmi
Jeden z najstarších slovenských hudobných festivalov opäť dokázal spojiť mladšie i staršie ročníky na jednom mieste, aby potvrdil, že je festivalom pre všetky generácie.
pred 5 rokmi
Už dnes v noci priletí do slovenskej metropoly legenda pop music Tom Jones.