Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 02. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Čo je to inteligencia?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: psycho, pridané: 07.08.2011

Inteligencia je definovaná W. Sternom ako schopnosť učiť sa zo skúsenosti, prispôsobiť sa, riešiť nové problémy, používať symboly, myslieť, usudzovať, hodnotiť a orientovať sa v nových situáciách.
Čo je to inteligencia?
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Podľa psychologického slovníka /Hartl, Hartlová, 2004/ je inteligencia definovaná W. Sternom ako schopnosť učiť sa zo skúsenosti, prispôsobiť sa, riešiť nové problémy, používať symboly, myslieť, usudzovať, hodnotiť a orientovať sa v nových situáciách na základe určovania podstatných súvislostí a vzťahov.

R. Sternberg rozoznáva tri druhy, zložky inteligencie:

- prvá je založená na schopnosti plánovať úlohy a riešiť problémy,
- druhá vypovedá o schopnosti využívať vlastné skúsenosti tak, aby známe problémy človek riešil rutinne a tak si uvoľnil kapacitu na tvorivé riešenie nových problémov,
- tretiu označuje ako praktickú inteligenciu, zdravý rozum založený na znalostiach, ktoré sa človek nenaučí v škole, ale sú dôležité pre život.

Podľa jednej z ďalších teórii sa inteligencia delí na dve zložky. Jedna je fluidná inteligencia, ktorá je vrodená a nepodlieha vplyvu prostredia a vzdelávania, vrcholí okolo 25. roku života, ustáli sa a potom postupne klesá. A druhá kryštalická inteligencia je naopak ovplyvnená vzdelávaním rôzneho typu, vplýva na ňu prostredie a pretrváva až do neskorého veku. Práve preto by sme sa mali snažiť obklopiť sa podnetmi, ktoré môžu inteligenciu rozširovať. Môžeme si cibriť určité schopnosti rôznymi kvízmi, krížovkami alebo len tvorivým myslením pri riešení klasických problémov.

Rôznych teórií rozdelenia inteligencie by sme naši veľa, rovnako ako jej definícií. Inteligencia je pojem, ktorý si vysvetľujú mnohí rôzne a nie je dostatočne ustálený ani vo vedeckej sfére. Práve preto nás priťahuje. Svojou nejednoznačnosťou. V tomto smere však bolo uskutočnených viacero výskumov a vedci sa zhodli v niektorých smeroch. Sú napr. ustálené stupne inteligencie:

IQ 20 a menej – idiocia
IQ 20-49 imbecilita
IQ 50-69 debilita
IQ 70-79 subnorma – hraničné pásmo
IQ 80-89 podpriemerná inteligencia
IQ 90-109 priemerná inteligencia
IQ 110-119 nadpriemerná inteligencia
IQ 120 – vysoko nadpriemerná inteligencia

Rozptyl jednotlivých stupňov inteligencie v populácii (t.j. v istom vekovom ročníku) je zastúpený podľa tzv. Gaussovej krivky, asi 50% populácie má priemernú inteligenciu. Inteligenčný kvocient, ktorým sa meria stupeň úloh, sa prepočíta na tzv. mentálny vek - MV (vek zistený testom). FV je fyzický vek diagnostikovaného. Inteligenčný kvocient sa prepočítava podľa vzorca:

FV x 100 = IQ / MV

Inteligencia závisí od mnohých faktorov, o ktorých si povieme niečo viac. Ovplyvňuje ju napr. socioekonomický status /SES/, ktorý sa obvykle zisťuje podľa zamestnania rodičov. Podľa výsledkov výskumu, ktorý bol v tomto smere realizovaný, majú rodičia s vyšším socioekonomickým statusom vyššie IQ. Rovnako na tom boli aj ich deti, ale výskumom sa neobjasnili príčiny tohto fenoménu. Existujú len dohady, medzi ktoré patrí, že deti s nižším SES nemajú toľko hračiek a kníh, ktoré by podnecovali rozvoj intelektu. Je predpoklad, že majú menej priestoru na učenie a sú vychovávané s menšími ambíciami. Týchto dôvodov však môže byť oveľa viac.

Rozdiely sa výskumami objavili aj medzi pohlaviami. Nie však vo výške IQ, ale skôr v konkrétnych oblastiach. Objavovali sa rozdiely najmä v čítaní a v matematike. Dievčatá sú podľa daného výskumu lepšie v komunikačných schopnostiach a chlapci v mechanickom usudzovaní, tieto rozdiely sa však vekom stierali. Tieto rozdiely sa však nevyskytovali vo všetkých kultúrach, a preto môžu podliehať práve ich vplyvu.
 
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 15 rokmi
V tomto roku oslávi rocková babička s najkrajšími nohami na svete neuveriteľné 65. narodeniny. Vzhľadom k tomu, že stále vyzerá o dvadsaťpäť rokov mladšie, je to asi jediná žena v oblasti šoubiznisu, ktorá netají svoj vek a je i v tejto otázke priama
pred 10 rokmi
Podprsenku nosíme všetky.
pred 6 rokmi
Značka Opel je životaschopnou súčasťou spoločnosti General Motors (GM). V pondelok to vyhlásila nová šéfka GM Mary Barraová.
pred 8 rokmi
Štvrtkový večer bol sklamaním pre barbadoskú speváčku Rihannu, ktorá z 11 nominácií dokázala premeniť na sošku iba jednu.
pred 8 rokmi
Film Môj život s Marilyn Monroe ponúka neobvykle intímny pohľad na hollywoodsku ikonu a jej spontánne emotívny vzťah s mladým mužom, ktorý jej rozumel viac než ktokoľvek iný.
pred 6 rokmi
Keby nebolo nahrávky The Marshall Mathers z roku 2000, zrejme by nebolo Eminema. Určite nie v tak komerčnom ponímaní, ako ho poznáme dnes.
pred 8 rokmi
V rozhovore pre časopis Instinkt líder skupiny Elán tiež povedal, že neznáša kapitalizmus.
pred 8 rokmi
Bude vhodným ukončením trojdielnej opery o zmätku, zúfalstve a zlých rozhodnutiach,uviedol vo vyhlásení režisér Tod Phillips.