Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 05. apríla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Bozkávanie ako inštinkt

Zdroj: © Server.sk, redaktor: kiara, pridané: 08.10.2011

Bozkávanie je viac ako dôverné gesto medzi oboma partnermi.
Bozkávanie ako inštinkt
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

Bozkávanie je viac ako dôverné gesto medzi oboma partnermi. Je to výraz sympatie , náklonnosti a vo väčšine prípadov aj lásky. Fyzický kontakt predpovedá úspech budúceho spoločného vzťahu. Bozkávanie je pravdaže predovšetkým intuitívna záležitosť a ťažko sa dá naučiť podľa teoretického výkladu alebo prečítaním manuálnych príručiek. Táto príjemná činnosť nás zdá sa sprevádza od ranného detstva.

Štúdia publikovaná v roku 2007 psychologickým tímom Gordona Gallupa dokázala, že bozkávanie je spôsob, akým si pomocou zmyslov vymieňame doležité informácie o tom, či dotyčná osoba oproti nám je naozaj naším správnym partnerom. Táto vlastnosť sa nazýva aj biologická intuícia.

Pri bozkávaní sa aktivuje päť z dvanástich hlavových párov nervov, ktoré človek má.

Z pier, jazyka a nosa sa vysielajú informácie do mozgu, ktorý celý proces spracúvava. Bozkávanie zároveň uvádza do činnosti 34 svalov a z tela sa zároveň uvoľňuje oxytocín- hormón lásky a dôvery. Je vedecky dokázané, že pri bozkávaní sa jeho hladina rapídne zvyšuje. Donedávna sa vedci domnievali, že feromóny podporujúce flirtovanie a párenie u živočíšnych druhov nie je človek schopný čuchom zachytiť. V roku 2003 bola však doložená štúdia, že v našej reprodukčnej biológii hrajú feromóny významnú rolu, pretože človek ich vníma prostredníctvom receptorov v sliznici čuchového aparátu. A práve tá má veľký vplyv na to, ako vnímame príslušníkov opačného pohlavia. Ženy tak rozpoznajú genetický potenciál muža a muži nadôvažok podvedome vycítia ženskú plodnosť.
 
Najmenej 90% svetovej populácie prináleží kultúre, v ktorej sa ľudia bozkávajú. Bozkávaniu sa učíme a predsa v niektorých kultúrach je častejšie. Napriek tomu ho môžeme považovať za činnosť inštinktívnu. Sigmund Freud tvrdil, že spôsob kojenia predchádza bozkávanie, pretože sanie materského mlieka aktivuje rovnaké svaly, ktoré využívame pri bozkávaní.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Bratislava sa stala súčasťou tohtoročného turné írskeho pesničkára a speváka Glena Hansarda. Svoj sólový album predstaví 18. augusta v Ateliéri Babylon.
pred 7 rokmi
Fanúšikovia kapely si budú môcť v elektronickej podobe stiahnuť všetkých 16 štúdiových albumov vrátane nahrávok Highway to Hell (1979) a Back in Black (1980).
pred 7 rokmi
Vlani zaznamenal Národný register tuberkulózy 345 prípadov tuberkulózy, čo predstavuje výskyt 6,35 ochorení na 100 000 obyvateľov
pred 8 rokmi
Film Conrol je zásadný debut režiséra Antona Corbina – svetoznámeho fotografa a vyhľadávaného tvorcu prestížnych hudobných videoklipov.
pred 12 rokmi
Človek, ako každý organizmus, musí okrem živých látok príjmať aj vodu, ktorá je pre život bezpodmienečne potrebná – bez vody život nie je možný.
pred 4 rokmi
Populárna hudba, klasika i hovorené slovo sú v ponuke legendárneho českého vydavateľa.
pred 7 rokmi
Publikácia Daniela Heviera je unikátna nielen preto, že ide o prvú knihu s tematikou hemofílie, ale aj preto, že ju tvoril priamo s deťmi postihnutými touto chorobou.
pred 9 rokmi
Trojdňový festival hudby, umenia a kultúry odštartuje na nábreží Dunajského kanála vo Viedni v piatok, 3. júna.