Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Atómová vojna by zastavila otepľovanie

Zdroj: Yahoo, redaktor: neuvedený, pridané: 09.03.2011

Aké následky by mala menšia atómová vojna na prostredie a globálnu klímu?
Atómová vojna by zastavila otepľovanie
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Počítačový model ukázal, aké následky by mala menšia atómová vojna na prostredie a globálnu klímu. Ak by 100 nukleárnych bômb o veľkosti tých zhodených na Hirošimu, pričom každá má takú silu, ako a 15 000 ton TNT, bolo použitých vo vojne medzi dvoma rozvojovými krajinami, ako napr. India a Pakistan, do hornej časti troposféry (najnižšia časť atmosféry) by uniklo asi 5 miliónov metrických ton uhlíka. Táto vrstva by pohltila slnečné svetlo, pričom by stúpla do výšky, v ktorej zbaviť sa jej by bol veľký problém.

Ako bočný efekt tohto plášťa by sa Zem ochladila. „Viedlo by to k zmene klímy,“ povedal fyzik pracujúci v NASA, Luke Oman. Jeho model ukazuje, že počas dvoch až troch rokov po tejto atómovej vojne by priemerná teplota na Zemi klesla o minimálne 1,25 ° C a asi o 3-4 °C v trópoch, Európe, Ázii a Aljaške.

Avšak toto zvrátenie globálneho otepľovania by nebolo prospešné. „Výsledky ukazujú, že poľnohospodárstvo by mohlo byť vážne ovplyvnené, a to najmä v oblastiach, ktoré sú náchylné na neskorú jeseň a skoré mrazy,“ povedal Oman, ktorý ako príklad uviedol neúrodu a hladomor v Indonézií v roku 1815, ktorý bol spôsobený výbuchom sopky Mount Tambora.

Okrem toho model ukazuje, že zrážky klesnú o 10% v priebehu 1-4 rokov a taktiež sa stenší ozónová vrstva, čo spôsobí prienik nebezpečného ultrafialového žiarenia. Tieto výsledky potvrdzujú predpovede vedcov na Univerzite v Colorade.

Sto to jadrových bômb o veľkosti hirošimských tvoria asi 0,03% celosvetového arzenálu jadrových zbraní.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
Aké následky by mala menšia atómová vojna na prostredie a globálnu klímu? Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/veda/atomova-vojna-by-zastavila-oteplovanie/

Skutočný dôvod prečo Amerika použila atomovú bombu na civilisty. http://svobodnenoviny.eu/skutecny-duvod-proc-amerika-pouzila-atomovou-bombu-na-civilisty-nebylo-to-k-ukonceni-valky/

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Je známy len podľa posledných dvoch čísel čiarového kódu, ktorý má vytetovaný vzadu na krku.
pred 8 rokmi
Snímka s názvom The Love We Make je dokumentom o McCartneyho osobnej ceste po zničenom New Yorku v roku 2001.
pred 6 rokmi
Mladá pop-rocková kapela Grow v týchto dňoch predstavuje svoj debutový singel s príznačným názvom – Blbou náhodou.
pred 4 rokmi
V tomto pokračovaní animovanej rodinnej komédie Šmolkovia, ktorá sa opäť stala trhákom, vytvorí zlý čarodejník Gargamel skupinu zlomyseľných tvorov „darebákov“ podobných Šmolkom, aby získal všemocnú, magickú šmolkovskú esenciu
pred 8 rokmi
Kapela Flogging Molly vydala tento rok veľmi vydarený album Speed Of Darkness. Je oveľa temnejší ako tie predošlé. Prečo? Lebo sú temné časy a okolo sa dejú rôzne veci.
pred 5 rokmi
Život je jednoduchý, ak sa máme o koho oprieť, ale ťažký, keď sa nám osud začne škeriť do tváre – zamýšľa sa Alexandra. Po smrti babičky, ktorá sa o ňu starala, príde o všetko.
pred 6 rokmi
Tvorcovia nás berú do prostredia, ktoré ešte nie je tak strašne opozerané a aj samotný únos sám o sebe prináša niekoľko nečakaných zvratov, vďaka ktorým sa divák pristihne pri tom, že dýcha vzrušenejšie, ako pri sledovaní iných filmov.
pred 7 rokmi
Polícia robí ďalšie procesné úkony, teda najmä výsluchy svedkov a poškodených sobotňajšej tragickej nehody na automobilových pretekoch Podjavorinský okruh v Novom Meste nad Váhom.