Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Atómová vojna by zastavila otepľovanie

Zdroj: Yahoo, redaktor: neuvedený, pridané: 09.03.2011

Aké následky by mala menšia atómová vojna na prostredie a globálnu klímu?
Atómová vojna by zastavila otepľovanie
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Počítačový model ukázal, aké následky by mala menšia atómová vojna na prostredie a globálnu klímu. Ak by 100 nukleárnych bômb o veľkosti tých zhodených na Hirošimu, pričom každá má takú silu, ako a 15 000 ton TNT, bolo použitých vo vojne medzi dvoma rozvojovými krajinami, ako napr. India a Pakistan, do hornej časti troposféry (najnižšia časť atmosféry) by uniklo asi 5 miliónov metrických ton uhlíka. Táto vrstva by pohltila slnečné svetlo, pričom by stúpla do výšky, v ktorej zbaviť sa jej by bol veľký problém.

Ako bočný efekt tohto plášťa by sa Zem ochladila. „Viedlo by to k zmene klímy,“ povedal fyzik pracujúci v NASA, Luke Oman. Jeho model ukazuje, že počas dvoch až troch rokov po tejto atómovej vojne by priemerná teplota na Zemi klesla o minimálne 1,25 ° C a asi o 3-4 °C v trópoch, Európe, Ázii a Aljaške.

Avšak toto zvrátenie globálneho otepľovania by nebolo prospešné. „Výsledky ukazujú, že poľnohospodárstvo by mohlo byť vážne ovplyvnené, a to najmä v oblastiach, ktoré sú náchylné na neskorú jeseň a skoré mrazy,“ povedal Oman, ktorý ako príklad uviedol neúrodu a hladomor v Indonézií v roku 1815, ktorý bol spôsobený výbuchom sopky Mount Tambora.

Okrem toho model ukazuje, že zrážky klesnú o 10% v priebehu 1-4 rokov a taktiež sa stenší ozónová vrstva, čo spôsobí prienik nebezpečného ultrafialového žiarenia. Tieto výsledky potvrdzujú predpovede vedcov na Univerzite v Colorade.

Sto to jadrových bômb o veľkosti hirošimských tvoria asi 0,03% celosvetového arzenálu jadrových zbraní.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
Aké následky by mala menšia atómová vojna na prostredie a globálnu klímu? Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/veda/atomova-vojna-by-zastavila-oteplovanie/

Skutočný dôvod prečo Amerika použila atomovú bombu na civilisty. http://svobodnenoviny.eu/skutecny-duvod-proc-amerika-pouzila-atomovou-bombu-na-civilisty-nebylo-to-k-ukonceni-valky/

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Celovečerný debut podáva svedectvo o tom, čo sa stalo vôbec prvým obetiam policajného násilia, krutosti a svojvoľného zadržiavania aktivistov, protestujúcich počas 27. konferencie Skupiny G8 v Janove v roku 2001.
pred 5 rokmi
HARIBO pripravila jedinečnú súťaž o tablety od firmy Lenovo.
pred 8 rokmi
Po trojročnej prestávke sa Jamie Foxx, fenomenálny herec a veľmi dobrý spevák (raper) vracia so svojim štvrtým radovým albumom...
pred 7 rokmi
Prírodné prostriedky vedia prebudiť organizmus a prinavrátiť mu stratenú silu. Vyskúšajte 100% oleje, ktoré dokážu vyhladiť vrásky, jazvy či zmieriť alergie.
pred 8 rokmi
Veľtrh modelárstva štartuje dnes, 26. októbra vo Viedni. Do veľtržného centra Messe Wien zavíta 130 vystavovateľov a 30 modelárskych klubov z domáceho Rakúska a zahraničia.
pred 7 rokmi
Do Bratislavy prišiel na pozvanie Slovenskej asociácie motoristického športu, ktorá je členom medzinárodných motoristických organizácií (FIA, CIK/FIA) a je nimi uznaná za jedinú športovú autoritu.
pred 14 rokmi
Exkluzívna japonská značka Subaru už dávno prekročila hranice svojho rodiska a stala sa snom mnohých motoristov. Za tento sen hovoria fantastické jazdné vlastnosti, pohon všetkých štyroch kolies a úžasná história v rally.
pred 4 rokmi
Úspešný víkend pre Audi zákaznícke tímy v Austrálii a Taliansku: V Audi R8 LMS ultra, získali víťazstvo a aj ďalšie dva stupne víťazov.