Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 28. januára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Ako vytvoriť časopriestor

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 09.02.2011

Môže byť spôsob akým sa správa vesmír napodobnený v laboratóriu?
Ako vytvoriť časopriestor
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

Fyzik Igor Smolyaninov z marylandskej univerzity v College Parku našiel spôsob akým vytvoriť laboratórnu verziu "kvantovej peny", ktorá podľa niektorých teórií kvantovej gravitácie tvorí časopriestor. Podľa týchto teórií sa časopriestor môže javiť ako hladký a zakrivený, no pri priblížení zistíme že ho tvoria malé čierne diery, pričom každá z nich je široká asi 10-35 metra.

Pri určitých teplotách sa určité tekutiny môžu zmiešať a vytvoriť novú zmes pozostávajúcu z blokov. Keď svetlo putuje v rôznej rýchlosti skrz túto tekutinu, láme sa alebo ohýba na hranici týchto blokov a zmes sa stáva nepriehľadnou.

Ponorením kovových vlákien do takejto tekutiny sú rozdiely v rýchlosti ešte výraznejšie. Smolyninov vypočítal, že rozdiely by mohli byť také veľké, že svetlo by sa opakovane odrážalo medzi blokmi, až by tam nakoniec uviazlo, podobne ako svetlo v čiernych dierach. Takéto čierne diery by boli dočasné ako tie v kvantovej pene..

Nie je jasné, čo by nám táto umelá pena mohla povedať o kvantovej gravitácií, avšak Smolyaninov tvrdí, že by nám mohla pomôcť uskutočniť významné objavy.

Materiály vyrábané manipulovaním ich vnútornej štruktúry a nie tej chemickej nazývame metamateriály. Doteraz boli použité na vytvorenie umelých čiernych dier, ktoré môžu byť užitočné pri úschove slnečnej energie, mohli by sa však využiť aj na zneviditeľnenie objektov
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Lupotherm, hrúbka 3 c, = 40 cm bežnej izolácie;...
Repasované turbá, kompresory, servá, brzdové st...

407.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 49 m2
466 440.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 603 m2
175 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 169.80 m2, novos...

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Uprostred socialistického koloritu dobovej Bratislavy sa v polovici 80. rokov minulého storočia odohráva klasický prázdninový príbeh o spletitých sídliskových vzťahoch vtedajších tínedžerov.
pred 6 rokmi
Nemecká powermetalová formácia vystúpi v druhý deň festivalu pred kapelou Team.
pred 7 rokmi
Posledný predvianočný týždeň vystúpi pred bratislavským publikom jeden z najtalentovanejších hudobných objavov za posledný rok u nás - mladá 17-ročná speváčka Celeste Buckingham.
pred 9 rokmi
Nový album šesťdesiatdva ročného Roberta Planta, legendárneho hlasu Led Zeppelin je síce pomenovaný podľa jeho prvej kapely zo šesťdesiatych rokov...
pred 8 rokmi
Najnovší model Smartu nesie označenie Sharpred.
pred 6 rokmi
Najviac nových obchodov vzniklo v segmente oblečenia, elektroniky a parfumov.
pred 3 rokmi
Presne 30 rokov od vydania debutového albumu legendy českého bluegrassu, skupiny Poutníci vychádza zásadná kompilácia s príznačným názvom Poutníci - Zlatá éra 1983 - 1991.
pred 7 rokmi
Vyhral SuperStar, bol nerozlučný so svojou kapelou Siempre a zrazu sa vydal na sólovú dráhu.Viac sa dozviete v rohovore s Lukášom Adamcom.