Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Zločin a biomechanika

Zdroj: © Server.sk, redaktor: ľub, pridané: 24.02.2014

Identifikácia podľa chôdze patrí do súdnej biomechaniky. Tento odbor okrem iného rieši aj príčiny pádov z výšky. Vyšetruje napríklad, či pri páde šlo vraždu alebo samovraždu a pod.
Zločin a biomechanika
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Kriminológia hľadá stále nové a nové cesty, ako spoľahlivo usvedčiť zločincov, ktorí sú čoraz vynaliezavejší. Spôsobov je už mnoho. Najspoľahlivejší je test DNA, potom to sú odtlačky prstov, grafológia, identikity a pod. V súčasnosti sa sem zaradila aj metóda podľa chôdze, tzv. Strausova metóda.

Je to vlastne ten istý princíp ako písmo. Chôdza zachytená priemyselnou kamerou sa graficky vyhodnotí a môže už pomocou jediného dvojkroku pomôcť identifikovať osobu. Dlhoročné výskumy ukázali, že každý človek má svoju unikátnu krivku chôdze, ktorá ho identifikuje.

V poslednej dobe sa tento odbor žiaľ musí často zaoberať aj častým úmrtím kojencov, ktoré je spôsobené trasením.

Na identifikáciu je treba zadať do počítača výšku podozrivého, čo sa dá vypočítať pomocou vzdialeností osoby od dverí, od pultu či prepážky. Od toho sa odpočítava vzrast páchateľa a ďalšie údaje. Ide o zložité matematické výpočty. Z pohybu tela na zázname sa vypreparujú krivky, ktoré pri chôdzi vytvárajú napríklad ramená alebo bedrá. Keď potom nechajú prejsť pred kamerou vytipovaného páchateľa a porovnajú chôdze, majú dôkaz buď o vine či nevine.

Samozrejme, nie je to úplne stopercentná metóda, tak ako všetky. Napríklad človek pod vplyvom alkoholu tak ako má zmenené písmo, tak má aj zmenenú chôdzu. Taktiež situáciu skomplikuje, ak páchateľ postupuje veľmi opatrne, napríklad v tme, inak našľapuje ako zvyčajne a podobne. Táto metóda má už aj úspechy. Už v dvoch prípadoch sa preukázalo, že vytipovaná osoba má úplne inú chôdza ako lupič zachytený na kamere.

Doba identifikácie nie je taká rýchla, ako sme zvyknutí v seriáloch CSI alebo NCIS. Priemerná doba pri tejto metóde je asi dva mesiace. Identifikácia sa robí ručne, nie pomocou softwaru. Táto metóda sa už rozšírila do celej Európy aj USA, najmä po r. 2001.

Identifikácia podľa chôdze patrí do súdnej biomechaniky. Tento odbor okrem iného rieši aj príčiny pádov z výšky. Vyšetruje napríklad, či pri páde šlo vraždu alebo samovraždu a pod. Než ľudské telo dopadne z výšky na zem, pri lete sa rôzne otáča a obracia. Veľmi záleží na tom, z akej výšky telo padá, či je to 10 alebo 50 metrov. O príčine veľa napovie vzdialenosť dopadu tela na zem od steny budovy, z ktorej padol. Najkľúčovejším údajom je výška, z ktorej telo dopadá. Dĺžka pádu je najpodstatnejší parameter pri určovaní vraždy alebo samovraždy. Všetky ostatné prepočty a parametre z nej vychádzajú.

V poslednej dobe sa tento odbor žiaľ musí často zaoberať aj častým úmrtím kojencov, ktoré je spôsobené trasením. Nie vždy ide o pokus dieťa utíšiť, podľa slov odborníka je nebezpečné akékoľvek trasenie či nadhadzovanie a vyhadzovanie dieťatka. Dieťatko má ťažkú hlavičku a slabé krčné svaly. Hlavička lieta zo strany na stranu a stačia dve sekundy, aby došlo k preťaženiu v hlave a krvácaniu do mozgu.

Na záver ešte niečo o profesorovi Jiřím Strausovi:

Je absolventom odboru matematika a telesná výchova na Fakulte telesnej výchovy a športu Karlovej univerzity, prorektor pre vedu a výskum na Policajnej akadémii, vedúci katedry kriminalistiky na Policajnej akadémii. Je to vyhľadávaný súdny znalec v odbore forenznej či súdnej biomechaniky.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Ak Michael Schumacher absolvuje dve kolá v nedeľňajších pretekoch VC USA, stane sa rekordérom v počte najazdených kilometrov v F1.
pred 8 rokmi
Tvrdia to predstavitelia odborov, spoločnosť prepúšťanie oficiálne nepotvrdila.
pred 8 rokmi
Vypredaný bratislavský koncert absolvuje v náhradnom termíne na tom istom mieste, teda v Teátro Wüstenrot na Trnavskom mýte, a to niekedy v apríli. Vstupenky na vystúpenie zostávajú v platnosti.
pred 10 rokmi
35 rokov od vzniku prvého Golfu GTI je pre wolfsburgskú automobilku Volkswagen príležitosť, aby uviedla na trh jubilejný model - Volkswagen Golf GTI Edition 35.
pred 9 rokmi
Kastingy sa uskutočnia v ôsmich slovenských a českých mestách.
pred 9 rokmi
To, čo sa zo začiatku javí ako jasný prípad s veľkým finančným výnosom, sa rýchlo obráti v desivý súboj dvoch majstrov manipulácie.
pred 8 rokmi
Je úplne jedno, či sa na Schindlerov zoznam pozerá prvý raz, alebo po niekoľký raz. Šokujúce, dramatické a famózne zároveň.
pred 11 rokmi
Pre optimálny športový výkon, najmä počas horúčavy, je dôležité pravidelne piť.