Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 09. augusta 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Žehlenie kedysi a dnes

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 25.09.2012

V časoch dávno minulých bolo žehlenie namáhavé, pretože žehlička vážila podstatne viac ako tá, ktorú poznáme dnes. Bola to náročná práca a vyžadovala si fyzickú zdatnosť a čas.
Žehlenie kedysi a dnes
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Žehličku dnes nájdeme asi v každej domácnosti. Patrí medzi bežné domáce spotrebiče a pomáha nám bez vynaloženej námahy vyžehliť rôzne druhy odevov. Počas žehlenia môžeme sledovať televíziu, prípadne sa popri tom venovať návšteve. V časoch dávno minulých bolo žehlenie namáhavé, pretože žehlička vážila podstatne viac ako tá, ktorú poznáme dnes. Bola to náročná práca a vyžadovala si fyzickú zdatnosť a čas.

V dnešnej dobe sa žehlí všeličo – vlasy, rôzne nažehlovacie fólie a samozrejme odevy. Mnohé domácnosti síce žehlenie vypúšťajú z bežných činností, ale sú odevy, ktoré sa bez žehličky nezaobídu. Napríklad košele si našu pozornosť priam pýtajú.

Studené a nahriate hladítka

Prvé žehličky boli studené, oblečenie hladili. Ide o prvé formy žehličiek zo starovekého Egyptu, vyrábané z kostí, dreva a ostatných prírodných materiálov. Odevy vyrovnali len čiastočne, na krátku chvíľu a tak postupne studené žehlenie nahradili prvé nahriate hladítka.

Prvé nahriate hladítka sa začali používať 200 rokov pred naším letopočtom v Číne. Predchodkyne žehličiek sa vyrábali z medi prípadne bronzu. Ich tvar pripomínal murársku lyžicu, spodná časť sa nahrievala horúcim pieskom, alebo uhlím. Žehličky sa zdobili rôznymi motívmi, maľovali na ne ornamenty.
žehlička
Starodávna žehlička s ornamentami.
zdroj: SXC/free

Egypťania používali na žehlenie rozpálené bronzové platne. V Kórei sa zasa látka položila na rovnú dosku pripomínajúcu maličký stolček a ženy, sediace po turecky, udierali po látke dvoma paličkami. Takýmto spôsobom látku vyrovnávali.
žehlenie v Kórei
Takto prebiehalo paličkové žehlenie kedysi v Kórei.
zdroj: Wikipedia

V Európe sa žehliť začalo približne v 15. storočí. Železo s držadlom sa nahrialo nad pecou a tento proces sa opakoval po celú dobu žehlenia. Nevýhodou bolo rýchle vychladnutie železa. Neskôr vznikli vložkové žehličky rôznych tvarov a vyrábali sa z mosadze. Tieto žehličky mali mnohé nevýhody – smrad a sadze.

Žehličky na lieh

Aby sa predišlo nevýhodám predošlých žehličiek, vznikli liehové. „Patentná liehová žehlička Brillant a Ideal patrí medzi najlepšie žehličky sveta, nerobí sadze a nezapácha a je spôsobilá pre všetky druhy prádla,“ takto znel reklamný slogan z roku 1895.

Ďalej sa vyrábali žehličky s horúcim jadrom – do dutej časti sa zasunulo horúce železo. Žehlička bola horúca dlhší čas a zároveň sa neznečisťovalo oblečenie. V 16. storočí sa začali rozvíjať žehličky podobné dnešným. Na ich výrobe sa podieľali kováči a vyrábali sa podobne ako podkovy pre kone. Nahrievali sa na otvorenom ohni a platne bolo treba poriadne očistiť. Žehličky vážili 8 kg a žehlenie si vyžadovalo fyzickú zdatnosť. Vtedy ženy ani netušili, že žehlenie prejde takým vývinovým procesom a vymyslí sa žehlička neporovnateľná s tou vtedajšou.
žehlička Flickr Cea.
Plynová žehlička.

Foto: Flickr / Cea.
zdroj: Flickr

Naše staré a prastaré mamy používali žehličky s vlastným zdrojom tepla – žeravé uhlie. Takáto žehlička bola horúca po celú dobu žehlenia, ale otvorený oheň predstavoval nebezpečenstvo v podobe popálenia. Vypadnutý uhlík poškodil oblečenie. Popol a dym obsahoval zdraviu škodlivé spaliny.

Mary Florence Pott – krok vpred vo svete žehličiek

Tradičné materiály sa nahrádzali modernejšími. Liatina predstavovala nové možnosti a začali sa objavovať prvé žehličky na benzín, plyn, lieh. V roku 1871 prišla Mary Florence Pott s nápadom, ktorý si dala aj patentovať. Železná nahrievacia žehlička s odnímateľným držadlom umožňovala žehliť komfortne a rýchlo. Ak platňa ochladla, stačilo prehodiť rúčku na druhú platňu. Jednoduché riešenie umožňovalo žehlenie aj na miestach bez elektrickej energie.

Plynové žehličky sa začali používať hlavne v mestách – domácnosti boli vybavené sporákmi s plynovou prípojkou na žehličku. Neboli však prospešné zdraviu, a preto sa používali len krátku dobu.

V roku 1882 Američan H. Seely vynašiel prvú elektrickú žehličku, ale jej rozvoj bol veľmi dlhý a zložitý. V predvojnovom a medzivojnovom období malo elektrinu len minimum domácností. Cestu si postupne razila od roku 1901, ale takéto žehličky boli nebezpečné. V roku 1926 vznikla v New Yorku prvá naparovacia žehlička, v roku 1938 ju Američan E. Schneyer vylepšil o termostat. Dnes je už žehlička s termostatom samozrejmosťou a práve Schneyerova žehlička dala základ aj tým dnešným.
H. Seely žehlička
Prvá elektrická žehlička od H. Seelyho - bol to komplikovaný vynález.
zdroj: Internet

Termostat mal za úlohu udržiavať zvolenú teplotu na rovnakej hodnote. Ďalším krokom bolo vymyslieť naparovanie. Žehličky postupne stratili aj na váhe a v roku 1883 predstavili na výstave vo Viedni žehličku, ktorá vážila menej ako tri kilogramy, od tej dnešnej sa už líšila len minimálne. Jej rozvojom začali vznikať moderné žehličky, ktoré používame dnes.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Trezory, sejfy, skrine na zbrane, poštové schrá...
Zaoberáme sa predajom parochní rôznych farieb a...

1 093 000.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 29 553 m2
122 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 65 m2
8 916.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 743 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 11 rokmi
Pokiaľ ide o prepravu viacerých osôb, prípadne osôb spolu s ich batožinou, svet automobilov má pripravených plno odpovedí.
pred 5 rokmi
Server.sk a Barracuda Movie pre Vás pripravili súťaž s filmom DIVOČINA. Príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami prichádza do slovenských kín už 5.marca.
pred 7 rokmi
Pred nemocnicou v Ružinove a Nemocnicou sv. Cyrila a Metoda v Petržalke je parkovanie spoplatnené od 2. decembra.
pred 9 rokmi
Cenu pre najhorší opis sexu vo fiktívnom literárnom diele tento rok získal americký spisovateľ David Guterson za scénu v románe Ed King, ktorý je akousi modernou verziou Kráľa Oidipusa.
pred 5 rokmi
Dá sa zlomené srdce vyliečiť? Autorka tohto bestsellera Agnes Martin-Lugand  vás zavedie do drsného, no čarokrásneho Írska, kde sa odohráva príbeh prirovnávaný k obľúbenému filmu Pod toskánskym slnkom.
pred 8 rokmi
Dôvodom je pokles predaja japonských áut na čínskom trhu pre územný spor medzi oboma krajinami. Predaj Toyoty v Číne v septembri medziročne klesol o približne 40 %.
pred 7 rokmi
Po piatich rokoch od kritikou oceňovaného albumu Safe Trip Home, ktorého sa predalo viac ako 3 milióny kusov, sa rodáčka z Londýna Dido vracia so svojím štvrtým štúdiovým albumom.
pred 9 rokmi
Jednoduchá zásada je: jedzme všetko na čo máme chuť, ale s mierou.