Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Žehlenie kedysi a dnes

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 25.09.2012

V časoch dávno minulých bolo žehlenie namáhavé, pretože žehlička vážila podstatne viac ako tá, ktorú poznáme dnes. Bola to náročná práca a vyžadovala si fyzickú zdatnosť a čas.
Žehlenie kedysi a dnes
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Žehličku dnes nájdeme asi v každej domácnosti. Patrí medzi bežné domáce spotrebiče a pomáha nám bez vynaloženej námahy vyžehliť rôzne druhy odevov. Počas žehlenia môžeme sledovať televíziu, prípadne sa popri tom venovať návšteve. V časoch dávno minulých bolo žehlenie namáhavé, pretože žehlička vážila podstatne viac ako tá, ktorú poznáme dnes. Bola to náročná práca a vyžadovala si fyzickú zdatnosť a čas.

V dnešnej dobe sa žehlí všeličo – vlasy, rôzne nažehlovacie fólie a samozrejme odevy. Mnohé domácnosti síce žehlenie vypúšťajú z bežných činností, ale sú odevy, ktoré sa bez žehličky nezaobídu. Napríklad košele si našu pozornosť priam pýtajú.

Studené a nahriate hladítka

Prvé žehličky boli studené, oblečenie hladili. Ide o prvé formy žehličiek zo starovekého Egyptu, vyrábané z kostí, dreva a ostatných prírodných materiálov. Odevy vyrovnali len čiastočne, na krátku chvíľu a tak postupne studené žehlenie nahradili prvé nahriate hladítka.

Prvé nahriate hladítka sa začali používať 200 rokov pred naším letopočtom v Číne. Predchodkyne žehličiek sa vyrábali z medi prípadne bronzu. Ich tvar pripomínal murársku lyžicu, spodná časť sa nahrievala horúcim pieskom, alebo uhlím. Žehličky sa zdobili rôznymi motívmi, maľovali na ne ornamenty.
žehlička
Starodávna žehlička s ornamentami.
zdroj: SXC/free

Egypťania používali na žehlenie rozpálené bronzové platne. V Kórei sa zasa látka položila na rovnú dosku pripomínajúcu maličký stolček a ženy, sediace po turecky, udierali po látke dvoma paličkami. Takýmto spôsobom látku vyrovnávali.
žehlenie v Kórei
Takto prebiehalo paličkové žehlenie kedysi v Kórei.
zdroj: Wikipedia

V Európe sa žehliť začalo približne v 15. storočí. Železo s držadlom sa nahrialo nad pecou a tento proces sa opakoval po celú dobu žehlenia. Nevýhodou bolo rýchle vychladnutie železa. Neskôr vznikli vložkové žehličky rôznych tvarov a vyrábali sa z mosadze. Tieto žehličky mali mnohé nevýhody – smrad a sadze.

Žehličky na lieh

Aby sa predišlo nevýhodám predošlých žehličiek, vznikli liehové. „Patentná liehová žehlička Brillant a Ideal patrí medzi najlepšie žehličky sveta, nerobí sadze a nezapácha a je spôsobilá pre všetky druhy prádla,“ takto znel reklamný slogan z roku 1895.

Ďalej sa vyrábali žehličky s horúcim jadrom – do dutej časti sa zasunulo horúce železo. Žehlička bola horúca dlhší čas a zároveň sa neznečisťovalo oblečenie. V 16. storočí sa začali rozvíjať žehličky podobné dnešným. Na ich výrobe sa podieľali kováči a vyrábali sa podobne ako podkovy pre kone. Nahrievali sa na otvorenom ohni a platne bolo treba poriadne očistiť. Žehličky vážili 8 kg a žehlenie si vyžadovalo fyzickú zdatnosť. Vtedy ženy ani netušili, že žehlenie prejde takým vývinovým procesom a vymyslí sa žehlička neporovnateľná s tou vtedajšou.
žehlička Flickr Cea.
Plynová žehlička.

Foto: Flickr / Cea.
zdroj: Flickr

Naše staré a prastaré mamy používali žehličky s vlastným zdrojom tepla – žeravé uhlie. Takáto žehlička bola horúca po celú dobu žehlenia, ale otvorený oheň predstavoval nebezpečenstvo v podobe popálenia. Vypadnutý uhlík poškodil oblečenie. Popol a dym obsahoval zdraviu škodlivé spaliny.

Mary Florence Pott – krok vpred vo svete žehličiek

Tradičné materiály sa nahrádzali modernejšími. Liatina predstavovala nové možnosti a začali sa objavovať prvé žehličky na benzín, plyn, lieh. V roku 1871 prišla Mary Florence Pott s nápadom, ktorý si dala aj patentovať. Železná nahrievacia žehlička s odnímateľným držadlom umožňovala žehliť komfortne a rýchlo. Ak platňa ochladla, stačilo prehodiť rúčku na druhú platňu. Jednoduché riešenie umožňovalo žehlenie aj na miestach bez elektrickej energie.

Plynové žehličky sa začali používať hlavne v mestách – domácnosti boli vybavené sporákmi s plynovou prípojkou na žehličku. Neboli však prospešné zdraviu, a preto sa používali len krátku dobu.

V roku 1882 Američan H. Seely vynašiel prvú elektrickú žehličku, ale jej rozvoj bol veľmi dlhý a zložitý. V predvojnovom a medzivojnovom období malo elektrinu len minimum domácností. Cestu si postupne razila od roku 1901, ale takéto žehličky boli nebezpečné. V roku 1926 vznikla v New Yorku prvá naparovacia žehlička, v roku 1938 ju Američan E. Schneyer vylepšil o termostat. Dnes je už žehlička s termostatom samozrejmosťou a práve Schneyerova žehlička dala základ aj tým dnešným.
H. Seely žehlička
Prvá elektrická žehlička od H. Seelyho - bol to komplikovaný vynález.
zdroj: Internet

Termostat mal za úlohu udržiavať zvolenú teplotu na rovnakej hodnote. Ďalším krokom bolo vymyslieť naparovanie. Žehličky postupne stratili aj na váhe a v roku 1883 predstavili na výstave vo Viedni žehličku, ktorá vážila menej ako tri kilogramy, od tej dnešnej sa už líšila len minimálne. Jej rozvojom začali vznikať moderné žehličky, ktoré používame dnes.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Po obrovskom úspechu jarného turné vyráža spevák Robo Opatovský koncertovať aj počas jesene! S unikátnym projektom OVERTIME navštívi fanúšikov v 5-tich mestách.
pred 4 rokmi
Rocková diva na koncerte 19. decembra v bratislavskej Aegon Aréne NTC odpáli najväčšie rockové pecky a možno predvedie aj svoje spirituálne schopnosti.
pred 7 rokmi
Nechajte sa inšpirovať a objavte dávno zabudnutú zeleninu aj vy. Možno vás zaujme svojou chuťou či výživovou hodnotou a rozhodnete sa zaradiť ju do svojho jedálnička.
pred 7 rokmi
Nissan 370Z Nismo je ukážkou toho, čo môže dokonalý Nissan radu Z ponúknuť.
pred 7 rokmi
Mestský dodávka cargo up! Ponúka vo svojich útrobách objem 1 400 litrov na prepravu.
pred 8 rokmi
Limitovaný model pri príležitosti 30. výročia modelu
pred 7 rokmi
Hoci v letnej uhorkovej sezóne vtrhol do našich kín celkom nenápadne, po jeho vzhliadnutí je zrejmé, že hravo zatieni väčšinu veľkofilmov, ktoré si to cez leto namierili do slovenských kín.
pred 8 rokmi
Pri príležitosti nedožitých 28. narodenín speváčky Amy Winehouse sa na internete objavila jej doteraz nezverejnená nahrávka.