Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 16. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Veterné elektrárne

Zdroj: © Server.sk, redaktor: ľub, pridané: 25.02.2012

V záchvate objavov technických vynálezov sme celkom zabudli, že príroda nám poskytuje mnoho zdrojov energie, jedným z nich sú aj veterné elektrárne.
Veterné elektrárne
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Keď sa nad tým zamyslíme, dnes sa už bez elektrickej energie ani nepohneme. Je potrebná všade: v práci, v domácnosti, pri zábave. Jej potreba stále stúpa a s tým stúpajú aj nároky na jej výrobu. Elektrická energia sa dá vyrobiť mnohými spôsobmi, máme jadrové elektrárne, vodné elektrárne, ale asi najekologickejšie sú veterné elektrárne.
Na krátkej animácii je vysvetlený princíp fungovania veterných turbín.

Veterné elektrárne získavajú elektrickú energiu zo vzduchu. Princíp je taký, že sa sila vetra oprie o vhodne nastavené krídla rotora turbíny a roztáča ich. Točivá sila sa z rotora prenáša cez prevodovku alebo priamo do elektrického generátora. V generátore sa vyrába jednosmerný alebo striedavý prúd. Najväčšie veterné turbíny dosahujú výkon 5000W.

V záchvate objavov technických vynálezov sme celkom zabudli, že príroda nám poskytuje mnoho zdrojov energie. Sila vetra je jednou z nich. Vietor sa ako pohon využíval už niekoľko tisíc rokov späť ako pohon plavidiel. Už starí Egypťania využívali vietor a plachty pred 5000 rokmi. Prvé vetrom poháňané vodné čerpadlo sa objavilo v r. 1854. Bolo zložené z ružíc, potiahnutých plachtou a dreveným chvostom, ktorý celé zariadenie natáčal v smere vetra. Bolo také úspešné, že v r. 1940 ich pracovalo už viac ako 6 miliónov. Veterné čerpadlá boli postupne vytlačené až nástupom nových energetických zdrojov – elektrickej energie, ropy a plynu.

V dnešnej dobe sa k využívaniu vetra opäť vraciame, najmä z ekologických dôvodov. Ako každé zariadenie, aj veterné elektrárne majú svoje výhody a nevýhody.

Výhody:

Obnoviteľný zdroj bez škodlivín, vyvinutá technológia, jednoduchá konštrukcia, využiteľnosť okolitej plochy priamo pri elektrárni na pestovanie či pasienky, využitie pustatín na ich umiestnenie, ich vzhľad nie je rušivý, pohľad na pole v vrtúľ je skôr zaujímavý.

Nevýhody:

Veľké počiatočné náklady, obmedzený energetický potenciál, zdroj energie potrebuje veľa jednotiek, geograficky závislý zdroj, hluk. Najmä hluk je problémom týchto zariadení. Vzniká ako dôsledok turbulencie vzduchu pri prechode listu rotora okolo stožiara, preto je sa tieto zariadenia smú umiestniť len v určitých vzdialenostiach od ľudských obydlí.
 
I keď veterné elektrárne nedokážu samostatne zásobovať elektrickou energiou všetky potrebné zariadenia a domácnosti, najmä preto, že ich využitie je závislé od sily a smeru vetra, ale ich pomoc je nezanedbateľná, najmä čo sa týka ekológie. Každý watt takto vyrobený je ušetrený inde, v inej elektrárni a pretože nikto z nás nie je prorokom, a nevieme, čo nás v budúcnosti čaká, je len dobre, ak hľadáme stále ďalšie možnosti výroby elektrickej energie, na ktorú sme už tak veľmi zvyknutí.

Že sa to dá, môžeme vidieť hneď za hranicami s Rakúskom. Tam nás privíta pole vrtúľ, a pohľad na ne je priam fascinujúci.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 11 rokmi
Tak toto už možno naozaj nazvať umením.
pred 6 rokmi
Píše sa rok 2028 a nadnárodný priemyselný konglomerát OmniCorp je jednotkou v rozvoji robotických technológii. Amerika vďaka ich superstrojom vyhráva vojny po celom svete, no nastal čas vyskúšať tieto technológie aj na domácej pôde.
pred 5 rokmi
BUDAPEŠŤ 7. júla
pred 6 rokmi
Modernej bylinkárke na začiatok postačia nasledujúce informácie a chuť podporovať zdravie z vlastnoručne vypestovaných zdrojov. Zvyšok je na trpezlivosti, starostlivosti a fantázii.
pred 7 rokmi
Dara celkom nečakane prišla so songom, ktorý má všetky atribúty letného hitu a pritom sa vôbec o to nesnaží nasilu. Tá pesnička jednoducho začne, vygraduje a keď končí, tak už všetci stoja v pozore a natriasajú sa.
pred 9 rokmi
Spoločnosti LG, Philips a Sharp sa dohodli na spoločnej platforme pre aplikácie určené pre chytré televízory.
pred 8 rokmi
Posledný júnový týždeň, 28. 6. – 1. 7., odštartuje v Žiline už piaty ročník medzinárodného festivalu animovaných filmov Fest Anča.
pred 10 rokmi
V čase, keď píšem recenziu na Wavin´ Flag, máme na futbalových majstrovstvách sveta za sebou zápas s Novým Zélandom.