Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. októbra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Veterná energia a zdravie

Zdroj: Internet, redaktor: neuvedený, pridané: 04.03.2011

V Kanade sa vytvorilo hnutie, ktorému sa nepáči život v blízkosti veterných elektrární.
Veterná energia a zdravie
Zdroj obrázku: SXC/free
 

V Kanade sa vytvorilo hnutie, ktorému sa nepáči život v blízkosti veterných elektrární. Podľa CNN sa členovia obávajú, že veterné farmy môžu mať neblahý účinok na zdravie ľudí.

Elektrárne využívajúce silu vetra sa zatiaľ najviac budujú v Ontariu. Tamojšia vláda túto politiku podporuje. Nielen kvôli zelenej a čistej energii, ale aj kvôli vytváraniu nových pracovných miest v tomto odvetví. John Wilkinson, minister životného prostredia, povedal, že hnutie vládu neodradí od toho, čo si pred voľbami zaumienili. To znamená „ukončiť závislosť našej generácie na špinavom uhlí.“

V susedných Spojených štátoch sa veterné elektrárne tešia veľkej podpore. Podľa viacerých štúdií až 80% obyvateľstva súhlasí s ich budovaním v blízkosti ich domovov. Naproti tomu však existuje skupina ľudí, ktorí sa sťažujú na hluk z turbín. Jeden respondent sa pre New York Times posťažoval: „Teraz sme väzňami zvukového odpadu.“

Nina Pierpont verí, že takáto forma čistej energie môže so sebou priniesť zdravotné problémy. Nervozita, zvracanie, tachykardia, či poruchy spánku môžu byť dôsledkom hluku a vibrácií z veterných turbín. Tie narúšajú vnútorný sluchový systém. Pierpont odporúča výstavbu veterných elektrární minimálne 2 kilometre od ľudských obydlí.

Každý spôsob získavania energie prináša svoje riziká.

Proti Pierpontovej správe stojí British Wind Energy Association. Tá sa opiera o vyjadrenia 94% oslovených respondentov, pre ktorých zvuk, resp. hluk z veterných fárm nie je problém. Asociácia dodáva, že „by sme sa mali prestať venovať tejto neproduktívnej a nevedeckej debate.“

Veterná energia sa dá považovať za jednu z jej najčistejších foriem. Minimálne pri porovnaní s uhlím, ropou alebo zemným plynom. Ľudia žijúci v blízkosti týchto zdrojov sa totiž musia vysporiadať s problémami ako znečistená pitná voda, zvýšený výskyt rakovinových ochorení, porúch dýchacích ciest a pod.

Uhoľné bane a zdravotné problémy s nimi súvisiace pripravujú americký rozpočet o 500 miliárd dolárov ročne. Tvrdí to vo svojej správe profesor z Harvardu, Dr. Paul Epstein. Čo sa týka ropy, stačí si len spomenúť na ropnú škvrnu z minulého roka v Mexickom zálive. Jej následky sa doteraz nedajú celkom presne predvídať.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Speváčka Mária Čírová má pred sebou rušný rok.
pred 7 rokmi
Po náročnom dvojmesačnom výkone sa pustil do ďalšieho projektu! Nakrúca klip na singel „Som tvoj“, ktorý naspieval so speváčkou Evou Mázikovou.
pred 9 rokmi
Rakúsky festival Donauinselfest ponúka zadarmo koncerty, kde sa okrem Europe predstavia napríklad aj Sonique, Die Happy, Roots Manuva, Delinquent Habits, Portugal. The Man, Shout Out Louds alebo Milow.
pred 5 rokmi
Vidieť taliansku rockerku Giannu Nannini v akcii je nezabudnuteľný zážitok.
pred 12 rokmi
Neberte to v zlom, jednoducho sa nám podarilo získať jedno Volvo za druhým a keďže aj strih videa nejakú chvíľku trvá...
pred 8 rokmi
Benedikt XVI. svoj prejav predniesol v nemocnici, ktorá je spájaná s jeho predchodcom Jánom Pavol II.
pred 9 rokmi
V bratislavskej mestskej časti Rusovce nakrúcali videoklip k skladbe Klid, mír a pokora, ktorý má režisérsky pod palcom Martin Hudák.
pred 11 rokmi
Princíp činnosti v krátkom rozsahu