Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. februára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vedci získali palivo zo špenátu

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 11.02.2011

Vedci sa už dlho snažia napodobniť spôsob, akým rastliny využívajú slnečnú energiu na rozloženie vody na kyslík a vodík...
Vedci získali palivo zo špenátu
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Vedci sa už dlho snažia napodobniť spôsob, akým rastliny využívajú slnečnú energiu na rozloženie vody na kyslík a vodík a následným využitím oxidu uhličitého na výrobu cukrov.

Tím vedený Hughom O´Neillom z Národného laboratória Oak Ridge v Tenessee skombinoval proteíny využívajúce slnečné svetlo so zložkou známou ako blokový kopolymér a platinový katalyzátor, čím vytvoril membránu produkujúcu vodík zo slnečného žiarenia.

Tento proteín vyňali zo špenátu a pridali k nemu roztok obsahujúci kopolyméry a sodík hexachloroplatinátový, ktorý sa pod vplyvom slnečného žiarenia a proteínu premení na platinu. Proteíny pôsobia s kopolymérmi, pričom vytvárajú vrstvy podobné tým na prirodzených fotosyntéznych membránach. Keď tím študoval tieto vrstvy, používal techniku v ktorej vystrelil neutrónový lúč na skúmanú vzorku a odrazená radiácia odhalila prvky nachádzajúce sa v rastline. Zistili, že membrány produkujú vodík, dokonca ho produkujú ešte 100 hodín po ožiarení.

Proteínové molekuly absorbujú slnečné žiarenie a uvoľňujú elektróny, pričom ich presúvajú do najbližších molekúl platiny. Platina potom protóny transformuje na plyn vodíku, ktorý sa dá použiť ako palivo.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
V záverečnej časti rozhovoru s Vladimírom Kočandrlem čítajte, či majú naši interpreti šancu preraziť „vonku“ a hlavne, ako je na tom v súčasnosti hudobný biznis...
pred 4 rokmi
Pohľad do súkromia najznámejšieho slovenského rapera, ktorý vyrastal na sídlisku a dnes je z neho fenomén: Rytmus.
pred 9 rokmi
Byť vegetariánom je rozhodnutie.
pred 7 rokmi
Festival ponúkne typický marocký bazár, koncerty a tradičnú africkú kuchyňu. Návštevníkov privíta veľký bazár s umeleckými predmetmi z Afriky, ukážky umeleckých remesiel, workshopy, ...
pred 6 rokmi
Dlhé roky bol katalóg Slovenskej filharmónie nedostupný a len nedávno sa konečne za veľkej pomoci dlhoročného člena orchestra Pavla Hrubého a riaditeľa SF Mariána Lapšanského podarilo jeho obsah znova sprístupniť pre milovníkov klasickej hudby.
pred 5 rokmi
Až viac ako 2,1 miliardy obyvateľov planéty, teda takmer tretina, trpí buď nadváhou alebo obezitou.
pred 5 rokmi
Videoklip „I Feel“ - to je okrem iného i projekt albumového debutu a vydareného režijného počinu. Na jednej strane ide o prvý singel z pripravovaného debutového albumu speváčky Layly.
pred 17 rokmi
Pri akútnych chorobách močového ústrojenstva nedoporučujeme žiadnu športovú aktivitu, pri chronických volíme takú, ktorá neznižuje tvorbu moču, resorpčnú...