Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 29. januára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vedci získali palivo zo špenátu

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 11.02.2011

Vedci sa už dlho snažia napodobniť spôsob, akým rastliny využívajú slnečnú energiu na rozloženie vody na kyslík a vodík...
Vedci získali palivo zo špenátu
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Vedci sa už dlho snažia napodobniť spôsob, akým rastliny využívajú slnečnú energiu na rozloženie vody na kyslík a vodík a následným využitím oxidu uhličitého na výrobu cukrov.

Tím vedený Hughom O´Neillom z Národného laboratória Oak Ridge v Tenessee skombinoval proteíny využívajúce slnečné svetlo so zložkou známou ako blokový kopolymér a platinový katalyzátor, čím vytvoril membránu produkujúcu vodík zo slnečného žiarenia.

Tento proteín vyňali zo špenátu a pridali k nemu roztok obsahujúci kopolyméry a sodík hexachloroplatinátový, ktorý sa pod vplyvom slnečného žiarenia a proteínu premení na platinu. Proteíny pôsobia s kopolymérmi, pričom vytvárajú vrstvy podobné tým na prirodzených fotosyntéznych membránach. Keď tím študoval tieto vrstvy, používal techniku v ktorej vystrelil neutrónový lúč na skúmanú vzorku a odrazená radiácia odhalila prvky nachádzajúce sa v rastline. Zistili, že membrány produkujú vodík, dokonca ho produkujú ešte 100 hodín po ožiarení.

Proteínové molekuly absorbujú slnečné žiarenie a uvoľňujú elektróny, pričom ich presúvajú do najbližších molekúl platiny. Platina potom protóny transformuje na plyn vodíku, ktorý sa dá použiť ako palivo.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 10 rokmi
Možno sa to nezdá, ale napísať o tomto projekte niečo, čo by nebolo iba zbytočným výlevom negatívnych pocitov, bude ťažká práca.
pred 6 rokmi
Príbeh Cecila Gainesa je sám o sebe tak silný, že sa nepotrebuje spoliehať na silné momenty americkej histórie, ani na silné herecké obsadenie, ktoré je v tejto životopisnej dráme doslova neuveriteľné.
pred 6 rokmi
Krátkodobé zvýšenie tlaku je v našom živote prirodzené. Jeho výška závisí od intenzity práce, ktorú vykonávame, od zdravotného stavu srdca a od priechodnosti ciev.
pred 7 rokmi
Steven Zaillian stále nenapísal definitívnu verziu scenára, a tak filmári nemôžu začať nakrúcať.
pred 6 rokmi
Po piesni Burn ide už o druhú skladbu z ohláseného nového vydania speváčkinho albumu Halcyon Days (2012).
pred 8 rokmi
Formácia okolo Mika Hladkého absolvuje v októbri turné Všetko Najlepšie Topfest Tour a okrem toho vydá výberovku a spomienkovú knihu fotografií.
pred 7 rokmi
Režisér filmových klasík Vykúpenie z väznice Shawshank a Zelená míľa prišiel v roku 2001 s filmom Majestic, do ktorého hlavnej úlohy obsadil Jima Carreyho.
pred 6 rokmi
Zvukový experimentátor Skrillex vydal v polovici marca debutový album Recess.