Systém, ktorý dokáže identifikovať emócie iba na základe obrázkov môže čoskoro porovnávať reakcie miliónov ľudí na súčasné udalosti a dokonca môže nahradiť prieskum verejnej mienky.
Zdroj obrázku: Internet
Ak by naše počítače jedného dňa dokázali čítať naše tváre, poznali by nás pravedpodobne lepšie ako hocikto iný. Táto vízia možno nie je ďaleko. Vedci z Massachusettského technologického inštitútu pracujú na vývoji softvéru, ktorý bude schopný prečítať pocity ukrývané sa za výrazmi tváre. V niektorých prípadoch budú dokonca úspešnejší ako ľudia.
Softvér by mohol viesť k vývoju empatických zariadení a bude využívaný k vyhodnocovaniu a vývoju lepších a cielenejších reklám.
„No využitie technológie na reklamné účely je iba špičkou ľadovca,“ tvrdí
Rana el Kaliouby, členka výskumného tímu. Softvér sa tak zdokonaľuje a je taký jednoduchý, že by mohol vyhodnocovať reakcie na rovnakú udalosť miliónov ľudí naraz, zatiaľ čo ju sledujú doma. To by mohlo nahradiť výskumy verejnej mienky, čo by vplývalo na voľby, dokonca by mohlo poháňať revolúcie.
„Myslím, že takáto technológia by nám dala schopnosť dať každému neverbálny hlas, moc nad davom,“ tvrdí Kaliouby. Spolu s kolegami vyvinula program zvaný čítačka mysli, ktorý dokáže interpretovať výrazy na báze niekoľkosekundového videa. Softvér sa sústreďuje na 22 bodov okolo úst, očí a nosa, zaznamenáva štruktúru, farbu, tvar a pohyb jednotlivých častí tváre. Softvér je schopný rozoznať šťastie od smútku, nudu od záujmu, znechutenie a opovrhovanie. Bude schopný rozoznať úprimné úsmevy od silených, frustrovaných oveľa lepšie ako ľudia. Komerčná verzia systému, zvaná
Affdex sa už používa v reklame. Zozbieranie emocionálnych reakcií miliónov ľudí v reálnom čase by mohlo mať silný efekt na verejnú mienku.
El Kaliouby, pôvodne z Egypta bola v Caire počas povstania proti prezidentovi
Hosni Mubarakovi v roku 2011. Bola prekvapená z toho, že Mubarak si myslel, že ľuďom sa páči jeho štýl vládnutia, napriek tomu, že evidentne, opak je pravdou.
„Myslela si, že Mubarak si možno nemyslel, že milión ľudí je dostatočné množstvo ľudí na to, aby ukázali, že sú znechutení a nahnevaní na súčasný systém,“ povedala
Rosalind Picard, vedúca výskumného laboratória počas stretnutia koncom apríla.
„V Egypte žije asi 80 miliónov ľudí a väčšina z nich tam nebola. Ak by sme im umožnili bezpečne a anonymne podieľať sa na tom, efekt by bol výrazne iný.“
Pri využití verejnej mienky by tento softvér dokázal zozbierať výraz tváre ľudí na uliciach alebo analyzovať reakciu publika počúvajúceho politický prejav. Picardova skupina nedávno spustila experiment zvaný merač nálady, počas ktorého umiestnila kamery moniturujúce všeobecnú náladu davu do celého kampusu. Aby bolo zachované súkromie, kamery nenahrávali videá ani nenahrávali tváre, tie sa len pripočítavali do množstva ľudí, ktorí sa usmievajú.
Frank Newport, editor firmy
Gallup monitrujúcej verejnú mienku tvrdí, že softvér môže byť veľmi užitočný.
„Je samozrejmé, že emócie a inštinkty majú dopad na politiku,“ tvrdí.
„Sme otvorení podobným možnostiam,“ Chcel by však vedieť, ako sa to odrazí na ich hlasovaní.
Picard sa obáva, že technológia má aj temnú stranu.
„Bojím sa, že niektorý z diktátorov sa rozhodne zbombardovať dedinu iba preto, že ho nemá rada,“ tvrdí,
„je potrebné ochraňovať identitu a IP adresy zúčastnených.“