Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 16. decembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vedci sú na stope programu, ktorý analyzuje emócie

Zdroj: Internet, redaktor: dom, pridané: 18.07.2012

Systém, ktorý dokáže identifikovať emócie iba na základe obrázkov môže čoskoro porovnávať reakcie miliónov ľudí na súčasné udalosti a dokonca môže nahradiť prieskum verejnej mienky.
Vedci sú na stope programu, ktorý analyzuje emócie
Zdroj obrázku: Internet
 

Ak by naše počítače jedného dňa dokázali čítať naše tváre, poznali by nás pravedpodobne lepšie ako hocikto iný. Táto vízia možno nie je ďaleko. Vedci z Massachusettského technologického inštitútu pracujú na vývoji softvéru, ktorý bude schopný prečítať pocity ukrývané sa za výrazmi tváre. V niektorých prípadoch budú dokonca úspešnejší ako ľudia.

Softvér by mohol viesť k vývoju empatických zariadení a bude využívaný k vyhodnocovaniu a vývoju lepších a cielenejších reklám. „No využitie technológie na reklamné účely je iba špičkou ľadovca,“ tvrdí Rana el Kaliouby, členka výskumného tímu. Softvér sa tak zdokonaľuje a je taký jednoduchý, že by mohol vyhodnocovať reakcie na rovnakú udalosť miliónov ľudí naraz, zatiaľ čo ju sledujú doma. To by mohlo nahradiť výskumy verejnej mienky, čo by vplývalo na voľby, dokonca by mohlo poháňať revolúcie.

„Myslím, že takáto technológia by nám dala schopnosť dať každému neverbálny hlas, moc nad davom,“ tvrdí Kaliouby. Spolu s kolegami vyvinula program zvaný čítačka mysli, ktorý dokáže interpretovať výrazy na báze niekoľkosekundového videa. Softvér sa sústreďuje na 22 bodov okolo úst, očí a nosa, zaznamenáva štruktúru, farbu, tvar a pohyb jednotlivých častí tváre. Softvér je schopný rozoznať šťastie od smútku, nudu od záujmu, znechutenie a opovrhovanie. Bude schopný rozoznať úprimné úsmevy od silených, frustrovaných oveľa lepšie ako ľudia. Komerčná verzia systému, zvaná Affdex sa už používa v reklame. Zozbieranie emocionálnych reakcií miliónov ľudí v reálnom čase by mohlo mať silný efekt na verejnú mienku.

El Kaliouby, pôvodne z Egypta bola v Caire počas povstania proti prezidentovi Hosni Mubarakovi v roku 2011. Bola prekvapená z toho, že Mubarak si myslel, že ľuďom sa páči jeho štýl vládnutia, napriek tomu, že evidentne, opak je pravdou.

„Myslela si, že Mubarak si možno nemyslel, že milión ľudí je dostatočné množstvo ľudí na to, aby ukázali, že sú znechutení a nahnevaní na súčasný systém,“ povedala Rosalind Picard, vedúca výskumného laboratória počas stretnutia koncom apríla. „V Egypte žije asi 80 miliónov ľudí a väčšina z nich tam nebola. Ak by sme im umožnili bezpečne a anonymne podieľať sa na tom, efekt by bol výrazne iný.“

Pri využití verejnej mienky by tento softvér dokázal zozbierať výraz tváre ľudí na uliciach alebo analyzovať reakciu publika počúvajúceho politický prejav. Picardova skupina nedávno spustila experiment zvaný merač nálady, počas ktorého umiestnila kamery moniturujúce všeobecnú náladu davu do celého kampusu. Aby bolo zachované súkromie, kamery nenahrávali videá ani nenahrávali tváre, tie sa len pripočítavali do množstva ľudí, ktorí sa usmievajú.

Frank Newport, editor firmy Gallup monitrujúcej verejnú mienku tvrdí, že softvér môže byť veľmi užitočný. „Je samozrejmé, že emócie a inštinkty majú dopad na politiku,“ tvrdí. „Sme otvorení podobným možnostiam,“ Chcel by však vedieť, ako sa to odrazí na ich hlasovaní.

Picard sa obáva, že technológia má aj temnú stranu. „Bojím sa, že niektorý z diktátorov sa rozhodne zbombardovať dedinu iba preto, že ho nemá rada,“ tvrdí, „je potrebné ochraňovať identitu a IP adresy zúčastnených.“
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Na Zlaté piesky prídu Mad Professor & Earl 16, Panda Dub, Soom T, Symbiz Sound, O.B.F. ale aj Mungo's Hi Fi
pred 4 rokmi
Nový album Katky Koščovej patrí do kategórie tých, o ktorých sa veľmi ťažko niečo píše. Je to platňa, ktorú treba počuť.
pred 6 rokmi
Miluj ma alebo odíď, spieva Zuzana Smatanová hercovi Markovi Igondovi. Deje sa tak v novom klipe, kde si Zuzana Smatanová a Marko Igonda zahrali manželský pár.
pred 8 rokmi
Dacia Duster No Limit sa ničoho nebojí: špeciálne upravený Duster si trúfa na náročné preteky do vrchu Pikes Peak International Hill Climb
pred 8 rokmi
Tak na toto auto si brúsime zuby už poriadne dlhú dobu.
pred 8 rokmi
Suchá pokožka, unavená pleť, rozšírené póry... Krémy nepomáhajú a oberajú nás o peniaze. Treba skúsiť domáce recepty...
pred 7 rokmi
Už čoskoro bude mať premiéru nový slovenský mysteriózny film Spiknutie. Titulnú skladbu k nemu zložila Mária Čírová.Teraz k nemu nakrútila aj hororový klip, kde inde ako na cintoríne!
pred 5 rokmi
Hrdinovia komédií Wesa Andersona bývajú svojrázni a nevšední. Inak tomu nie je ani v jeho najnovšom filme Grandhotel Budapešť. Aj keď by sa mohlo zdať, že upätý vrchný vrátnik luxusného hotela je svetlou výnimkou.