Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

TOP 10 najšpinavších miest sveta

Zdroj: © Server.sk, redaktor: len, pridané: 31.08.2011

Znečistených miest na mape sveta stále pribúda, napriek tomu výstavba tovární a hromadenie skládok odpadu neprestáva.
TOP 10 najšpinavších miest sveta
Zdroj obrázku: Internet
 

Znečisťovanie životného prostredia je skutočne horúca téma, ktorá páli čoraz viac v rôznych kútoch sveta. O tom, že naše životné prostredie je na tom z roka na rok horšie už niet pochýb. Znečistených miest na mape sveta stále pribúda, napriek tomu výstavba tovární a hromadenie skládok odpadu neprestáva. Na našej Zemi sú oblasti, ktoré sa pre bežný život ľudí stávajú nebezpečnými. Hovorí sa nielen o dopade na zdravie, ohrozený je aj samotný život obyvateľov týchto oblastí.
 
Zo svetových štatistík rôznych internetových portálov (Forbes, Huffingtonpost, Ezinemark, Blacksmith Institute) sme vybrali 10 miest, ktoré sa najviac opakujú a kde stupeň znečistenia predstavuje ohrozenie zdravia a života ľudí. Svieži vzduch a čistota prostredia sú pre nich niečím nepredstaviteľným, nedosiahnuteľným, napriek tomu tu žijú a riskujú to najcennejšie, čo majú. Uvádzame ich v abecednom poradí:

Černobyľ (Ukrajina)

Černobyľ Flickr Nicholas Lativy
Černobyľ (Ukrajina)

Foto: Flickr / Nicholas Lativy
zdroj: Flickr

Mesto svetoznáme vďaka jadrovej katastrofe, ktorá sa do dejín zapísala 26. apríla 1986. Počas výbuchu černobyľského reaktora a požiaru uniklo z reaktoru dvestokrát viac radiácie, ako sa uvoľnilo pri výbuchu jadrových bômb v Hirošime a Nagasaki dohromady. Počet obetí dodnes nikto nespočítal a následky sa v tejto oblasti prejavujú ešte aj dnes, po 25. rokoch. V celej postihnutej oblasti žije asi 7 miliónov ľudí, ktorí na zamorenej pôde pestujú plodiny potrebné na prežitie. Kvalita ich života už nikdy nebude taká, aká bola pred najväčšou priemyselnou katastrofou všetkých čias.

Dzerzhinsk (Rusko)

Dzerzhinsk Flickr Álvaro Felipe
Dzerzhinsk (Rusko)

Foto: Flickr / Álvaro Felipe
zdroj: Flickr

Ruské mesto Dzerzhinsk leží približne 400 km východne od Moskvy. Medzi rokmi 1930 až 1938 sem bolo vyvezených a uskladnených približne 300 000 ton chemického odpadu. Voda v meste obsahuje 17 miliónov krát viac fenolov ako je prípustná hranica. Okrem toho, že obyvatelia tohto mesta denne používajú kontaminovanú vodu a dýchajú odpadom znečistený vzduch, najviac sa znečistenie podpísalo na dĺžku ich života – priemerne 42 rokov u mužov a 47 rokov u žien.

La Oroya (Peru)

La Oroya Flickr Matthew Brupee
La Oroya (Peru)

Foto: Flickr / Matthew Brupee
zdroj: Flickr

V porovnaní s inými mestami je toto mesto neveľké – má len 35 tisíc obyvateľov. Avšak viac ako 95% jeho obyvateľov trpí ťažkými chorobami spojenými s vysokým obsahom olova v krvi. Na území tohto mestečka sú umiestnené americké podniky orientované na ťažbu olovo, medi a zinku. Do atmosféry sa dostávajú obrovské množstvá síry, v dôsledku čoho tu vznikajú časté kyslé dažde ohrozujúce živú prírodu.

Linfen (Čína)

Linfen Flickr sheilaz413
Linfen (Čína)

Foto: Flickr / sheilaz413
zdroj: Flickr

Lin-Fen – mesto v samom srdci čínskeho uhoľného priemyslu v provincii Changsi. Úroveň oxidu siričitého a iných škodlivých častíc vo vzduchu mnohokrát prevyšuje normu. Vzduch má sivú farbu a viditeľnosť je nízka. Ak si v Linfene zavesia na balkón vypratú bielizeň, za pár hodín ju môžu opäť prať, je totiž takmer čierna od uhoľnatých čiastočiek v ovzduší. Čo je ešte horšie, v meste žije viac ako 200 tisíc kontaminovaných ľudí, trpiacich pneumóniou a bronchitídou.

Mexico City (Mexiko)

Mexico City sxc
Mexico City (Mexiko)
zdroj: SXC/free

Zrejme ste to ani len netušili, ale Mexico City je najviac znečistené veľkomesto sveta. Život v ňom rovná sa vyfajčeniu dvoch balíčkov cigariet denne. Nad mesto sa dlhodobo vznáša mrak zo smogu, ktorý znepríjemňuje a doslova ohrozuje života a zdravie obyvateľov. Mnohí z nich trpia respiračnými ochoreniami, najmä bronchitídou, astmou a rôznymi alergiami. V meste je následkom smogu znížená viditeľnosť a zamračené počasie, takže na dovolenku si radšej vyberte inú destináciu.

Norilsk (Rusko)

Norilsk Flickr Lvovsky
Norilsk (Rusko)

Foto: Flickr / Lvovsky
zdroj: Flickr

V tomto 200-tisícovom ruskom meste sa vyrába pätina všetkého niklu na celom svete. Následkom sú nesustále mraky nad mestom, plné niklu, medi a kobaltu. Okolo mesta je doslova mŕtvy pás. Nečistoty dokázali zlikvidovať už takmer pol milióna hektárov lesa. Netrpí však len príroda, podľa nórskej organizácie AMAP miestni obyvatelia trpia alergiami, poškodením kože, ktorému sa hovorí "niklový ekzém", ale aj rakovinou pľúc. Priemerný vek robotníkov v miestnych továrňach je podľa štatistík o desať rokov nižší ako inde v Rusku.

Sumqait (Azerbajdžan)

Sumqayit
Sumqait (Azerbajdžan)
zdroj: Internet

Mesto ležiace na brehu Kaspického mora je centrom chemického priemyslu. V prostredí kontaminovanom ťažkými kovmi (najmä ortuťou) a ropnými odpadmi žije viac ako 275 tisíc ľudí. Deti sa v tejto oblasti rodia s takými genetickými poruchami ako sú duševná zaostalosť, ochorenia kostí či dokonca rakovina, ktorou trpia aj dospelí.

Sukinda (India)

Sukinda
Sukinda (India)
zdroj: Internet

V tomto meste sa nachádzajú najväčšie chrómové bane na svete. Veľká časť priemyselných odpadov sa vyváža do riek a jazier, v dôsledku čoho sa prakticky vo všetkých mestských zásobárňach vody vyskytujú karcinogénne látky. V meste žije viac ako dva a pol milióna obyvateľov. U 90 percentách obyvateľstva sa potvrdilo rakovinové ochorenie.

Vapi (India)

Vapi Flickr Álvaro Felipe
Vapi (India)

Foto: Flickr / Álvaro Felipe
zdroj: Flickr

Mesto Vapi sa nachádza na konci pásma priemyselných komplexov s dĺžkou 400 kilometrov. V tomto meste je sústredených viac ako 1000 priemyselných podnikov. Úroveň ortuti v podzemných vodách 100 krát prevyšuje normu a vzduch je preplnený ťažkými kovmi. Počet kontaminovaných obyvateľov Vapi, trpiacich rôznymi chronickými ochoreniami presahuje 70 tisíc.

Spomínané mestá rozhodne nie sú pokojnými prístavmi pre život. Obyvatelia to vedia, mnohí však nemajú inú možnosť, pretože sú viazaní finančnými prostriedkami. Naopak, iní zo svojej nevýhody ťažia, predávajú odpad a bohatnú na ňom. Ľudské osudy ich nezaujímajú, dôležitejšie sú moc a peniaze.

Aj keď u nás je ochrana životného prostredia ešte len v plienkach, sme na tom určite lepšie ako ľudia v spomínaných oblastiach. Aj to nás môže viesť k zamysleniu ako chceme žiť ďalej, aby sme žili kvalitne, zdravo a v súlade s prírodou.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
Znečistených miest na mape sveta stále pribúda, napriek tomu výstavba tovární a hromadenie skládok odpadu neprestáva. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/technologie/top-10-najspinavsich-miest-sveta/

prečo ich je 9? :D

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Jeden z najradikálnejších filmov velikána filmu Federica Felliniho prináša príbeh filmového režiséra Guida Anselmi s dvorným hercom Marcellom Mastroiannim v hlavnej úlohe.
pred 8 rokmi
Pripravované „áčko“ bude oveľa emotívnejšie ako jeho predchodcovia...
pred 7 rokmi
Medzinárodná automobilová federácia (FIA) potvrdila, že po stretnutí Rady svetového motoristického športu koncom júna v Paríži dokončí implementáciu kontroly finančného stropu v F1.
pred 4 rokmi
V Temnom prípade je vražda síce základným motívom, ale divák sa s ňou nestretáva v každej časti. Nevraždí sa tu, ako na bežiacom páse. Vražda je jedna, o to desivejšia, o to rafinovanejšia, o to nepochopiteľnejšia.
pred 7 rokmi
Väčšina očných diagnóz nemá v počiatočnom štádiu žiadne príznaky.
pred 7 rokmi
Talentovaný automobilový pretekár Maťo Homola si na prvom slovenskom permanentnom pretekárskom okruhu Slovakia Ring vyskúšal novú techniku.
pred 6 rokmi
Vodiči by nemali zabúdať, že ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, auto musí mať zimné pneumatiky.
pred 3 rokmi
Cárov dramatický vzostup a pád v novej produkcii.