Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. novembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Samoopravovací plast

Zdroj: Inhabitat, redaktor: neuvedený, pridané: 23.03.2011

V štáte Iowa sa pracuje na dvoch typoch polymérového výskumu. Jeden sa venuje bioplastom a druhý samoopravovaniu týchto plastov.
Samoopravovací plast
Zdroj obrázku: Internet
 

V štáte Iowa sa pracuje na dvoch typoch polymérového výskumu. Jeden sa venuje bioplastom a druhý samoopravovaniu týchto plastov. Profesor Michael Kessler zistil, že polyméri vyrobené z rastlinného oleja sú ideálnou náhradou pre tie vyrábané na báze nafty, či už z ekonomického hľadiska, alebo dopadu na životné prostredie.

Vo výskume zistil, že polyméri sa dokážu ľahko samoopraviť, čo by dokázalo vyriešiť problémy s mikroskopickými trhlinami a inými, na prvý pohľad ťažko nájdenými problémami. To by sa dalo veľmi efektívne využiť vo výskume vesmírnych rakiet.
kaučuk
V inštitúte Fraunhofer v Nemecku dokázali vytvoriť samoopravovacie elastomery, ktoré zvýšia použiteľnosť každodenných vecí a znížia energiu potrebnú na ich fungovanie. Vedci sa inšpirovali kaučukovníkom.
zdroj: SXC/free

Latex zo stromu obsahuje kapsule špeciálneho proteínu, ktoré sa otvoria v prípade, že je kôra stromu narušená. Proteín potom túto ranu vylieči.

„Tieto kapsule sme naplnili lepidlom (polyizobutylén) a vložili sme ich do elastomerov vyrobených zo syntetického kaučukovníka na stimuláciu samoobnovovacieho procesu. Tieto kapsule sa narušia pri pôsobení tlaku a vylúčia tento lepkavý materiál. Ten sa zmieša s reťazcami polyméru a prasklinu zatvorí. Prvotné skúšky ukázali, že tento prírodný proces dokážeme napodobniť."

Pre Kesslerov tým bude najväčšou prekážkou prekonanie chemického problému medzi samoopravovacím procesom a bioplastami. Ak uspejú, tak výsledný materiál bude mať obrovskú výhodu vďaka jeho multifunkčnosti a ekologickosti.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Prvý literárny počin neskoršej kráľovnej detektívky Agathy Christie. Vražda na zámku Styles bol úplne prvý príbeh legendárnej spisovateľky, predstavila v ňom detektíva Hercula Poirota.
pred 8 rokmi
Trend dnešného človeka je, že buď je v práci do úmoru, potom príde domov, zbodne čo dom dá, pustí telku, zaspí na pohovke, odtacká sa do postele...
pred 6 rokmi
Inteligentný telefón si želajú skôr muži než ženy.
pred 11 rokmi
Dvanásť ľudí, ktorí sa nechali dobrovoľne zavrieť na statku na Šumave.
pred 6 rokmi
Košická Univerzitná nemocnica L. Pasteura má ambície získať operačný robotický systém.
pred 15 rokmi
Musela by to byť veľká náhoda, ale stať sa to môže.
pred 6 rokmi
Dnes sa mi nechce nič! Tak sa volá nový klip speváčky Zuzany Smatanovej.
pred 2 rokmi
Chystá VEĽKÚ vinylovú KOLEKCIU A DVD naviac.