Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. februára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Samoopravovací plast

Zdroj: Inhabitat, redaktor: neuvedený, pridané: 23.03.2011

V štáte Iowa sa pracuje na dvoch typoch polymérového výskumu. Jeden sa venuje bioplastom a druhý samoopravovaniu týchto plastov.
Samoopravovací plast
Zdroj obrázku: Internet
 

V štáte Iowa sa pracuje na dvoch typoch polymérového výskumu. Jeden sa venuje bioplastom a druhý samoopravovaniu týchto plastov. Profesor Michael Kessler zistil, že polyméri vyrobené z rastlinného oleja sú ideálnou náhradou pre tie vyrábané na báze nafty, či už z ekonomického hľadiska, alebo dopadu na životné prostredie.

Vo výskume zistil, že polyméri sa dokážu ľahko samoopraviť, čo by dokázalo vyriešiť problémy s mikroskopickými trhlinami a inými, na prvý pohľad ťažko nájdenými problémami. To by sa dalo veľmi efektívne využiť vo výskume vesmírnych rakiet.
kaučuk
V inštitúte Fraunhofer v Nemecku dokázali vytvoriť samoopravovacie elastomery, ktoré zvýšia použiteľnosť každodenných vecí a znížia energiu potrebnú na ich fungovanie. Vedci sa inšpirovali kaučukovníkom.
zdroj: SXC/free

Latex zo stromu obsahuje kapsule špeciálneho proteínu, ktoré sa otvoria v prípade, že je kôra stromu narušená. Proteín potom túto ranu vylieči.

„Tieto kapsule sme naplnili lepidlom (polyizobutylén) a vložili sme ich do elastomerov vyrobených zo syntetického kaučukovníka na stimuláciu samoobnovovacieho procesu. Tieto kapsule sa narušia pri pôsobení tlaku a vylúčia tento lepkavý materiál. Ten sa zmieša s reťazcami polyméru a prasklinu zatvorí. Prvotné skúšky ukázali, že tento prírodný proces dokážeme napodobniť."

Pre Kesslerov tým bude najväčšou prekážkou prekonanie chemického problému medzi samoopravovacím procesom a bioplastami. Ak uspejú, tak výsledný materiál bude mať obrovskú výhodu vďaka jeho multifunkčnosti a ekologickosti.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Najväčší svetový výrobca softvéru Microsoft za patenty a práva na ich využívanie internetovej spoločnosti zaplatí celkovo 1,06 mld. USD.
pred 8 rokmi
Štart jeho kariéry bol poznačený tragédiou....
pred 6 rokmi
S prezentáciou toho najlepšieho z agentúry MAGNUM prichádza viedenská galéria Westlicht.
pred 3 rokmi
Mixáž a mastering prebiehal v LOFT Studios pod taktovkou Jaroslava Žiga ml. s ktorým formácia už dlhšie spolupracuje.
pred 7 rokmi
Láskavý, dojemný i humorný príbeh scenáristy Marka Epsteina a režiséra Jiřího Stracha o dvoch ľuďoch, ktorí sa rozhodli užiť si na sklonku svojho života naplno.
pred 5 rokmi
Skupina Tublatanka mala rande so svojim mestom. V rámci turné k 30. výročiu založenia kapely odohrala koncert v Bratislave, kde s ňou spieval vypredaný klub MMC.
pred 8 rokmi
Zlé trávenie vie narobiť galibu. Aby ste mu predišli, dodržiavajte a na druhej strane vyvarujte sa rôznym chybám, ktoré s trávením súvisia.
pred 7 rokmi
Denník odvážneho bojka je o smoliarovi Gregovi, ktorý si píše denník...pardon, denníčky si píšu len baby; toto sú pamäti, ktoré Greg až raz bude slávny podstrčí novinárom.