Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 27. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Projekt Saharský les

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 26.01.2011

Obrovské skleníky postavané na púšťach produkujúce čerstvú pitnú vodu, jedlo a palivo sa v súčasnosti môžu zdať ako sen enviromentalistov, avšak čoskoro by sa mohli stať skutočnosťou.
Projekt Saharský les
Zdroj obrázku: Internet
 

Obrovské skleníky postavané na púšťach produkujúce čerstvú pitnú vodu, jedlo a palivo sa v súčasnosti môžu zdať ako sen enviromentalistov, avšak čoskoro by sa mohli stať skutočnosťou.
 
Projekt Saharský les sa pokúša o vytvorenie umelých oáz v púštnych oblastiach. Vedúci projektu podpísali zmluvu na výstavbu prvého skleníka v Aqabe, blízko Červeného mora v Jordánsku. Projekt je financovaný nórskou vládou a predpokladá sa, že prvá stavba sa začne budovať v oblasti veľkej 200 000 štvorcových metrov a to v roku 2012.

Saharský les sa pokúša o vytvorenie umelých oáz v púštnych oblastiach.

„Tamojšia krajina má veľké množstvo slnečného žiarenia, morskej vody, oxidu uhličitého a vyprahnutej krajiny,“ hovorí Joakim Hauge, vedúci projektu, „Tieto zdroje by sa mohli využiť na produkciu jedla, pitnej vody a obnoviteľnej energie, zatiaľ čo skleníkový efekt by bol potláčaný novovysadenou vegetáciou v tejto oblasti.“

Ak všetko pôjde podľa plánu, továreň bude pozostávať zo skleníka so slanou vodou kde bude rásť zelenina a riasy, ktoré sa budú používať ako palivo. Voda dovážaná potrubím z Červeného mora bude chladiť vzduch prúdiaci v skleníku, čo bude poskytovať dostatočné podmienky pre rast plodín. Výsledný vlhký horúci vzduch bude prúdiť do trubiek obsahujúcich chladnú morskú vodu, čo spôsobí, že voda sa zhustí a cez trubky prejde do kolektorov.

Táto pitná voda bude zohrievaná elektrárňou poháňanou solárnymi článkami. Elektrická energia bude využívaná na poháňanie skleníkového ventilačného systému a púmp. Voda sa bude používať aj na zavlažovanie okolia skleníka.Nadbytočné teplo generované pri činnosti elektrárne bude použité na produkciu pitnej vody a to cez odsoľovanie.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Hoci má stále k hudbe blízko a objaví sa aj na pripravovanej nahrávke Timbalanda, naďalej sa chce venovať najmä hereckej kariére.
pred 7 rokmi
Modernizované Audi A5 Coupé neušlo pozornosti špecialistom tuningovej spoločnosti Rieger, ktorí pripravili pre ingolstadtské kupé individualizačný balík.
pred 8 rokmi
Väčšina očných diagnóz nemá v počiatočnom štádiu žiadne príznaky.
pred 7 rokmi
Dobová pikantná komédia o vynájdení vibrátora.
pred 5 rokmi
Japonská spoločnosť Sony má problémy v konkurenčnom boji so spoločnosťami Apple a Samsung.
pred 6 rokmi
Konkurenti americkej spoločnosti Google budú mať mesiac na zaujatie stanoviska k návrhom, ktoré predložil internetový gigant v snahe ukončiť protimonopolné vyšetrovanie Európskej komisie.
pred 8 rokmi
Množstvo kvalitného kolagénu a elastínu sa znižuje jednak vekom, ale aj v dôsledku slnečného žiarenia.
pred 3 rokmi
Vypredaný Ateliér Babylon v Bratislave a standing ovation! Koncert Simy Martausovej spojený s krstom nového CD „Smej sa duša moja“ bol doslova triumfom. Sympatická Sima očarila publikum bezprostredným vystupovaním, prirodzenosťou a zmyslom pre humor!