Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Nedetekovateľné ponorky

Zdroj: NewScientist, redaktor: dom, pridané: 05.10.2011

Ak vedci úspešne dokončia súčasný výskum, je možné že o pár rokov budú existovať ponorky, ktoré budú absolútne nehlučné.
Nedetekovateľné ponorky
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

Ak vedci úspešne dokončia súčasný výskum, je možné že o pár rokov budú existovať ponorky, ktoré budú obklopované tekutou schránkou, vďaka ktorej budú absolútne nehlučné.

Vozidlo pohybujúce sa cez tekutý materiál zvyčajne naráža na dva problémy. Za prvé, časť tekutiny sa zachytáva o vozidlo, pričom ho spomaľuje. Za druhé, za vozidlom v oblasti motorov, na miestach kde je tekutina narúšaná pohonom vzniká hluk, ktorý je ťažké eliminovať a práve kvôli nemu sa dá zistiť jeho prítomnosť. Yaroslav Urzhumov a David Smith z univerzity Dukev v Durhame navrhujú obaliť ponorku do akejsi sieťovitej schránky, čo by tento problém navždy vyriešilo.

Priepustnosť tejto schránky by sa líšila od miesta na ktorom sa nachádza, pričom by regulovala množstvo tekutiny prechádzajúcej cez ňu. To v konečnom dôsledku znamená, že rýchlosť tekutiny v bode v ktorom do schránky vnikla by sa rovnala rýchlosti tekutiny v bode, v ktorom ju bude opúšťať.

Pri vytváraní modelu mali vedci problém s tým, že v niektorých miestach bolo potrebné urýchliť tok tekutiny. Vyriešili to tak, že do týchto bodov zabudovali len niekoľko milimetrov veľké pumpy, ktoré budú regulovať rýchlosť toku.
 
Výsledný efekt je taký, že prichádzajúca tekutina v prednej časti plášťa sa zrýchli a postupne sa spomaľuje, až pri opúšťaní plášťa nadobudne svoju prvotnú rýchlosť. Týmto spôsobom nevzniká žiadne trenie, a teda ani hluk. Steven Ceccio z Michiganskej univerzity v Ann Arbor tvrdí, že tento prototyp zatiaľ funguje iba na menších zariadeniach, ktoré sa pohybujú veľmi pomaly. Napríklad ak chce vozidlo o veľkosti 1 centimetra využívať tento jav, môže sa pohybovať maximálnou rýchlosťou 1 centimeter za sekundu. Tieto obmedzenia tvoria zatiaľ najväčší problém.

Urzhumov však trvdí, že je možné vytvoriť schránky, ktoré budú použiteľné pre väčšie objekty rôznych tvarov. Tiež tvrdí, že aj ak by sa to nepodarilo, pomocou tohto vynálezu je možné znížiť odpor vozidla na minimálnu úroveň.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
V dňoch 17. - 19. augusta bude motoristický okruh Slovakia Ring pri Orechovej Potôni opäť hostiť preteky seriálu MS FIA GT1.
pred 7 rokmi
„Nový symbol Ruska“ otvára hranice novej generácie vozidiel
pred 7 rokmi
Predpis o vozidlách po lehote životnosti mal byť prijatý do konca roka 2011, na odpoveď máme dva mesiace
pred 7 rokmi
Tvorcovia filmu pripravili pre záujemcov unikátnu súťaž. Odvážni návštevníci zaplatia za film vlastnou krvou, a to doslova!
pred 6 rokmi
Land Rover Electric Defender má namiesto vznetového agregátu a prevodovky namontovaný elektromotor.
pred 8 rokmi
Teleportácie. Kontrola mysle. Neviditeľnosť.
pred 10 rokmi
Klasický tréning obvykle pozostáva z precvičovania jednej svalovej partie, ktorú precvičíme zvlášť niekoľkými odlišnými cvikmi.
pred 6 rokmi
Írska rocková kapela The Script sa do tretice a opäť po dvojročnej prestávke vracia s novým štúdiovým albumom nazvaným #3.