Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. augusta 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Nedetekovateľné ponorky

Zdroj: NewScientist, redaktor: dom, pridané: 05.10.2011

Ak vedci úspešne dokončia súčasný výskum, je možné že o pár rokov budú existovať ponorky, ktoré budú absolútne nehlučné.
Nedetekovateľné ponorky
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

Ak vedci úspešne dokončia súčasný výskum, je možné že o pár rokov budú existovať ponorky, ktoré budú obklopované tekutou schránkou, vďaka ktorej budú absolútne nehlučné.

Vozidlo pohybujúce sa cez tekutý materiál zvyčajne naráža na dva problémy. Za prvé, časť tekutiny sa zachytáva o vozidlo, pričom ho spomaľuje. Za druhé, za vozidlom v oblasti motorov, na miestach kde je tekutina narúšaná pohonom vzniká hluk, ktorý je ťažké eliminovať a práve kvôli nemu sa dá zistiť jeho prítomnosť. Yaroslav Urzhumov a David Smith z univerzity Dukev v Durhame navrhujú obaliť ponorku do akejsi sieťovitej schránky, čo by tento problém navždy vyriešilo.

Priepustnosť tejto schránky by sa líšila od miesta na ktorom sa nachádza, pričom by regulovala množstvo tekutiny prechádzajúcej cez ňu. To v konečnom dôsledku znamená, že rýchlosť tekutiny v bode v ktorom do schránky vnikla by sa rovnala rýchlosti tekutiny v bode, v ktorom ju bude opúšťať.

Pri vytváraní modelu mali vedci problém s tým, že v niektorých miestach bolo potrebné urýchliť tok tekutiny. Vyriešili to tak, že do týchto bodov zabudovali len niekoľko milimetrov veľké pumpy, ktoré budú regulovať rýchlosť toku.
 
Výsledný efekt je taký, že prichádzajúca tekutina v prednej časti plášťa sa zrýchli a postupne sa spomaľuje, až pri opúšťaní plášťa nadobudne svoju prvotnú rýchlosť. Týmto spôsobom nevzniká žiadne trenie, a teda ani hluk. Steven Ceccio z Michiganskej univerzity v Ann Arbor tvrdí, že tento prototyp zatiaľ funguje iba na menších zariadeniach, ktoré sa pohybujú veľmi pomaly. Napríklad ak chce vozidlo o veľkosti 1 centimetra využívať tento jav, môže sa pohybovať maximálnou rýchlosťou 1 centimeter za sekundu. Tieto obmedzenia tvoria zatiaľ najväčší problém.

Urzhumov však trvdí, že je možné vytvoriť schránky, ktoré budú použiteľné pre väčšie objekty rôznych tvarov. Tiež tvrdí, že aj ak by sa to nepodarilo, pomocou tohto vynálezu je možné znížiť odpor vozidla na minimálnu úroveň.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Kto sa nikdy nebál, že ho odnesie čert na Mikuláša, nech hodí vianočnou ozdobou.
pred 12 rokmi
Tempo behu sa v takomto prípade plne riadi možnosťami organizmu pri obmedzenom zásobovaní kyslíkom nadmerne rýchle tempo behu vedie k...
pred 3 rokmi
Skupina Blur podľa očakávania dominuje aktuálnemu vydaniu anglickej hitparády.
pred 6 rokmi
Vďaka unibody konštrukcii z jemne spracovaného hliníku a ukladaciemu priestoru výlučne typu flash je úplne nový MacBook Pro najľahším počítačom MacBook Pro a je takmer rovnako tenký ako MacBook Air.
pred 4 rokmi
Začiatkom októbra sa duo Daniel Salontay a Shina vydáva na slovensko-české turné a hneď ich prvý koncert na showcasovom festivale Waves Bratislava bude mať prívlastok špeciálny.
pred 8 rokmi
Slávni moreplavci sa počas svojich výprav stretli s kultúrami mnohých krajín a boli to práve oni, čo objavili liečivú silu NONI.
pred 5 rokmi
V záverečnej časti hudobno-zábavného programu si diváci vypočujú napríklad hity skupín Metalinda, Prúdy, Modus či Team.
pred 7 rokmi
Diváci sa môžu tešiť na filmy nominované na Oscara, ako aj na víťazov a nominantov ceny BAFTA, festivalu v Benátkach či Berlinale.