Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. novembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Nedetekovateľné ponorky

Zdroj: NewScientist, redaktor: dom, pridané: 05.10.2011

Ak vedci úspešne dokončia súčasný výskum, je možné že o pár rokov budú existovať ponorky, ktoré budú absolútne nehlučné.
Nedetekovateľné ponorky
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

Ak vedci úspešne dokončia súčasný výskum, je možné že o pár rokov budú existovať ponorky, ktoré budú obklopované tekutou schránkou, vďaka ktorej budú absolútne nehlučné.

Vozidlo pohybujúce sa cez tekutý materiál zvyčajne naráža na dva problémy. Za prvé, časť tekutiny sa zachytáva o vozidlo, pričom ho spomaľuje. Za druhé, za vozidlom v oblasti motorov, na miestach kde je tekutina narúšaná pohonom vzniká hluk, ktorý je ťažké eliminovať a práve kvôli nemu sa dá zistiť jeho prítomnosť. Yaroslav Urzhumov a David Smith z univerzity Dukev v Durhame navrhujú obaliť ponorku do akejsi sieťovitej schránky, čo by tento problém navždy vyriešilo.

Priepustnosť tejto schránky by sa líšila od miesta na ktorom sa nachádza, pričom by regulovala množstvo tekutiny prechádzajúcej cez ňu. To v konečnom dôsledku znamená, že rýchlosť tekutiny v bode v ktorom do schránky vnikla by sa rovnala rýchlosti tekutiny v bode, v ktorom ju bude opúšťať.

Pri vytváraní modelu mali vedci problém s tým, že v niektorých miestach bolo potrebné urýchliť tok tekutiny. Vyriešili to tak, že do týchto bodov zabudovali len niekoľko milimetrov veľké pumpy, ktoré budú regulovať rýchlosť toku.
 
Výsledný efekt je taký, že prichádzajúca tekutina v prednej časti plášťa sa zrýchli a postupne sa spomaľuje, až pri opúšťaní plášťa nadobudne svoju prvotnú rýchlosť. Týmto spôsobom nevzniká žiadne trenie, a teda ani hluk. Steven Ceccio z Michiganskej univerzity v Ann Arbor tvrdí, že tento prototyp zatiaľ funguje iba na menších zariadeniach, ktoré sa pohybujú veľmi pomaly. Napríklad ak chce vozidlo o veľkosti 1 centimetra využívať tento jav, môže sa pohybovať maximálnou rýchlosťou 1 centimeter za sekundu. Tieto obmedzenia tvoria zatiaľ najväčší problém.

Urzhumov však trvdí, že je možné vytvoriť schránky, ktoré budú použiteľné pre väčšie objekty rôznych tvarov. Tiež tvrdí, že aj ak by sa to nepodarilo, pomocou tohto vynálezu je možné znížiť odpor vozidla na minimálnu úroveň.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Predaj, nákup, leasing, prenájom IT Hardware Ci...
Tvorba web stránok - IT Fresh

293.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 24 m2
17 600.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 800 m2
1 000.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 200 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Archeológovia objavili v staroslovanských kuchyniach veľké panvice, na ktorých ľudia pražením pripravovali na konzumáciu obilné zrnká alebo i celé klásky.
pred 7 rokmi
Pôvodný titul Hobit: Cesta tam a späť nahradili novým The Hobbit: The Battle of the Five Armies (v preklade Hobit: Bitka piatich armád, pozn. SITA)
pred 9 rokmi
Ako nástupca typu F430 sa Ferrari 458 Italia prezentoval pred viac ako dvomi rokmi v septembri 2009 na autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom.
pred 8 rokmi
Profilový album textára Jiřího Aplta prináša polhodinový prierez skladbami z konca sedemdesiatych rokov minulého storočia.
pred 11 rokmi
Skoro všetci poznáme neustály permanentný a väčšinou málo úspešný boj s nadbytočnými kilami.
pred 10 rokmi
Kia Motors Corporation zverejnila prvé oficiálne skice novej generácie Rio. Dizajn novej Kia Rio sa vyznačuje sebavedomými líniami, ktoré výrazne menia jeho doterajší imidž.
pred 9 rokmi
Česká spevácka dvojica Ben Cristovao a Monika Bagárová v utorok na MTV predstavila videoklip k svojmu duetu s názvom Chci.
pred 8 rokmi
Sanctum je odrazom skutočných udalostí, pokusom o napätie pri záchrane života, je to ten najklaustrofobickejší film, aký ste doteraz videli a zároveň je to ešte väčšie sklamanie, ako ste možno očakávali.