Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 16. októbra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Nedetekovateľné ponorky

Zdroj: NewScientist, redaktor: dom, pridané: 05.10.2011

Ak vedci úspešne dokončia súčasný výskum, je možné že o pár rokov budú existovať ponorky, ktoré budú absolútne nehlučné.
Nedetekovateľné ponorky
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

Ak vedci úspešne dokončia súčasný výskum, je možné že o pár rokov budú existovať ponorky, ktoré budú obklopované tekutou schránkou, vďaka ktorej budú absolútne nehlučné.

Vozidlo pohybujúce sa cez tekutý materiál zvyčajne naráža na dva problémy. Za prvé, časť tekutiny sa zachytáva o vozidlo, pričom ho spomaľuje. Za druhé, za vozidlom v oblasti motorov, na miestach kde je tekutina narúšaná pohonom vzniká hluk, ktorý je ťažké eliminovať a práve kvôli nemu sa dá zistiť jeho prítomnosť. Yaroslav Urzhumov a David Smith z univerzity Dukev v Durhame navrhujú obaliť ponorku do akejsi sieťovitej schránky, čo by tento problém navždy vyriešilo.

Priepustnosť tejto schránky by sa líšila od miesta na ktorom sa nachádza, pričom by regulovala množstvo tekutiny prechádzajúcej cez ňu. To v konečnom dôsledku znamená, že rýchlosť tekutiny v bode v ktorom do schránky vnikla by sa rovnala rýchlosti tekutiny v bode, v ktorom ju bude opúšťať.

Pri vytváraní modelu mali vedci problém s tým, že v niektorých miestach bolo potrebné urýchliť tok tekutiny. Vyriešili to tak, že do týchto bodov zabudovali len niekoľko milimetrov veľké pumpy, ktoré budú regulovať rýchlosť toku.
 
Výsledný efekt je taký, že prichádzajúca tekutina v prednej časti plášťa sa zrýchli a postupne sa spomaľuje, až pri opúšťaní plášťa nadobudne svoju prvotnú rýchlosť. Týmto spôsobom nevzniká žiadne trenie, a teda ani hluk. Steven Ceccio z Michiganskej univerzity v Ann Arbor tvrdí, že tento prototyp zatiaľ funguje iba na menších zariadeniach, ktoré sa pohybujú veľmi pomaly. Napríklad ak chce vozidlo o veľkosti 1 centimetra využívať tento jav, môže sa pohybovať maximálnou rýchlosťou 1 centimeter za sekundu. Tieto obmedzenia tvoria zatiaľ najväčší problém.

Urzhumov však trvdí, že je možné vytvoriť schránky, ktoré budú použiteľné pre väčšie objekty rôznych tvarov. Tiež tvrdí, že aj ak by sa to nepodarilo, pomocou tohto vynálezu je možné znížiť odpor vozidla na minimálnu úroveň.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
BMW na autosalóne IAA 2015 prvýkrát odhalí aj nové BMW X1.
pred 7 rokmi
Hudba 80. rokov patrí nepochybne k tomu najlepšiemu, čo v tejto sfére kedy vzniklo. A dvojnásobne to platí o popovej hudbe. Medzi absolútnu špičku určite patrí kapela DURAN DURAN.
pred 7 rokmi
Chorí ľudia z celého sveta prichádzajú na toto posvätné miesto s vierou, že získajú späť svoje zdravie, pretože Lurdy sú považované za miesto zázrakov.
pred 2 rokmi
Už od štvrtka, 9. júna, budú mať diváci v kine Cinemax Bory výnimočnú šancu vidieť dokument o geniálnom talianskom architektovi, hudobníkovi, vynálezcovi, sochárovi a maliarovi Leonardovi Da Vincim.
pred 5 rokmi
Záznam unikátneho koncertu Pavla Šporcla a skupiny Šporcelán z pražského letiska Václava Havla, natočený 4.decembra minulého roku Českou televíziou, vydáva EMI v jej licencii na dvojalbume DVD/CD aj ako samostatné CD.
pred 6 rokmi
Americká automobilka plánuje výrobu takzvanej pôvodnej čínskej značky, ale v krajine chce posilniť hlavne postavenie svojej vlastnej značky.
pred 6 rokmi
Režisér kultových filmov Pulp Fiction: Historky z podsvetia (1994), Kill Bill (2003) či Kill Bill 2 (2004) by bol spokojný, keby nakrútil dovedna desať filmov.
pred 6 rokmi
Animovaný hit Happy Feet sa vracia vo svojom pokračovaní v znamenitom 3D do nádhernej krajiny v Antarktíde.