Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. júna 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Nedetekovateľné ponorky

Zdroj: NewScientist, redaktor: dom, pridané: 05.10.2011

Ak vedci úspešne dokončia súčasný výskum, je možné že o pár rokov budú existovať ponorky, ktoré budú absolútne nehlučné.
Nedetekovateľné ponorky
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

Ak vedci úspešne dokončia súčasný výskum, je možné že o pár rokov budú existovať ponorky, ktoré budú obklopované tekutou schránkou, vďaka ktorej budú absolútne nehlučné.

Vozidlo pohybujúce sa cez tekutý materiál zvyčajne naráža na dva problémy. Za prvé, časť tekutiny sa zachytáva o vozidlo, pričom ho spomaľuje. Za druhé, za vozidlom v oblasti motorov, na miestach kde je tekutina narúšaná pohonom vzniká hluk, ktorý je ťažké eliminovať a práve kvôli nemu sa dá zistiť jeho prítomnosť. Yaroslav Urzhumov a David Smith z univerzity Dukev v Durhame navrhujú obaliť ponorku do akejsi sieťovitej schránky, čo by tento problém navždy vyriešilo.

Priepustnosť tejto schránky by sa líšila od miesta na ktorom sa nachádza, pričom by regulovala množstvo tekutiny prechádzajúcej cez ňu. To v konečnom dôsledku znamená, že rýchlosť tekutiny v bode v ktorom do schránky vnikla by sa rovnala rýchlosti tekutiny v bode, v ktorom ju bude opúšťať.

Pri vytváraní modelu mali vedci problém s tým, že v niektorých miestach bolo potrebné urýchliť tok tekutiny. Vyriešili to tak, že do týchto bodov zabudovali len niekoľko milimetrov veľké pumpy, ktoré budú regulovať rýchlosť toku.
 
Výsledný efekt je taký, že prichádzajúca tekutina v prednej časti plášťa sa zrýchli a postupne sa spomaľuje, až pri opúšťaní plášťa nadobudne svoju prvotnú rýchlosť. Týmto spôsobom nevzniká žiadne trenie, a teda ani hluk. Steven Ceccio z Michiganskej univerzity v Ann Arbor tvrdí, že tento prototyp zatiaľ funguje iba na menších zariadeniach, ktoré sa pohybujú veľmi pomaly. Napríklad ak chce vozidlo o veľkosti 1 centimetra využívať tento jav, môže sa pohybovať maximálnou rýchlosťou 1 centimeter za sekundu. Tieto obmedzenia tvoria zatiaľ najväčší problém.

Urzhumov však trvdí, že je možné vytvoriť schránky, ktoré budú použiteľné pre väčšie objekty rôznych tvarov. Tiež tvrdí, že aj ak by sa to nepodarilo, pomocou tohto vynálezu je možné znížiť odpor vozidla na minimálnu úroveň.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


MaRweb.sk - Meranie a Regulácia:Distribúcia, sn...
Výroba a montáž plastových okien, dverí a dopln...Sú tu pre Vás ľahko dostupné pôžičky od 400 Eur...


500.00 € /mesiac
Na prenájom byt, 2 izby, rozloha 39 m2, novosta...
96 000.00 €
Na predaj obchodný priestor, rozloha 110 m2
158 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 1 m2, balkón, logia

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Slovenský legendárny spevák Pavol Hammel chystá jedinečný koncert! Spolu so vzácnymi hosťami predstaví 4. decembra v štúdiu Slovenského rozhlasu horúce hudobné novinky.
pred 3 rokmi
Jana Kirschner vydáva nový album! MORUŠA: REMIXED je výsledkom spolupráce najzaujímavejších súčasných producentov z celej Európy. Piesne si vyberali samotní autori remixov z albumov MORUŠA: BIELA a MORUŠA: ČIERNA.
pred 6 rokmi
Úžitkový Fiat Strada má faceliftu zmenený vzhľad a priestor pre posádku, ktorý môže byť najnovšie s dvomi radami sedadiel.
pred 5 rokmi
Radami, ako možno v domácnostiach ušetriť energiu, chce spoločnosť Osram prispieť do sobotnej kampane Hodina Zeme 2013.
pred 2 rokmi
Je tu nová postapokalyptická trilógia, v ktorej autorka skvele namiešala koktail hitu Hry o život a Cesty od Cormaca McCarthyho.
pred 5 rokmi
BMW Group dnes v Nemecku oznámila základnú cenu 34 950 Eur za BMW i3, ktoré patrí do prvej série výroby elektrických vozidiel spoločnosti.
pred 5 rokmi
Komédiu plnú slnka, jahôd a vône sena by mali slovenské kiná začať premietať vo februári 2014.
pred 8 rokmi
Stav vlasov a pokožky hlavy je jasným ukazovateľom celkového telesného stavu. Na vzhľade vlasov sa môže prejaviť takmer každá choroba a...