Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Kryptológia - umenie skrývania

Zdroj: © Server.sk, redaktor: ľub, pridané: 09.02.2012

Kryptológia je veda, ktorá nesúvisí s pochovávaním, ako by si niektorí mohli myslieť.
Kryptológia - umenie skrývania
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

Kryptológia je veda, ktorá nesúvisí s pochovávaním, ako by si niektorí mohli myslieť. Jej názov nie je odvodený od slova krypta, ale od gréckeho slova kryptós, čo znamená ukryť, ďalej od slova gráfo – písať alebo slova legein – hovoriť. Je to teda veda o utajovaní obsahov správ.

V minulosti sa kryptografia využívala na šifrovanie. Veľké využitie našla počas II. Svetovej vojny. Podstatou šifrovania je šifra – dvojica algoritmov, ktorými sa vykonáva šifrovanie a dešifrovanie. Šifra je riadená algoritmom a kľúčom. Kľúč je tajný parameter, ktorý pozná iba odosielateľa príjemca. Kryptografia je známa ešte z čias egyptských faraónov, približne 4000 rokov dozadu. Ďalšími známymi spôsobmi sú scytale a Cézarova šifra.
scytale
Scytale bol veľmi jednoduchý nástroj. Používala sa drevená palička istého priemeru, okolo ktorého sa navinul pásik papiera, na ktorý sa napísala krátka správa, zvyčajne zľava doprava. Príjemca musel mať paličku rovnakého priemeru, aby mohol správu prečítať.
zdroj: Wikipedia

Cézarova šifra patrí medzi najstaršie substitučné šifry. Podľa nej sa každé písmeno n otvoreného textu nahradilo písmenom n+k. Táto šifra je pomenovaná podľa Júlia Cézara, ktorý používal posunutie n+3 miesta v abecede a komunikoval týmto spôsobom so svojimi generálmi počas vojenských operácií. Tento spôsob bol mimochodom veľmi obľúbený aj medzi deťmi v škole.
 
Ako sme už spomínali, veľké využitie šifier bolo zaznamenané najmä počas II. Svetovej vojny. Bolo veľmi dôležité utajiť informácie pred nepriateľom a tak sa Nemcom podarilo vyvinúť najvýznamnejší šifrovací prístroj tej doby – Enigmu. Šifra predstavovala dlhý čas tvrdý oriešok a zdalo sa, že je neprelomiteľná. Nakoniec ju zdolali poľskí matematici Marian Rejewski, Henrik Zygalski a britský matematik Alan Turing.
enigma
Šifrovací prístroj enigma.
zdroj: Internet

Najväčšiu zásluhu mal Marian Rejewski. Novší typ Enigmy, tzv. ponorkovej Enigmy, rozkódovali vďaka šťastnej náhode, kedy sa im podarilo ukoristiť jednu z nich na zajatej nemeckej ponorke. Tento príbeh bol aj sfilmovaný. Bol nakrútený úspešný vojnový film Ponorka U 571, taktiež rozkódovanie Enigmy bolo sfilmované vo filme Enigma.

Dnešná kryptografia nachádza uplatnenie najmä v informatike, počítačovej bezpečnosti a počítačovom inžinierstve. Používa sa napríklad na zabezpečenie peňažných bankomatov, počítačových hesiel a v elektronickom obchode.

Kryptológia sa rozdeľuje na:

- kryptografia
- kryptoanalýza
- steganografia

Kryptografia je oblasť kryptológie, ktorá skúma a navrhuje šifrovacie systémy, ktoré majú spĺňať určité požiadavky, ako autenticitu, dôvernosť, dostupnosť, integritu a pôvod dát. Kryptoanalýza má za cieľ skúmať metódy lúštenia šifrovacích systémov, teda je to analýza – rozbor zašifrovaných správ a ich metód.

Steganografia má za cieľ utajiť existenciu danej správy, napríklad ju umiestniť do inej správy. Jedným zo spôsobov je používanie neviditeľných atramentov.


 

5 obrázkov / Šifrovacie zariadenia
Šifrovacie zariadenia
Šifrovacie zariadenia
Šifrovacie zariadenia
Šifrovacie zariadenia
Šifrovacie zariadenia
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Steve Jokes
pred 7 rokmi
Kryptológia je veda, ktorá nesúvisí s pochovávaním, ako by si niektorí mohli myslieť. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/technologie/kryptologia-umenie-skryvania/

Kryptext v Davinci code bol super :)

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Hanspaulská formácia sa za 24 rokov existencie stala vďaka cieľavedomej práci a nekompromisným umeleckým postojom rešpektovaným hýbateľom československej hudobnej scény.
pred 12 rokmi
>Nie je to tak dávno, čo sme na našich stránkach predstavili nový Mercedes triedy C priamo počas jeho premiéry , no teraz sa nám konečne dostal do rúk aj so svojou druhou základnou motorizáciou vo verzií C200 Kompressor.
pred 3 rokmi
Jeden z najoriginálnejších a najhrôzostrašnejších hororov za posledné roky.
pred 9 rokmi
Zelené vňate môžeme mať k dispozícii kedykoľvek.
pred 7 rokmi
Tetánia je bolestivé a kŕčovité napätie svalov. Postihuje hlavne hladké svalstvo, ktoré sa stará o správnu funkciu tráviacich orgánov, žlčových ciest a ciev.
pred 5 rokmi
Okrem speváka si v snímke zahrali aj Vojtěch Dyk a Zdeněk Piškula.
pred 5 rokmi
Daň z motorových vozidiel je príjmom pre vyššie územné celky. Preto je dôležité, v ktorom kraji majú podnikatelia automobil prihlásený.
pred 3 rokmi
Po prvý raz na Slovensko zavítala aspoň časť legendárnej skupiny Queen. Brianovi Mayovi a Kerry Ellis sa ušlo kráľovské privítanie.