Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. februára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Identita v kyberpriestore

Zdroj: © Server.sk, redaktor: kiara, pridané: 23.07.2011

Vďaka internetu žijeme v akejsi druhej realite.
Identita v kyberpriestore
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

Internet – hrozba budúcnosti?

Zámerom všetkých elektronických médií a mediálneho obsahu je poskytnúť zábavu, vytiahnuť ľudí zo seba samých do iných, virtuálnych svetov imaginácie, dramatických dejov a emócií. Média ponúkajú alternatívnu realitu, mnohokrát „krajšiu“ a „bezproblémovejšiu“, ako je „reálna“ realita. Kyberkultúra vstupuje do priestoru našej socializácie a je chápaná ako kultúra, ktorej vznik a existencia sú viazané na nové informačné a komunikačné technológie. Virtuálna realita poskytuje interaktívnu skúsenosť vizuálne, v reálnom čase so zvukom, dotykom a inými formami spätnej väzby.

V reálnom svete má identita svoj reálny základ.

Naša indentita vychádza z reálnej existencie. Má však aj svoje ďalšie atribúty. Celkové správanie, uznávané hodnoty, spôsoby rozhodovania, ako sa obliekame. To všetko sú charakteristické prejavy identity jedinca - jeho osobnosti. Otázne je, či je možné preniesť tieto vlastnosti aj do virtuálneho prostredia. Štúdie psychológov, ale najmä štúdia britskej expertky na kybernetickú psychológiu Monicy Whitty dokázali, že: „Vďaka internetu žijeme v akejsi druhej realite.”
 

Identita v kyberpriestore

Každá návšteva internetu zanecháva v mozgu stopy, ovplyvňuje naše konanie a v konečnom dôsledku aj našu osobnosť. U používateľov internetu dochádza k väčším rozdielom medzi skutočným „Ja” a „aktuálnym Ja”- to obsahuje len tú časť našej osobnosti, ktorú prejavujeme navonok. Návštevníci chatovacích miestností a online diskusií čoraz viac potláčajú svoje skutočné „Ja”. Identita človeka je prežívaním totožnosti seba samého, stotožnenie sa so životnými rolami a prežívaním príslušnosti k väčším či menším spoločenským skupinám. V reálnom živote je telo pevne zviazané s identitou. Vo virtuálnom svete sa toto prepojenie stráca.

Ľudia si pri online vystupovaní o sebe vytvárajú zidealizovaný obraz, ktorý veľmi často nezodpovedá skutočnosti.

V istom zmysle možno povedať, že internet podporuje prelínanie osobností. Mnohí majú obavy ukázať svoju skutočnú identitu a preto sa snažia dosiahnuť novú, zidealizovanú, alebo vyskúšať skryté vlastnosti svojej identity, ktoré vo svete face to face neexistujú alebo sa nevyjadrujú. Každý človek v kyberpriestore je schopný hrať rolu virtuálnej, teda nereálnej osoby, prostredníctvom chatovej komunikácie na komunitných portáloch a vytvárať si tak svoj vlastný kyberpriestor. Niektorí ľudia si vytvárajú viac ako jednu virtuálnu postavu, často s rozdielnymi vlastnosťami či výzorom. Ľudia si pri „online“ vystupovaní o sebe vytvárajú zidealizovaný obraz, ktorý veľmi často nezodpovedá skutočnosti. Odpadajú gestá, mimika, hlas, pohľady, čo znižuje zábrany. Zároveň sa nebezpečne stierajú hranice medzi virtuálnym konaním a skutočnými dôsledkami. Najviac sú ohrození ľudia, ktorí svoju skutočnú identitu vnímajú ako neuspokojivú či neúspešnú.

Virtuálny svet, ponúka osobnosti, aby menila štýl, identitu prostredníctvom zmeny veku, pohlavia, minulosti či vzhľadu. Virtuálna realita dáva používateľom dvojsečnú zbraň. Prostredníctvom sociálnych sietí dokážu ľudia zmeniť svoj vrodený status, (pohlavie, rod, rasa) ktorý v reálnom svete nedokážu ani ovplyvniť, ani zmeniť. Táto možnosť však prináša nemalé problémy osobnosti a poruchy sebavnímania.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Táto šokujúca kniha je skutočným príbehom 100-ročnej tínedžerky! Hayley Okinesová nie je ako ostatné tínedžerky.
pred 9 rokmi
Zemežlč menšia. Prastará liečivá rastlina horkej chuti. V stredoveku ju nazývali Fel terrae – žlč zeme.
pred 8 rokmi
ThinkPad X1 je určený pre používateľov, ktorí chcú mať všetky výhody mobilného pracovného notebooku bez obetovania funkčnosti.
pred 5 rokmi
Životné príbehy zatratencov, napísané ich vlastnou rukou, nie sú žiadnou slepačou polievkou pre dušu, ale skôr horkou pravdou o živote, ktorý sa stal trestom.
pred 7 rokmi
Vedci zistili, že klamári na internetových zoznamkách nechávajú vo svojich profiloch 'stopy' po svojich lžiach.
pred 5 rokmi
Kým sa hrdina v „Avengers: Pomstitelia“ (2012) snaží zachrániť Zem, hrdina Thor (2011) sa v novom dobrodružnom filme „Thor: Temný svet“ pokúsi zaviesť poriadok v celom vesmíre.
pred 2 rokmi
Brat proti bratovi. Otrok proti cisárovi.
pred 3 rokmi
,,Preacher má potenciál stať sa tohtoročnou jednotkou,“ píšu filmoví nadšenci o seriálovej novinke Preacher (Kazateľ).