Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Hodiny - vynález storočí

Zdroj: © Server.sk, redaktor: kiara, pridané: 09.01.2012

V priebehu storočí boli vynájdené stovky strojov, no veľkú úlohu v našich životoch zohrávajú práve hodiny.
Hodiny - vynález storočí
Zdroj obrázku: SXC/free
 

V priebehu storočí boli vynájdené stovky strojov, niektoré jednoduché, iné zase neuveriteľne zložité. Niekedy išlo o tie najjednoduchšie vynálezy, ako boli napríklad hodiny.

Ľudia spočiatku určovali čas pomocou slnečných, presýpacích a vodných hodín, ale aj ciachovaných sviečok. V 13. storočí boli zhotovené prvé mechanické hodiny. Mechanické hodiny sa uvádzali do pohybu dvoma spôsobmi - natiahnutím spružiny alebo zdvihnutím závažia do výšky. Ich ozubené kolieska posúvali hodinovú, minútovú a sekundovú ručičku. Niektoré hodiny bolo treba naťahovať aj každý deň, niektoré išli aj týždeň. Prvé mechanické hodiny sa v anglických kláštoroch objavili v druhej polovici 13. storočia a v pravidelných intervaloch zvolávali mníchov na modlitby. Nik nevie, kto ich vynašiel, ale boli založené na princípe rohatky.
slnečné hodiny
Slnečné hodiny.
zdroj: SXC/free
 
Úplne prvé hodiny mali horizontálnu tyč s pripevnenými závažiami – nazývala sa oska (vretienko). Keď sa závažia pohybovali smerom von, hodiny šli pomalšie, keď sa pohybovali dnu, hodiny šli rýchlejšie. Prvé hodiny v pravidelných intervaloch zvonili na zvon. Od polovice 14. storočia však mali už ciferník a ručičky. Okolo roku 1410 sa v hodinách objavila špirálovitá pružina, ktorá poháňala kolieska. Pružina sa natiahla, potom sa pomaly uvoľňovala a v pravidelných intervaloch sa zastavovala pomocou rohatky. Vďaka pružine sa mohli vyrábať malé hodinky, ktoré sa dali nosiť so sebou. Stráže ich používali napríklad na oznamovanie času v noci.
hodiny Galileo Galilei
Model hodín, ktoré zostavil Galileo Galilei.
zdroj: Internet

V roku 1582 taliansky učenec Galileo Galilei zistil, že každý kyv kyvadla, čiže zaveseného závažia trvá určitý čas. Doba kyvu kyvadla závisí od dĺžky jeho ramena. Holandský astronóm Christian Huygens využil tento poznatok a o 74 rokov neskôr skonštruoval prvé kyvadlové hodiny. V nich sa kýva závažie, teda pohybuje sa z jednej strany na druhú a reguluje pohyb hodinových ručičiek po ciferníku.
Atómové hodiny NIST.gov
Najpresnejšie hodiny na svete sú atómové hodiny (nazývané aj molekulové hodiny). Atómové hodiny môžu zmeniť svoj chod o maximálne o 1 sekundu asi za 1,7 mil. rokov.

Na obrázku sú atómové hodiny z inštitútu NIST v Amerike, v štáte Colorado.
zdroj: Internet

Dnešné nástenné a náramkové hodiny väčšinou poháňa batéria. Vnútri majú drobný kremíkový kryštál. Keď kryštál zachytí elektrický náboj z batérie, rozkmitá sa. Pritom pravidelne vysiela rýchle prúdové pulzy a mikročip ich spomaľuje na jeden kmit za sekundu. Najpresnejšie sú atómové hodiny s céziovým zväzkom. Zhotovené boli v roku 1955. Od roku 1967 je sekunda oficiálne zapísaná ako 9 192 631 770 kmitov atómu césia. Oneskorujú sa iba o zlomok sekundy za milión rokov.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonymnunu
pred 6 rokmi
milujem hodinkyyyyyyyyyyyyyyyy

 

Diskusné príspevky (1)

Fotografia
Anonym
pred 7 rokmi
V priebehu storočí boli vynájdené stovky strojov, no veľkú úlohu v našich životoch zohrávajú práve hodiny. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/technologie/hodiny-vynalez-storoci/

Mohli by dať aj o nastennych hodinách
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Nové BMW radu 1 dostáva druhý variant: najnovšie vydanie trojdverovej verzie pozoruhodne zvýrazňuje športové charakteristiky kompaktného modelu.
pred 8 rokmi
Výkon a luxus pre najvyššie nároky...
pred 6 rokmi
Príbeh mladých milencov, ktorí si po náraze lode do ľadovce zachraňujú holý život si v roku 1997 získal publikum i kritikov a získal neuveriteľných 11 Oscarov.
pred 8 rokmi
Spoluzakladateľ spoločnosti Apple oznámil, že má rakovinu, v roku 2004. Od vtedy o svojom boji s touto chorobou veľa nehovoril.
pred 8 rokmi
Harrison Ford pátra po spravodlivosti. A ako imigračný úradník vyšetruje prípad nezvestného prisťahovalca.
pred 4 rokmi
Láska, súdruh! je láskyplná dráma odohrávajúca sa na politickom pozadí obdobia studenej vojny.
pred 7 rokmi
Z Ameriky pricestuje rapová klasika menom Delinquent Habits. Legendárna skupina, ktorej albumy sú považované za najvýraznejšie a najkultovejšie v histórii Latino Hip-Hopu.
pred 7 rokmi
Mimoriadne výkonná limuzína individualizovaná pre náročných zákazníkov