Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 16. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Elektrické autá budúcnosti

Zdroj: NewScientist, redaktor: dom, pridané: 26.12.2011

Autá budúcnosti by mohli byť poháňané niečím ako elektrickými koľajnicami.
Elektrické autá budúcnosti
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Autá budúcnosti by mohli byť poháňané niečím ako elektrickými koľajnicami. Vďaka takejto technológií by elektrické autá nemuseli používať ťažké batérie, ktoré pridávajú hmotnosti auta, čím následne zvyšujú energiu potrebnú na pohyb.

S touto myšlienkou sa vedci pohrávajú už desiatky rokov. V predchádzajúcich pokusoch bola v ceste zabudovaná elektrická cievka vytvárajúca elektromagnetické pole, ktorá pôsobila na cievku pripevnenú k autu. „Keďže na to, aby cievky boli efektívne, musia byť nastavené paralelne, táto schéma sa dá efektívne využiť na nabíjanie vozidiel na parkoviskách, no nikdy nie na pohybujúcich sa autách,“ tvrdí Masahiro Hanazawa, z firmy Toyota.

Hanazawa a Takashi Ohira z Toyohashi technologickej univerzity vyvíjajú systém, ktorý prenáša elektrickú energiu prostredníctvom oceľových pásov umiestnených medzi dve pneumatiky a kovový pás na ceste.

Na zistenie koľko energie sa stratí kvôli prenosu elektriny cez gumu pneumatiky, Hanazawa a Ohira zostavili experiment, v ktorom položili jednu kovovú časť na zem a druhú do vnútra pneumatiky. „Pri prenose energie nastala strata o niečo menej ako 20%,“ tvrdí Ohira. „S dostatkom energie by mohol tento systém pohňať osobné automobily,“ tvrdí Ohira, pričom v súčasnosti vytvára malý prototyp. Priznáva však, že strata energie je oveľa vyššia ako pri batériách.
Elektrické autá budúcnosti
Elektrické autá budúcnosti

John Boys, inžinier elektroniky z Aucklandskej univerzity na Novom Zélande tvrdí, že na to, aby sa auto mohlo pohybovať, tento systém bude potrebovať 50 000 voltov, čo je to isté množstvo, ktoré poháňa taser. „Bolo by veľmi nebezpečné vkročiť na takýto typ koľajníc,“ tvrdí. „Naviac, tieto kovové časti budú vytvárať silne magnetické pole, ktoré môže významne narušiť rádiové frekvenice a vytvoriť chaos v množstve elektrických systémov,“ tvrdí Boys.

„Naviac by bolo by veľmi nákladné upraviť infraštruktúru na to, aby vyhovovala týmto požiadavkám,“ tvrdí Daniel Friedman zo South Wales univerzity v Sydney. Dodáva však, že tento systém by sa mohol využiť na najväčších diaľniciach, pričom na ostatných cestách by sa využívali autá s obyčajnými batériami.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Nedeľné noc s Karolom vyvolala mimoriadnu pozornosť, kluby zaplnili tisíce priaznivcov prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga, a tiež bezprostredná, energiou nabitá atmosféra.
pred 5 rokmi
Skupina HEX má za sebou úspešný rok a vypredané akustické turné! Okrem zostavy hudobníkov sa HEXáci môžu pochváliť aj vynikajúcim autorom a producentom Petrom „Ďuďom“ Dudákom!
pred rokmi
Legenda českého rocku oslavuje 55 rokov od založenia najkompletnejším výberom troch CD 66 NEJ + 1
pred 8 rokmi
Človek môže byť vlastne závislý od čohokoľvek. Ale čo ak ide o skutočný extrémizmus?
pred 7 rokmi
Okrem Winfrey na prvej a Britney Spears na 19. priečke sa do top 20 rebríčka najlepšie zarábajúcich celebrít dostali len muži.
pred 7 rokmi
Prvýkrát v histórii prekročil hranicu jednej miliardy v apríli tohto roka.
pred 7 rokmi
Životopis je nádhernou ukážkou toho, že sa u nás dá spievať divoký rock, temné blues, ale aj nádherné pomalé piesne, pričom ide o songy, ktoré majú vysokú úroveň aj po textárskej stránke.
pred 7 rokmi
Film je umením syntetickým, čo znamená, že okrem zvuku a slova disponuje predovšetkým nosnou silou obrazu, ktorá je preň kľúčová.